TOP 10 RPG her: Zahrajte si na hrdinu!

geek-dice-nerd-gold-dnd-ancient-dungeons-and-dragons-board-games-games-20-sided-die-HD-Wallpapers

RPG neboli Role Playing Game jsou tu s námi od počítačového pravěku a v papírové podobě ještě déle. Je jedno, zda jste si oblíbili Dungeons & Dragons, Vampire: The Masquerade, český “Dračák” nebo dokonce vyrážíte na LARPy, vždy se od vás očekává, že se převtělíte do role jiné postavy a v její kůži zažijete neuvěřitelná dobrodružství. U počítačových her tomu není jinak a jsem celkem ochoten věřit tomu, že spousta hráčů World of Warcraft raději převzala za svůj primární domov říši Azeroth a do reálného světa se vracela plnit questy typu “Prozkoumej tajemství lednice” nebo “Vyraž na výpravu do školy”, případně vždy palčivě odkládaný “Doběhni si na malou”, kterému většinou předchází půlhodinové nervózní klepání nohou. Ovšem jedna věc je posezení nad mapou s kamarády nebo vytuhnutí u počítače až do východu slunce, něco jiného je hraní třeba na autobusové zastávce. Sice můžete namítnout, že když vám při hraní hry odehrávající se někde na zasněženém severu přimrzají na dotykový displej prsty, máte z hraní autentičtější pocit, ale to není úplně směr, kterým bychom se chtěli ubírat. Rozhodli jsme se pro vás sestavit žebříček našich deseti oblíbených RPG her a na závěr se i krátce zamyslíme nad tím, zda mají epická rozsáhlá dobrodružství své místo i na mobilních zařízeních. Ještě dodáme, že jednotlivé hry uvádíme v náhodném pořadí.

The Bard’s Tale

Že je možno bezbolestně převést hru z PC na Android nám dokázali inXile entertainment se svým povedeným akčním RPG The Bards Tale. Příběh zbabělého, cynického a ženami posedlého barda je prošpikován hrubozrnným humorem, popkulturními narážkami a netradičně řešenými souboji. Rozsáhlým příběhem ve 3D světě vás bude doprovázet hlas uštěpačného vypravěče, který si s hlavním hrdinou vážně nebere servítky a během svého cestování rozlehlou zemí narazíte na bezpočet bizarních postaviček. Díky svému PC předchůdci může i androidí verze nabídnout pokročilou grafiku (doporučujeme nainstalovat HD pack, pokud to vaše zařízení zvládne), podporu mnoha gamepadů a libozvučný soundtrack. Bohužel tu najdeme i dvě mušky na kráse: občasný propad fps a ne zrovna povedený systém ukládání. Co se týče rozsahu, The Bard’s Tale vás nezklame a najdeme zde vše podstatné pro žánr RPG: od rozmanitých lokací, přes množství questů až po desítky a stovky předmětů .

Vzhledem k 3D grafice je hra náročnější na hardwarovou výbavu vašeho zařízení, tudíž si ještě před zakoupením raději prostudujte popis na Google Play a ujistěte se, že splňujete minimální požadavky.

bard bard2

 

The Bard’s Tale
inXile entertainment
Verze 1.3.3b (5. 3. 2013)
Velikost 15 MB
2.3+


