Policejní radary Česko: neplaťte pokuty, když nemusíte

radary_ico

Varování před policejními hlídkami a rychlostními radary rozděluje veřejnost na dvě nesmiřitelné poloviny. Ukázal to i článek Policii se nelíbí možnost hlášení hlídek v navigaci Waze, respektive diskuze pod ním, kde jedna část čtenářské obce považuje represivní činnost dopravní policie za zbytečnou až obtěžující, druhá naopak vítá dohled u silnic jako užitečnou aktivitu, důležitou pro bezpečnost. Jedna věc je ale, bez ohledu na názory a postoje, jistá: sdílení a používání informací o poloze radarů a hlídek není v rozporu se zákonem (samozřejmě polemické je odesílání takových údajů řidičem během řízení). Proto mnohé navigace nabízejí jako doplněk varování před radary, což je mimochodem v některých zemích (Švýcarsko, Rakousko, Německo) zakázané.

Z pohledu řidiče jsou zejména stacionární radary často umísťovány nikoli s ohledem na bezpečnost, ale jako zdroj financí pro města a obce, s čímž souvisí i takzvané „zrušení osoby blízké“. Samozřejmě můžeme konstatovat, že zákony platí vždy a pro každého – bez ohledu na to, zda v daném místě a čase mají či nemají z pohledu občana logiku. Ten, kdo jezdí striktně podle předpisů, se nemusí zajímat o to, za kterým stromem je schovaná krabice, pořizující fotodokumentaci „silničních pirátů.“ Na straně druhé ovšem panuje v tomto směru jistá míra svobody, která nezakazuje, aby řidič s předstihem věděl o nastražené pasti. Z tohoto předpokladu vychází i aplikace, kterou si dnes podrobněji představíme – Policejní radary Česko od renomované společnosti Sygic.

Co aplikace Policejní radary Česko slibuje?

Podle popisku v Obchodě Play „vás upozorní na radary, policejní hlídky, nebezpečí na cestě a překročení rychlosti. Aplikace má navíc stylový design a dokáže vytvářet knihu jízd a nahrávat video z vašich cest.“

Podívejme se na hlavní funkce a vlastnosti v bodech:

 • GPS rychloměr.
 • Kniha jízd.
 • Více než 50 000 stacionárních radarů (dostupných i bez připojení k Internetu).
 • Hlášení od komunity (přes sto tisíc hlášení měsíčně).
 • Blackbox (nahrávání videa z cesty).
 • Maximální povolená rychlost (pokrytí ve 120 zemích).
 • HUD (promítání informací do čelního skla vozidla).
 • Rychlostní limity a varování v jiných aplikacích (například jako vrstva v Mapách Google).
 • Mobilní policejní radary od našich partnerů.

Jak program Policejní radary Česko funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 2.6.1 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 4.4.4 KitKat. Po spuštění se nejprve zobrazí ikona aplikace a logo společnosti Sygic, následně se uživatele ujme průvodce, který ho přivítá a představí mu na jedné obrazovce funkce dostupné zdarma, na dalších pak prémiové funkce.

Aby uživatel nekupoval zajíce v pytli, je mu nakonec nabídnuto vyzkoušení verze „prémium“ na dobu jednoho týdne, což je rozhodně chvályhodné a této možnosti jsme pro účely redakčního testu využili.

Aplikace nastartuje na obrazovku, která je označena jako Přístrojovka. V plné verzi zobrazuje aktuální rychlost, nejvyšší povolenou rychlost v daném místě a čtyři tlačítka. Přepínání mezi sekcemi probíhá, jak je v současnosti dobrým zvykem, přes postranní nabídku.

Sekce Přístrojovka tedy kromě zobrazení rychlosti a rychlostního omezení obsahuje tlačítka pro nahrávání videa (používán je hlavní, tedy zadní fotoaparát zařízení) a jeho zastavení. Druhé tlačítko vede do sekce Nahrávky, tedy do seznamu pořízených videí. V galerii je uvedeno místo, datum a čas, kde bylo video pořízeno. Záznamy jsou přehrávány ve vlastním přehrávači, zobrazujícím také datum, čas, geografickou polohu a rychlost pohybu. Videa je možné uložit, nebo smazat.

Zbylými dvěma tlačítky můžete ohlásit ostatním uživatelům policejní hlídku, nebo poslat jinou výstrahu – ani v jednom případě ovšem aplikace nevyžaduje po odesílateli žádné další podrobnosti a pouze odešle hlášení.

Druhá sekce Mapa zobrazuje aktuální a nejvyšší povolenou rychlost ve formě ikon v levém a pravém horním rohu obrazovky. Největší část displeje tak zabírá mapa, ukazující všechna nebezpečí v okolí – tedy konkrétně kamery, snímající průjezd křižovatky na červenou, stacionární radary a varování od ostatních uživatelů. Tlačítky po stranách je možné zapnout a vypnout záznam kamerou, přiblížit a oddálit pohled, případně zapnout a vypnout otáčení podle skutečného směru pohledu.

