EU odhlasovala zrušení příplatků za roaming. Kolik od léta budeme platit?

roaming

O roaming se bojuje v EU již několik let. Nyní jsme se dočkali po téměř deseti letech, kdy se o zrušení poplatků mluvilo poprvé. Několikrát byl zákon odložen, nebo posunut. V létě tohoto roku se zruší poplatky za roaming.

Kolik za roaming zaplatíme v létě?

Regulace EU začne platit od 15. června 2017. Mění se to, že Brusel stanovil maximální ceny velkoobchodních poplatků, které si operátoři můžou účtovat za služby v cizím státě. Od léta zaplatí maximálně 0,032€ (0,86 Kč) za minutu hovoru, za SMS pouze 0,01€ (0,27 Kč) a za 1 giga internetu zaplatí maximálně 7,7€ (208 Kč). Dobrá informace je ale v tom, že cena za internet se bude každý rok snižovat, za rok to už bude 162 Kč, v roce 2022 už ale jen 68 Kč.

Zákazníci budou platit klasické domácí ceny, které si vyjednali se svým operátorem. Počítá se i s tím, když by člověk trávil většinu času v zahraničí, nebo si naopak koupil simkartu v zahraničí s výhodnějším tarifem a používal ji dlouhodobě u nás. Pak má operátor možnost účtovat příplatky za roaming. Otázkou také je, jestli se díky této regulaci nezvýší domácí ceny. Na to si budeme muset počkat až na operátory.

Vítáte zrušení poplatků za roaming, nebo jste to doposud neřešili?

Zdroj: androidpolice.com.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)