56,46 Kč

Knights of Pen and Paper

Ještě než se pustíme do popisu, možná by bylo na místě vysvětlit, co znamená zkratka LARP. Jedná se o Live Action RolePlay, tedy “hraní role v reálu” (to je ale hezky kostrbatý překlad…). Tedy v podstatě takové divadlo, které nehrajete pro obecenstvo, ale pro sebe a své kamarády, kteří se do hry zapojili. Nutno podotknout, že i když to tak z popisu nevypadá, LARPy jsou skutečně zábavnou záležitostí, kterou jsem si vyzkoušel i na vlastní kůži. A nakonec i člověk, který zarytě tvrdil, že nebude “dělat opičky a hrát divadýlko”, se po chvilce dokázal zapojit tak, až si pomalu nevzpomněl na své pravé jméno. Knights of Pen and Paper si z tohoto hobby tak trochu utahují, protože nám nepředstavují příběh fantasy hrdinů ve vymyšleném světě, ale právě story o běžných lidech, kteří si myslí, že jsou těmi slavnými hrdiny. Hráč dostane pod svoji kontrolu nejen partičku hrdinů, nýbrž i roli pána jeskyně, jehož cílem je nebohým dobrodruhům házet pod nohy klacky v podobě rozličných soubojů. Tuhle hru s pixel-artovou grafikou ve stylu návykovek od Kairosoftu (Game Dev Story) si užijí hlavně hráči se znalostí anglického jazyka, protože množství vtípků, popkulturních odkazů a různých dvojsmyslů je skutečně vysoké. Drobnou výtku bych měl ke grafice, která je skutečně až moc retro a na desetipalcovém tabletu už je to vážně hodně pixelované. A výrazný políček uštědřím vývojářům za mikrotransakce. Hra v základu stojí 40 Kč, což považuji za férové, ovšem zpoplatněno je ve hře kde co – tudíž počítejte s tím, že dost možná kreditku neprovětráte jen jednou či dvakrát. Na druhou stranu, jestli vás tahle hra chytne, budete všude chodit s palcem přilepeným k displeji a pusou roztaženou od ucha k uchu. Sám se nemůžu dočkat, až se moje skupinka složená z hipster druida, doručovatele pizzy v roli válečníka a nerdy paladina vydá na další dobrodrůžo.

6a00d8341bf74053ef017c337a07ff970b-500wi IMG_0018

 

Knights of Pen & Paper
Behold Studios
Verze 1.40 (8. 3. 2013)
Velikost 13 MB
2.0.1+


38,96 Kč

 

Final Fantasy III

Modří už vědí. Nebo spíše: konzolisté už vědí. Epická sága Final Fantasy se vydala na svoji majestátní pouť již kdysi dávno na konzolích Nintenda (NES), následovala fenomenální trojice sedmého, osmého a devátého dílu na platformě Sony PlayStation a dnes… dnes tak trochu přešlapuje na místě nastavovaným třináctým dílem s hrdinkou Lightning, který mě osobně zrovna nesedl. I když se série se svým sedmým a osmým dílem podívala i na osobní počítače, je obecně považována za konzolovou sérii operující v mezích žánru známého jako JRPG, tedy japonské RPG. Tento subžánr má několik specifických vlastností – patří mezi ně komplikovaný příběh s mnoha rovinami a často i metaforickým subtextem, herní svět sice může obsahovat některá fantasy klišé, ale většinou se vyhýbá západním stereotypům (temný středověk, “realistické” sci-fi), k hlavnímu hrdinovi se během jeho putování přidávají další postavy, které během pohybu po scéně často “zalezou” do hlavní postavy a nejsou po dobu prozkoumávání světa vidět. Ovšem jakmile se hra přepne do bojové obrazovky, vidíte celý tým, který se v tahových soubojích snaží vypořádat s bizarně designovanými nepřáteli pomocí obvyklých akcí: útok, magie, speciální útok, obrana, použití předmětu.

Nuže, to byl poměrně rozsáhlý úvod, ale byl potřeba. Final Fantasy III totiž patří mezi klenoty žánru a 3D remake, který můžete nalézt na Google Play je špičkovou ukázkou toho, jak má správne JRPG vypadat a bezesporu si zaslouží ta nejvyšší hodnocení. Tahle hra vás zabaví na desítky hodin, ale pouze pokud splníte dvě podmínky: Nevadí vám japonská stylizace a hlavně musíte být ochotni udělat na svém bankovním účtu celkem slušný průvan. Squaresoft se totiž s cenou opravdu “nežinýruje”.

Final-Fantasy-III_-Release_s1-550x374 Screenshot_2012-07-04-05-32-38

 

FINAL FANTASY III
SQUARE ENIX Co.,Ltd.
Verze 1.0.2 (4. 7. 2012)
Velikost 172 MB
2.2+


331,99 Kč

 

