Jak restartovat telefon či tablet do nouzového režimu?

nouzovy_rezim

Server How-To Geek přišel s nepříliš známým postupem, jak restartovat zařízení s Androidem do nouzového režimu.

Co je nouzový režim na Androidu?

Podobně, jako nouzový režim Windows, i ten na Androidu spustí operační systém bez aplikací třetích stran. Pokud jsou tedy například některé funkce blokovány třeba bezpečnostním balíkem, v nouzovém režimu by neměl být problém takovou aplikaci odinstalovat.

Nouzový režim s Androidem 4.1 a vyšším

V případě Androidu 4.1 a vyššího stačí stisknout a držet tlačítko pro zapnutí/vypnutí telefonu tak dlouho, dokud se neobjeví nabídka pro vypnutí zařízení. Poté je nutné dlouze tapnout na položku Vypnout (Power off).

Dlouze stiskněte položku pro vypnutí telefonu Dlouze stiskněte položku pro vypnutí telefonu

Měl by následovat dotaz, zda si přejete restartovat telefon do nouzového režimu, který potvrdíte OK.

Dotaz, zda si přejete restartovat telefon do nouzového režimu Dotaz, zda si přejete restartovat telefon do nouzového režimu

Nouzový režim na starších zařízeních

Na starších zařízeních (nebo na zařízeních s Jelly Beanem, na kterých výše uvedený postup nefunguje, jako například na Samsung Galaxy Note II) by měl fungovat následující postup: vypněte a znovu zapněte telefon, přičemž v okamžiku, kdy se objeví logo, stiskněte a držte současně obě tlačítka pro nastavení hlasitosti. U některých telefonů (zejména se to týká Samsungů) stačí místo uvedené “dvojkombinace” držet při startu tlačítko Menu.

V případě alternativních ROMek nemusí fungovat ani jeden z uvedených postupů (testovali jsme na Samsungu Galaxy S II s CyanogenModem 9.1 a nefungoval první ani druhý postup).

K čemu je nouzový režim dobrý?

To, že jste se dostali do nouzového režimu, poznáte podle textu “safe mode”, který bude zobrazen v levém dolním rohu obrazovky. Aplikace, které jste nainstalovali, budou zakázány a na domovských obrazovkách nebudou zobrazeny žádné widgety.

Nouzový režim poznáte podle textu safe mode v levém dolním rohu obrazovky Nouzový režim poznáte podle textu safe mode v levém dolním rohu obrazovky

Pokud se například setkáváte s padáním či zamrzáním systému, špatnou odezvou či výkonem, nebo příliš velkou spotřebou baterie, a tyto problémy se v nouzovém režimu neprojeví, je velmi pravděpodobné, že na vině bude některá z nainstalovaných aplikací. V takovém případě můžete v první řadě vyzkoušet postupně odinstalovat poslední nainstalované programy, dokud nenajdete “viníka”.

Jestliže problém přetrvává i v nouzovém režimu, pak bude jednou z možností obnova zařízení do továrního nastavení. V takovém případě počítejte s tím, že přijdete o všechna data, takže doporučujeme nejprve vše zálohovat.

Z nouzového do bežného režimu se dostanete jednoduše vypnutím a opětovným zapnutím zařízení.

Pokud by telefon opakovaně startoval do nouzového režimu, mělo by stačit z něj na třicet sekund vyndat baterii.

Zdroje: Life Hacker a How-To Geek.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (87)