Přehřál se vám někdy telefon? (Víkendová hlasovačka)

prehral-se-vam-telefon-hlas

Dnešní mobilní telefony mají osmijádrové procesory a výpočetní výkon, za který by se nemusel stydět ani leckterý počítač. Na rozdíl od počítačů však nemohou spoléhat na aktivní chlazení. Tématu zahřívání chytrých telefonů se budeme věnovat v tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze, kde se budeme ptát, zda se vám někdy přehřál mobil.

Obsah článku

Proč se telefony zahřívají?

Telefon se zahřívá prakticky od prvního zapnutí. Procesor a další komponenty uvnitř totiž při své práci generují odpadní teplo, které je potřeba odvést pryč. S běžným zahříváním se počítá už při návrhu telefonu, který je koncipován tak, aby nedocházelo k nebezpečným situacím.

Aktuálním trendem v odvodu tepla od procesoru chytrého telefonu je chlazení kapalinou. Setkat se s ním můžete například u Poco F1, které ho propaguje pod označením LiquidCool. Funguje tak, že v měděné trubičce je kapalina, která se po zahřátí odpaří, v jiné části odevzdá své teplo, zkondenzuje a vrátí se zpět. Údajně lze touto cestou snížit teplotu čipu až o pět stupňů Celsia.

Množství tepla generovaného telefonem bývá přímo úměrné odběru elektřiny. Telefon v zátěži tedy nejen spotřebovává více energie, ale také se více zahřívá. Pokud tedy například hrajete náročnou hru v nejvyšším rozlišení, potřebujete vyšší výkon procesoru a grafického akcelerátoru. Tím stoupá odběr elektřiny a roste teplota. To však není situace, které byste se měli obávat.

Komponenty telefonu jsou navržené tak, aby zvýšení teploty zvládaly bez úhony. V případě, že teplota dosáhne kritické hranice, dojde ke zpomalení procesoru a tím i snížení generování odpadního tepla. Uživatel to pozná například tím, že hra začne „lagovat“, protože čip na nižší frekvenci neposkytuje dostatečný výkon.

Telefon se může přehřát při hraní her Telefon se může přehřát při hraní her

Faktory, vedoucí k přehřívání telefonu

Příčinou zahřívání je tedy zpravidla náročný software – typicky například hry nebo pořizování videa ve vysokém rozlišení – vyžadující vysoký výkon procesoru. V takovém případě dokáže situaci telefon vyřešit sám – ať už zpomalením procesoru, nebo zobrazením varovné hlášky.

Ve výjimečných případech je na vině hardware. Při této příležitosti nemůžeme pominout doslova typickou ukázku špatně optimalizovaného hardwaru v podobě Snapdragonu 810. Jednalo se o vlajkový čip roku 2015, který se objevil hned v několika telefonech. Od samého začátku kolovaly pověsti o problémech s přehříváním a výkon se lišil doslova kus od kusu. Čip často omezoval svou rychlost, aby se zabránil přehřívání, což vedlo ke snížení výkonu.

Svůj podíl na zahřívání však mohou mít i vnější faktory. Tak například pokud necháte mobil na přímém slunci, teplota uvnitř může vyšplhat ke kritickým hodnotám. Podíl na přehřívání může mít také obal, pokud brání v účinném vyzařování tepla tělem zařízení.

Za čelním sklem auta se telefon snadno přehřeje Za čelním sklem auta se telefon snadno přehřeje

Možné následky přehřátí

Jak jsme naznačili výše, chytré telefony používají různé techniky, jejichž cílem je zabránit přehřátí. Pokud však k problémům tohoto typu dochází opakovaně, může v konečném důsledku dojít k fatálním následkům.

Jednou z nejcitlivějších komponent je z hlediska teploty baterie. Jestliže ji budete vystavovat vysokým teplotám, její životnost bude klesat. Už při třiceti stupních Celsia dochází u lithium-iontové baterie k degradaci a postupnému snižování její kapacity. Patrně nejdramatičtějším následkem přehřátí baterie je její exploze, nicméně to už mluvíme o extrémní situaci, ke které by za běžných okolností nemělo dojít.

Z hlediska hardwaru je jednoznačným následkem přehřátí dočasné snížení výkonu. Ochranné mechanismy fungují spolehlivě, takže k poškození procesoru by dojít nemělo. Pokud ale vysoké teploty panují uvnitř těla telefonu příliš často, bude nepříjemným výsledkem permanentně zhoršená odezva.

Přehřál se vám někdy telefon? Přehřál se vám někdy telefon?

Jak předcházet přehřívání

Nejhorší, co můžete provést akumulátoru chytrého telefonu, je vystavit ho teplu v okamžiku, kdy je (téměř) plně nabitý. V tomto směru je tedy lepší před hraním her nenabíjet telefon na 100 %, ale například jen na 80 %. Tím můžete zvýšit počet nabíjecích cyklů až na dvojnásobek.

Telefon by během nabíjení měl ležet na chladném, pevném povrchu, kolem kterého je dobrý odvod tepla. Určitě není dobrý nápad mít telefon připojený k nabíječce například pod polštářem. Z podobných důvodů by telefon během nabíjení neměl být na přímém slunečním světle – například za čelním sklem auta.

Další rada zní: nehrajte hry a nepoužívejte náročné aplikace nepřetržitě dlouhou dobu. Pokud je to jen trochu možné, zkuste telefonu dopřát přestávky, během kterých si „odpočine“.

Pokud se telefon zahřívá, je dobré mu zajistit dobrý odvod tepla z těla. Určitě tedy není dobré položit ho například do peřiny. Používáte-li obal, je dobré ho při náročnějším používání sundat.

Pokud se telefon přehřál, nechte ho odpočinout Pokud se telefon přehřál, nechte ho odpočinout

Základní pravidla se dají shrnout do několika bodů:

  • Nenechávejte telefon příliš dlouho na slunci.
  • Ukončujte nepoužívané programy, běžící na pozadí.
  • Dopřejte telefonu „přestávky v práci“.
  • Aktualizujte firmware a aplikace na nejnovější verze.
  • Nabíjejte telefon ve vhodných podmínkách.

Přehřál se vám někdy telefon?

Anketní otázka pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze je jednoduchá a jasná: přehřál se vám někdy telefon? Máme na mysli ten, který aktuálně vlastníte a používáte.
[gravityform id=”213″ title=”true” description=”true”]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat o tom, za jakých okolnostech se váš telefon přehřívá a jaká opatření jste udělali, abyste této situaci zabránili.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, jak jste koupili svůj poslední telefon. Ukázalo se, že přinejmenším mezi našimi čtenáři vede nakupování přes Internet. Ze 278 respondentů jich více než polovina – přesně 51 % – pořídila telefon v českém e-shopu. Dalších 23 % pak dalo přednost klasické kamenné prodejně.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Poměrně dobře si vedly i zahraniční nákupní platformy, které obsadily působivých 14 %. Ostatní možnosti již jen paběrkovaly a dohromady nasbíraly pouze 12 % z celkového počtu hlasů.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Tomáš Herudek
Spoluautor článku - Tomáš Herudek

více o autorovi

Petr Mišák
Spoluautor článku - Petr Mišák

Jak Petr poprvé spatřil informaci o systému Android, ještě netušil, že se mu stane osudným. V současné době je stav natolik vážný, že přestává komunikovat… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)