Nakupujete z Číny? Jak jste spokojení? (Víkendová hlasovačka)

nakupujete-v-cine-ikona

Internet zkracuje vzdálenosti a otevírá dveře k novým možnostem. Už dávno nejsme díky celosvětové síti odkázáni jen na to, co seženeme v nejbližším obchodě. Můžeme nakupovat od obchodníků prakticky po celém světě, přičemž aktuálním hitem je především díky nízkým cenám Čína. V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze chceme zjistit, zda nakupujete z Číny, a pokud ano, jak jste spokojení.

Od čínských prodejců můžete nakupovat na mnoha portálech – namátkou jmenujme například AliExpress, DealeXtreme, Pandawill.com, etotalk.com, iBuygou.com, Geekbuying. Často seženete zboží od čínských obchodníků také na největším aukčním portále ebay.com. Výhodou je, kromě již zmíněných výhodných cen, velmi široký výběr. Pokud například potřebujete náhradní pásek k náramku MiBand. budete mít v českých obchodech na výběr ze šesti barev. U čínských obchodníků je výběr barev třikrát větší a ceny poloviční.

Dalším nesporným argumentem, proč se vyplatí nakupovat z Číny, je poštovné. To je totiž často zdarma, čemuž se nemohou rovnat ani nejlevnější doručovací služby na našem území, začínající na 49 korunách. Abychom ale nebyli jen pozitivní, zmiňme také jednu z nevýhod této cesty, kterou jsou poměrně dlouhé dodací lhůty. Počítejte minimálně se 14 dny, nicméně obvyklá doba se pohybuje kolem jednoho měsíce a někdy se protáhne až na osm týdnů. Za dodání tedy sice často nezaplatíte ani korunu, ale počkáte si. Přeprava na delší vzdálenost je také spojena s větším rizikem poškození, nicméně čínští prodejci zpravidla takovou situaci ochotně řeší opětovným zasláním nového kusu.

Možná rizika a nevýhody

S čím pochopitelně při nákupech z Číny nemůžete počítat, je záruční doba, která je v případě nákupů v Česku stanovena zákonem. Pokud zboží nefunguje hned po rozbalení, máte poměrně vysokou šanci na to, že s dodavatelem z Číny vyjednáte nějakou formu nápravy. Po dvou letech se ale s vámi s velkou pravděpodobností nebude nikdo bavit. Stejně tak nepočítejte s českým návodem – v tom lepším případě bude v angličtině, v horším v čínštině a v nejhorším nedostanete návod vůbec. Jistým rizikem pak je šance, že místo originálu koupíte padělek, se kterými si v Číně příliš nelámou hlavu.

Co ale na většině nákupních portálů platí, je ochrana spotřebitele. Pokud se zákazník a prodejce neshodnou v názoru na řešení nějakého sporu, jsou zpravidla pravidla nastavena ve prospěch zákazníka. Také samotní prodejci často raději okamžitě vrátí peníze, než aby trávili čas dohadováním se zákazníkem. Tuto zkušenost můžeme potvrdit na základě několika desítek nákupů na eBayi. Jakmile nastal jakýkoli problém s prodejcem, eBay se automaticky postavil na stranu zákazníka.

Jistou komplikací je placení – na tolik oblíbenou dobírku z Číny do Česka určitě žádný obchodník posílat nebude. Platí se předem, nejčastěji platební kartou (s povolenými internetovými transakcemi), v lepších případech skrz platební platformu PayPal. V případě nákupu nad 22 eur je nutné doplatit daň z přidané hodnoty ve výši 21 %, pokud částka překročí 150 eur, pak můžete počítat s celními poplatky.

K nákupům budete potřebovat platební kartu K nákupům budete potřebovat platební kartu

Pokud jste ještě z Číny nenakupovali, určitě vám přijde vhod návod zkušeného Honzy Dolejše Jak nakupovat zboží nejen z Číny? Hledáte-li inspiraci na zajímavé gadgety, najdete ji v našem seriálu 5 tipů na zajímavé zboží z čínských obchodů.

Nakupujete z Číny?

Pojďme se tedy pustit do ankety, jejímž cílem je zjistit, zda nakupujete z Číny, a pokud ano, jak jste s nákupy spokojeni. Nákupem z Číny je pro účely této Hlasovačky míněn nákup od čínského prodejce, který nemusí být nutně proveden na čínském webu.
[gravityform id=“138″ title=“false“ description=“false“ ajax=“true“]
V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s čínskými obchodníky či obchody. Kde mají nejlepší ceny a nejkratší dodací doby? Narazili jste někdy na nějaký problém? Pokud ano, jak byl nakonec vyřešen?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky ptali, jak řešíte bezpečnost svého telefonu. Čtenáři v tomto případě mohli hlasovat pro více než jednu možnost a zcela jednoznačným hitem se ukázala být synchronizace do cloudu Google, pro kterou hlasovalo 74 % respondentů. 65 % hlasujících spoléhá na bezpečný zámek obrazovky (včetně odemykání otiskem prstu) a 61 % má v telefonu aplikaci, s jejíž pomocí mohou lokalizovat polohu zařízení. Jako ochranu před škodlivými aplikacemi volí 57 % respondentů vlastní opatrnost. Další výsledky můžete vidět na následujícím obrázku.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (37)