EU chce prodloužit životnost telefonů a ulehčit opravu

životnost telefonů

Životnost telefonů a jiných výrobků by se mohla v budoucnosti zvýšit. Diskutoval o tom Evropský parlament. Poslanci diskutovali o tom, jak zajistit snadnější opravu a aktualizaci zařízení. V budoucnu bychom se tak mohli dočkat telefonů, které nám vydrží déle.

Životnost telefonů není ideální

Spotřebitelé by mohli ušetřit peníze, pokud se budou dát telefony levně opravit. Nebudou tak muset měnit zařízení za nové. Další výhodou podle EU je to, že by vznikla nová pracovní místa a snížil by se objem odpadu. Jedná se zatím o začátek, žádné nařízení neexistuje.

Podle průzkumu Eurobarometru z roku 2014 by 77% spotřebitelů v EU raději opravilo svůj výrobek než kupovalo nový, ale nakonec ho musí nahradit nebo vyřadit, protože je odradí náklady na opravy a úroveň poskytovaných služeb. Parlament prozatím vytvořil několik doporučení.

“Musíme zajistit, že baterie již nebudou přilepené ve výrobku, ale našroubované, abychom nemuseli vyhazovat celý telefon, když se baterie rozbije. Musíme zajistit, aby si spotřebitelé byli vědomi, jak dlouho výrobky vydrží a jak je lze opravit,“ řekl Pascal Durand (Zelení, EFA).

  • Odolné a snadno opravitelné výrobky, a to již od etapy návrhu. Stanovit minimální kritéria odolnosti.
  • Pokud oprava trvá déle než měsíc, měla by být prodloužena záruka a o dobu nutnou k provedení opravy.
  • Členské státy EU by měly podporovat vysoce kvalitní a opravitelné výrobky.
  • Spotřebitelé by měli mít možnost využít služeb nezávislého servisu.
  • Baterie, LED diody apod. by měly být jednoduše vyměnitelné, pokud tomu nebrání bezpečnostní důvody.
  • Náhradní díly a součástky by měly být k dispozici za cenu odpovídající povaze a životnosti výrobku.

Souhlasíte s doporučeními Parlamentu?

Zdroj: europa.eu.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)