Battleheart

Battleheart možná může klamat svým vzezřením, ale často to bývá právě tak, že hry s jednoduší grafikou jsou ty nejnávykovější. U Battleheart není problém strávit pár příjemných chvil, které jsou ale v reálu několika hodinami. Tohle RPG nehraje na klasické struny příběhu či propracovaných postav. Naopak bere základní RPG elementy, jako je levelování postav, vylepšování zbroje a souboje s nepřáteli, hází je do kotle a vaří a vaří, dokud z kostí neopadá maso. A nutno uznat, že takto vzniklý vývar je mimořádně chutný. V podstatě se tak posouváte od jedné bitvy ke druhé, odemykáte si nové možnosti a učíte se nové taktiky. Překvapivě prosté, překvapivě zábavné. Celá hra se navíc ovládá velmi snadno – pouhým tažením prstu určujete akce jednotlivých postaviček. Vytvořením linky mezi vaším bojovníkem a nepřátelským vojákem přikážete útok, naopak tažením prstu od kouzelníka směrem na jinou postavu vašeho týmu provedete léčení. Tento koncept vážně funguje a až na pár drobných much, jakým je občasná nepřesnost ovládání, se jedná o velmi zajímavou hříčku, která dokáže zabavit na dlouhou dobu.

Battleheart-Gameplay-2-550x343 unnamed

Battleheart
Mika Mobile
Verze 1.2 (14. 7. 2011)
Velikost 46 MB
2.0.1+


55,91 Kč

 

Heroes Call

Má smysl ptát se, zda znáte Diablo? Dobře, nemá. Frenetická počítačová klikačka, která si na svůj účet připsala dost možná tisíce zlikvidovaných myší, patří mezi zářný příklad toho, jak se dělá izometrické akční RPG. Náhodně generované dungeony, rozsáhlý svět, maniakální lootování s cílem posbírat ty nejlepší sety, návykový multiplayer a mnohé další prvky způsobily, že byl Blizzard katapultován mezi jednu z nejadorovanějších firem v herním průmyslu. Heroes Call se Diablem inspirovalo, ale snad v tomto případě nehrozí, že si epilepticky rozklepaným ukazováčkem vyťukáte na displeji důlek. Rovněž je vidět, že se vývojáři snažili o vytvoření něčeho lepšího než pouhého hloupého klonu. V roli krvavého rytíře nebo morového mága se vydáte do okolí vesnice Brineside, abyste se v množství dungeonů vypořádali se záplavami nej(h)různějších monster. K tomu vám dopomáhej nejen bůh, ale především nepřeberné množství výbavy, která správně po diablovsku padá z poražených potvor.

Celou hru je možno projít samostatně, ale je z ní cítit trend dnešní doby – freemium a sociální sítě. Proto se neděste, až na vás v hospodě vybafne interface Facebooku, tak už to prostě dneska chodí.

androidnetc.org-Heroes-Call-THD heroescall

Heroes Call
Defiant Development
Verze Liší se dle zařízení (18. 1. 2013)
Velikost Liší se dle zařízení


Zdarma

 

Soulcraft THD

Toto hack-and-slash RPG se ještě do konce prosince nacházelo ve fázi beta. Grafický pohledný počin se dostal na androidí zařízení především díky spolupráci s nVidií a není divu, že jste ho mohli nalézt předinstalovaný na zařízeních vyzbrojených čipem Tegra 3. Na příběh poněkud skoupá hra nabízí několik prostředí, ve kterých si můžete vybrat z mnoha módů – může se jednat třeba o arénu, obranu krystalů nebo třeba souboj s bossem. Ovládání je řešeno formou dvou on-screen “joysticků”, kdy jedním ovládáte pohyb postavy, druhým pak směr útoku. Zde se může osvědčit připojení USB či Bluetooth gamepadu. Po bitvě si samozřejmě můžete postavu dodatečně vybavit a vylepšit a následně se opět vrhnete do další bitvy.

Soulcraft neoplývá bůhvíjakou hloubkou, ale bitvy jsou rychlé a mají spád, tudíž na zabití pár minut může být tato hra dobrým společníkem.

soulcraftthd soulcraft

 

SoulCraft – Action RPG Game
MobileBits GmbH
Verze 2.1.2 (28. 2. 2013)
Velikost 223 MB
2.3.3+


Zdarma

 

SoulCraft THD – Action RPG
MobileBits GmbH
Verze 2.1.2 (28. 2. 2013)
Velikost 212 MB
2.3.3+


Zdarma

 

Cthulhu Saves the World

Ph’nglui mglw’nafh Cthulhu R’lyeh wgah’nagl fhtagn!

