Britská policie zabavila tisíce set-top-boxů s Androidem kvůli pirátství

piratstvi_ico

Moderní set-top-boxy již neslouží pouze k zachytávání digitálního televizního vysílání a jeho převodu do televize s analogovým příjmem. Dokážou například zajišťovat přísun obsahu ze streamovacích služeb, jako jsou v zahraničí Netflix či Now TV. Kromě toho jsou ale také použitelné pro (v určitém kontextu) ne zcela právně korektní způsoby sledování filmů, televizních seriálů a sportovních přenosů – řekněme „pirátství“.

Někteří prodejci jako by nabádali k pirátství Někteří prodejci jako by nabádali k pirátství

Stále častěji je přitom jako základní operační systém pro set-top-boxy používán Android, což otevírá dveře pokročilým uživatelům, kteří dokážou do zařízení nainstalovat aplikace, usnadňující pirátství. Je více než jasné, že o set-top-boxy, které lze využívat i tímto způsobem, je poměrně solidní zájem, na čemž někteří výrobci a prodejci v podstatě postavili svůj byznys. Trnem v oku je pak především možnost instalace programů Popcorn Time a Kodi/XBMC do hardwarových zařízení, jako jsou levné set-top-boxy s Androidem.

Britská policie se rozhodla proti takovému jednání zakročit a tento týden provedla sérii zásahů na prodejce „pirátských“ set-top-boxů s Androidem, během kterých byly zabaveny tisíce zařízení. Konkrétně v úterý 30. června metropolitní londýnská policie s pomocí Government Agency Intelligence Network (GAIN) a Federation Against Copyright Theft (FACT) zabavila více než tisíc set-top-boxů a zatkla nejméně dvě osoby ve Felthamu, ve Walsallu pak policie zadržela „desítky“ kusů elektroniky a vyslechla 50letého muže. Záběry ze zásahu ve Walsallu můžete vidět na následujícím videu.

Zatímco většina zařízení s Androidem může být snadno upravena tak, aby na nich bylo možné spustit pirátské aplikace, policie a úřady na ochranu autorských práv míří především na firmy a jednotlivce, kteří prodávají upravené set-top-boxy, připravené na poskytování pirátského obsahu, ve velkém měřítku. Situace naznačuje, že Britové se postupně stěhují z torrentů a internetových streamů směrem k samostatným krabičkám, které jim zprostředkují obsah do jejich televize.

Krabice se zbožím, zabaveným ve Felthamu Krabice se zbožím, zabaveným ve Felthamu

„Šíření IPTV (Internet Protocol Television) a set-top boxů spolu s aplikacemi a doplňky, které usnadňují nezákonné streamování, vytvořily nové příležitosti pro pirátství a poskytování ukradeného obsahu,“ uvedl generální ředitel FACT Kieron Sharp. „Jak ukazuje dnešní akce, úzce spolupracujeme s našimi kolegy v oblasti vymáhání práva na řešení těchto hrozeb a jsme odhodláni hnát odpovědné osoby k odpovědnosti.“

Koordinátor GAIN Jason Grove zdůraznil vysokou úroveň spolupráce: „Dnešní akce je vynikajícím příkladem naší spolupráce, směřující k vyřešení závažné a organizované trestné činnosti. Tento typ pirátství stál ekonomiku a zejména filmový a televizní průmysl desítky tisíc liber ročně.“

Britská policie zabavovala set-top-boxy s Androidem kvůli pirátství Britská policie zabavovala set-top-boxy s Androidem kvůli pirátství

V Česku není stahování multimediálního obsahu v rozporu se zákonem – nelegální je pouze jeho další šíření, což například znamená, že policie může jít po uživatelích, používajících ke stahování torrenty (filozofie této sítě stojí na tom, že během stahování je obsah sdílen s ostatními, což už je v rozporu se zákonem). Nikdo samozřejmě nemůže uživateli bránit, aby si do telefonu, tabletu, nebo třeba právě do chytrého set-top-boxu nainstaloval aplikaci, skrze kterou bude například sledovat filmy, které stáhl z Internetu a uložil na flashku či diskové pole. Stejně tak je poměrně nepravděpodobné, že by policie a úřady šly po prodejcích zařízení s Androidem jen kvůli tomu, že operační systém něco umožňuje (nabízí se paralela s prodejcem nožů, kterého také policie nebude stíhat s argumentem, že nožem lze spáchat vraždu).

Otázkou je, jak by se české orgány zachovaly v okamžiku, kdy by některý z prodejců začal nabízet zařízení s tím, že na něm zákazníci mohou sledovat nelegální obsah – tedy možnost pirátství by byla explicitně deklarována jako konkurenční výhoda. Patrně by další dějství probíhalo podobně, jako teď v Británii.

Zdroje: Engadget, Torrent Freak.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)