Sekce Seznam zobrazuje seznam objektů zájmu v okolí, seřazený podle vzdálenosti. Zde se ukazuje největší slabina aplikace, kterou trpěl i program Speedometer by Sygic, který jsme recenzovali v červenci – v Ostravě zná jen dvě kamery, snímající průjezd křižovatkou, ovšem ani jeden stacionární radar. V Knize jízd naleznete záznamy o provedených cestách.

HUD neboli „head-up display“ přepne aplikaci do speciálního režimu. Pokud pak (zejména v noci) položíte telefon na palubní desku displejem vzhůru, budete moci z čelního skla vozidla odečítat údaj o aktuální rychlosti, omezení a případná varování což je nejen pohodlné, ale také efektní.

V možnostech nastavení pak najdete volbu jazyka (samozřejmě nechybí čeština a slovenština), zapnutí a vypnutí hlasových instrukcí (zde ovšem čeština i slovenština chybí), volbu jednotek rychlosti (km/h nebo mph), upozornění na rychlost (dle skutečné povolené rychlosti v daném místě, při překročení uživatelsky zadané rychlosti, nebo lze vypnout), dále je možné zapínat a vypínat množnost hlášení, režim na pozadí, zvuky, režim celé obrazovky a zobrazení v jiných aplikacích.

Zdarma, nebo zaplatit?

Po uplynutí sedmidenní zkušební doby můžete program dál používat s tím, že budete mít k dispozici následující funkce:

 • Více než 50 000 stacionárních radarů.
 • Pomoc od ostatních řidičů.
 • GPS rychloměr.
 • Kniha jízd.

Rozhodnete-li se pro pořízení placené verze, připravte si buď 279 Kč na jeden rok, nebo 399 korun za doživotní licenci. Za tuto sumu dostanete:

Resumé

Asi největší kritika padne v tomto případě na obsah databáze radarů – v Ostravě je řada míst, na kterých jsou připraveny schránky, do nichž policie umísťuje zařízení k měření rychlosti projíždějících vozidel. Aplikace ovšem nevaruje ani v jednom z nám známých případů. Podle mapy totiž zná ve třetím největším městě republiky pouze dvě křižovatky, střežené dopravními kamerami, a to je opravdu daleko od reality.

Oceňujeme funkci nahrávání videa s evidencí údajů o datu, čase, rychlosti a poloze, nicméně testovali jsme několik programů tohoto typu a můžeme konstatovat, že tuto funkci by šlo ještě podstatně vylepšit.

Otázkou je cenová politika – nemůžeme posoudit, nakolik se setkává realita s údaji v této aplikaci v jiných městech, nicméně pokrytí Ostravy bylo i v prémiové variantě hodně slabé. 279 korun za rok respektive bezmála 400 Kč za doživotní licenci považujeme tedy z tohoto pohledu za poměrně vysokou investici, tím spíše, když podobné služby nabídne například navigace Waze zcela zdarma.

Aplikaci si zatím stáhlo více než půl milionu uživatelů a její průměrná známka je 4,0. Instalační balíček je skutečně velký – stahovat budete 45 MB. Instalovat můžete na telefony a tablety s Androidem 4.0 a vyšším. Za spokojené uživatele citujme například Zdeňka Černého, který napsal: „Je to fakt super. Dokonce je u toho čas ke koupi na rozmyšlenou 7 dní.“ Aleš Kohoutek dal čtyři hvězdičky a napsal: „Po zakoupení prémiové verze jsem však čekal, že nahrávané video bude v celku a ne rozdělené do minutových sekvencí, zaznamenávajících jen posledních 5 minut jízdy. Video z cesty by tedy mohlo být delší, nebo alespoň by mohlo být v nastavení umožněno nastavit délku smyčky, která se bude nahrávat. Jinak až na drobné nepřesnosti v rychlostních limitech výborné. Děkuji.“

Naopak kritiku si Policejní radary od Sygicu vysloužily od Pavla Řezáče: „Sdílím stejné poznatky jako zde někteří korespondenti. Koupil bych, ale při testování jsem nezažil jediné upozornění na cokoliv a to jsem projel několik radarů a semaforových radarů. Prosím o popis, co je špatně nebo opravu SW, jinak nepoužitelné. Děkuji.“

Jak jste na tom vy? Používáte nějakou podobnou aplikaci? Nebo se vám na upozorňování před radary a policejními hlídkami osvědčila nějaká navigace? Podělte se o své zkušenosti s ostatními v diskuzi pod článkem!

Speed Camera & Radar
Speed Camera & Radar
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

ikona

SvětAndroida doporučuje: 6 navigací a map

Recenze Karel Kilián Karel Kilián
21 min. uložit na později
google-maps-new-interface1

SvětAndroida doporučuje: Navigace

Recenze Karel Kilián Karel Kilián
6 min. uložit na později

Komentáře (101)