Ne, můžu vás ujistit, že předchozí řádka nevznikla tak, že bych při psaní usnul s hlavou položenou na klávesnici. Ti, kteří entitu zvanou Cthulhu znají, samozřejmě ví, že se jedná o větu pronášenou členy kultu Cthulhu, kultu prastaré vesmírné bytosti, která spí svůj nekonečný spánek v městě R’lyeh hluboko na dně Tichého oceánu. Ohavný chapadlatý bůh se stal symbolem pradávného zla, které i přes svůj věčný spánek vyvolává v lidech úzkost. Jak je tedy možné, že se právě toto monstrum rozhodlo zachránit svět? Odpověď je nasnadě. Vývojáři vymysleli vtipný příběh, ve kterém chudák Cthulhu přišel o své schopnosti a aby je získal zpátky, musí zachránit svět před jinou hrozbou (a až se mu to podaří, nově nabytými schopnostmi svět samozřejmě zničí, jak bylo předpovězeno). Hra je poctou klasickým osmi a šestnáctibitovým RPG ze staré školy. Grafika je opět retro pixelovaná, menu připomínají stařičký Chrono Trigger a stejně dopadl i systém soubojů.

Cthulhu nabízí zhruba šest až deset hodin hratelnosti, což může být pro hodně hráčů ideální herní doba.

cthulhusavestheworld0319 images

 

Cthulhu Saves The World
TinkerHouse Games
Verze 1.0.4 (24. 9. 2012)
Velikost 662 kB
2.0.1+


38,58 Kč

 

Série Zenonia

Zenonia se etabolovala jako kvalitní asijské RPG, které si svůj vzor bere jen z těch nejlepších plodů tohoto žánru, jakými je například Legend of Zelda. Z ptačího pohledu sledujete svého hrdinu (a partičku třech dalších dobrodruhů), kteří vyrážejí ve jménu dobra bojovat s odvěkým zlem. Každý z dílů této série je poctivě vybudovanou hrou, které vás dohromady zabaví na desítky a desítky hodin. Samozřejmě, co by to bylo za RPG, kdyby chyběly propracované stromy dovedností, spousta předmětů k nalezení a poutavý příběh. Samozřejmě nic z toho v Zenonii nechybí a krom toho se můžete těšit i na odlišná “povolání”, netradičně řešený nesynchronní multiplayer a s každým dílem se zlepšující grafiku.

Navíc všechny díly seženete na Google Play zdarma. Aby však váhy zůstaly v rovnováze, přihodili vývojáři pár nepěkných závaží v podobě freemium vylomenin.

zenonia-4-20111214050959308_640w zenonia-4-20111214050956846_640w

ZENONIA® LITE
GAMEVIL Inc.
Verze 1.0.3 (17. 11. 2010)
Velikost 14 MB
1.5+


Zdarma

 

ZENONIA® 2 Free
GAMEVIL Inc.
Verze 1.0.0 (29. 12. 2010)
Velikost 11 MB
1.5+


Zdarma

 

ZENONIA® 3
GAMEVIL Inc.
Verze 1.0.7 (12. 12. 2011)
Velikost 9,9 MB
2.1+


Zdarma

 

ZENONIA® 4
GAMEVIL Inc.
Verze 1.1.4 (14. 2. 2013)
Velikost 38 MB
2.1+


Zdarma

 

ZENONIA® 5
GAMEVIL Inc.
Verze 1.0.9 (6. 3. 2013)
Velikost 44 MB
2.2+


Zdarma

 

Chaos Rings

Podruhé Squaresoft. Chaos Rings je opravdu velmi impozantním počinem, který mnoha hráčům připomene Final Fantasy X, jeden z vlajkových titulů konzole PlayStation 2. Podobnost to není náhodná, i když se Chaos Rings odehrává na předrenderovaných scénách, po kterých se pohybují 3D postavy, zatímco Final Fantasy X kompletně ve 3D. V momentě, kdy se hra přepne do soubojového módu, zobrazí se plně trojrozměrná aréna, ve které se odehrává veškeré bojové dění. Nebudu chodit kolem horké kaše – grafika se (i přes drobné nedodělky) vážně povedla, soundtrack je famózní a ve hře je dokonce přítomen dabing, tudíž Chaos Rings může hrdě stát vedle své sestřenky z PS2. Nabušený a vizuálně impozantní úvod vás bez otálení vrhne do příběhu, který vás jako divoká řeka protáhne nejrůznějšími zákoutími fantasy země. Pod dohledem Agenta budete prozkoumávat rozsáhle dungeony, nabírat zkušenosti a odkrývat jednotlivá vlákna spletitého příběhu. Chaos Rings je ukázkovým příkladem toho, jak vytvořit epické a komplexní RPG pro mobilní systémy. Bezproblémové ovládání, experimentování s “geny” a třemi elementy vás bude provázet tímto povedeným RPG. 

