Evropská Unie zruší roaming. Příští rok.

shamsara20120204072232813

Ve stojatých vodách mobilních operátorů je v poslední době skutečně rušno. Nejenom, že jsme se dočkali neomezených tarifů za akceptovatelné ceny, naději máme i do budoucna. Evropská Unie nyní odhlasovala de facto zrušení roamingových cen. Ze všech členských zemí EU si totiž od příštího roku zavoláte kamkoliv za ceny domácích hovorů.

roaming2

Roaming minulostí

Díky tomu, že bylo odhlasováno urychlení majoritních reforem v rámci telekomunikačních regulací, zmizí z ceníků mobilních operátorů extra poplatky za zahraniční telefonování, zasílání zpráv a dokonce i za datové přenosy v rámci zemí Evropské Unie. K hlasování došlo toto úterý, 18. června, kdy 27 europoslanců odhlasovalo změny vedoucí k vytvoření uceleného telekomunikačního trhu, přičemž veškeré změny mají být uvedeny v platnost již 1. července 2014. Během následujících šesti týdnů budou sepsány a prezentovány detailní návrhy.

Očekává se, že zrušení roamingových poplatků bude znamenat pro mobilní operátory ztráty zhruba 2 % zisku. Zůstává však pravdou, že za všechna ta léta drahých zahraničních hovorů si operátoři jistě vytvořili dostatečný finanční „polštář“. Jako celkem rozumný argument však zní fakt, že díky zrušení roamingových poplatků budou zákazníci dál plynule využívat své telefony i během dovolených a nebude se stávat, že by zákazník mobil zkrátka na týden až dva vypnul a vůbec jej nevyužil.

12-8-08-g1-uk-roam-warning

Vedlejší efekty

Zdroj z Bruselu uvádí, že regulace mají mimo jiné za cíl rozhýbat radikální konsolidace evropských mobilních operátorů. Evropská komise prý věří tomu, že ve 27 členských státech je až příliš mnoho různých společností nabízejících telekomunikační služby a dochází tím k fragmentaci trhu. Kvůli tomu je složitější udržovat síťové technologie na úrovni a přechod na novější standardy je pak z finančních důvodů komplikovaný. Zjevně tedy EU nemá na mušce virtuální operátory, kteří provozují své služby na již existujících sítích, ale varovně ukazuje směrem ke společnostem, které ani v roce 2013 nemají pořádně rozjeté plány na výstavbu LTE sítě. Jistě víte, kam tím míříme. Navíc trend je jasný – rychlý mobilní internet kdekoliv. Navíc se z původně převážně textového obsahu na internetu velmi rychle stala dálnice multimediálního obsahu a servery typu YouTube (případně variace na YouTube pro dospělé), dávají celosvětové síti docela zabrat. Videa navíc bude čím dál tím více a spolu s počtem videosouborů roste i rozlišení.

roaming2 (1)

EU pro srovnání navíc udává, že zatímco USA mají pouhé čtyři operátory, v Evropě jich najdeme více jak sto. To podle všeho nesvědčí jednotnému trhu. Zdroj z Bruselu doslova uvádí: „Konsolidace není primární cíl, je jím jednotný trh. A pokud to znamená menší počet operátorů, avšak silnějších, je to lepší.“ Idea těchto změn spočívá v tom, že vás pak může snáze nalákat zahraniční operátor, pokud pro vás bude výhodnější. Neměl by tedy být problém koupit si SIM kartu například v Rakousku a užívat si většího objemu datového balíčku. Dost možná dojde k podobnému stavu jako na poli aerolinek – slučování firem, aliance.

Co chudáci operátoři?

Evropská Unie však nemyslí nejenom na naše dobro, udělají maximum pro to, aby ztráta výdělků z roamingu nebyla pro mobilní operátory až tak výrazná. Postarají se totiž o synchronizaci poplatků za pronájem mezinárodních frekvencí. Operátoři navíc budou schopni obchodovat napříč unií na základě autorizace národního regulátora, kterým je například Český Telekomunikační Úřad. Nejsou v plánu ani další omezení týkající se mobilních terminačních poplatků, což jsou poplatky účtované mezi operátory za spojení hovorů.

SPI2fd949_EU_vlajka

Máme radost?

Máme radost! Tedy zatím trochu opatrnou radost. Zrušení roamingu je samozřejmě parádní tah a dává to naprosto smysl. Na druhou stranu se trošku bojíme toho velkého jednotného trhu, na kterém bude řádit méně operátorů. Vždyť si teprve relativně krátkou dobu libujeme, jaké nám dávají virtuální operátoři zajímavé nabídky a že konečně někdo rozbil nadvládu mocné trojky O2, Vodafone a T-Mobile. Pokud by mělo dojít k akvizicím, vytvořením aliancí a podobných obrů, obávám se, zda to nepovede ke stagnaci, kterou jsme zde od devadesátých let zažívali na vlastní kůži. Za důležité totiž považujeme i to, aby mobilní operátoři nechrápali na vavřínech a konečně rozjeli sítě nové generace ve velkém.

 

Zdroj: Wired, AndroidPolice

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)