Operátoři změnili zóny roamingu v Evropě: Mimo EU zaplatíte velké částky

zóny roamingu

Na konci článku ohledně zavedení EU Roamingu jsme psali o tom, že jak operátoři, tak i uživatelé budou hledat kličky, jak si více polepšit. Jedna změna proběhla ještě v den zavedení roamingu v EU bez příplatků. Změnili se totiž zóny roamingu v Evropě pro země, které nepatří do Evropského hospodářského prostoru.

EU roaming – druhá strana mince

Na razantní změny v cenách roamingu v evropských zemích mimo EU upozornil ve Tweetu Michal Blaha. Na dvou fotografiích můžete vidět informační SMS, která se odesílá při vstupu do jiného státu. Na prvním obrázku jde vidět zpráva z 1.4. 2017, kdy ještě bylo Švýcarsko v první zóně roamingu, společně s jinými zeměmi EU. Na druhé pak vidíte zprávu z dnešního dne, kdy už platí nařízení EU o zrušení příplatků.

Na první pohled si můžete všimnout brutálního cenového rozdílu, kdy například za 1MB dat zaplatíte 252 Kč. Je to způsobeno tím, že Švýcarsko bylo přesunuto do druhé zóny roamingu, takže patří do stejné kategorie jako třeba Čína nebo Egypt. To, že Švýcarsko patří do zóny 2 následně potvrdil Vodafone i na Twitteru. Podobně to ale není jen u Švýcarska, ale i dalších zemí Evropy, jako je třeba Srbsko, Bosna a Hercegovina, Černá hora, Albánie, Makedonie, Bělorusko nebo Ukrajina. Neplatí to pro Island, Norsko a Lichtenštejnsko, které sice nejsou v EU, ale patří do Evropského hospodářského prostoru.

Taková situace není jen u Vodafone, podobné rozdělení najdeme i u T-mobile a O2. Stačí, když například budete přejíždět přes Švýcarsko a krátký výlet vás může přijít velmi draho. Hovory se počítají v desítkách korun, SMS je zhruba za 10 Kč a 1 MB dat za zhruba 250 Kč. T-Mobile má například data “jen” za 75 Kč za 1MB, i tak se ale stále jedná o hodně velkou cenu.

Měl by v případě změny zóny roamingu v Evropě zakročit Český telekomunikační úřad?

Zdroj: twitter.com.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)