Ovšem, nebyl by to Squaresoft, aby si to nakonec celé “nezvoral” cenou, ta může opět pro mnoho potenciálních zákazníků představovat příliš velkou oběť.

chaos ringss chaos rings

 

CHAOS RINGS
SQUARE ENIX Co.,Ltd.
Verze 1.1.1 (11. 3. 2013)
Velikost 977 MB
2.3+


176,60 Kč

 

Final Fantasy VII (přes PSX emulátor)

Dobře, tohle je trošku podpásovka, ale pokud chcete skutečně ultimátní RPG zážitek, který vám z bochníku života uřízne pořádný krajíc času, pak nemáte moc na výběr a musíte si nainstalovat jeden ze dvou doporučených PlayStation emulátorů: ePSXe nebo FPSe (určitě mrkněte na náš článek o emulátorech). Strhující příběh Clouda, bezcitného žoldáka s tajemnou minulostí naplnil v roce 1997 tři CD a okouzlil miliony hráčů po celém světě. Samozřejmě v současnosti už nemůžeme tolik obdivovat in-game grafiku, ač má své nostalgické kouzlo, ale zato klasické JRPG prvky fungují dodnes. Nemožnost přidělovat body jednotlivým schopnostem nahradil unikátní systém zbraní, brnění a především materií (zjednodušeně řečeno kouzel), který funguje na výbornou a dovoluje rozsáhlé možnosti taktizování v bitvách využívajících kombinaci real-time a turn-based systému. V honbě za jedním z největších herních záporáků – Sephirothem – procestujete celou planetu, potkáte nové spolubojovníky, ztratíte přátele a po celou dobu budete ohromeni množstvím dialogů a hluboce propracovanými postavami. Final Fantasy VII patří ke zlatému fondu japonského RPG žánru a byla by škoda nad hrou ohrnout nos třeba jen proto, že grafika spadá do žánru stylizované japonské mangy. Krom propracovaného příběhu nabízí FF7 na svou dobu nepřeberné množství miniher a vedlejších aktivit, které se ani dnes příliš často nevidí. Tahle hra se prostě nedá jen tak odehrát, ta se musí prožít. A hádejte, kdo za ní stojí? No jasně, zase Squaresoft.

4fbc596a381c0 FFVIIbattleexample

Nejraději bych teď už odeslal článek na schválení a vrhnul se společně s Cloudem a Tifou zpět na cestu do přístavního města Junon, ale ještě nás čeká malé zamyšlení na závěr.

Vzít RPG do kapsy?

Na tuto prostou otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože záleží především na vašem stylu hraní. Pokud se chcete skutečně ponořit do herního světa a užívat si ho plnými doušky, pak bude asi nejlepší učinit tak v teple domova nebo zkrátka někde, kde budete mít dostatek pohodlí a klidu. Nemělo by pak ale větší smysl si zahrát na počítači některé z “velkých” RPG jakým je třeba Skyrim nebo druhý Zaklínač? Je však znát, že si tento problém uvědomují samotní vývojáři a pokud nejde přímo o port z jiné platformy (Bard’s Tale, Final Fantasy III), poznáte, že se mířilo na rychlejší intenzivní zážitek, který je sice obohacen dialogy, ale ty nehrají prim. Dokonalým příkladem jsou třeba Knights of Pen and Paper – jejich hratelnost funguje i při dvouminutovém čekání na zastávce a nemusíte sáhodlouze lovit v paměti a přemýšlet, kde jste to vlastně minule přestali a proč se ta jedna postava chová zrovna tak, jak se chová. Je už pak jenom na vašich preferencích, po které hře sáhnete. My doufáme, že se vám náš seznam líbil a jako vždy platí, že pokud máte svůj oblíbený titul splňující definici žánru, určitě dejte ostatním čtenářům vědět v komentářích.

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později
android_rychleji

Šest snadných tipů pro rychlejší Android

Návody Karel Kilián Karel Kilián
9 min. uložit na později

Komentáře (36)