Mapy.cz, nebo Mapy Google? (Hlasovačka)

Mapy.cz,-nebo-Mapy-Google

V tomto díle Víkendové hlasovačky a diskuze se pokusíme zodpovědět poměrně ožehavou otázku: jsou dle našich čtenářů lepší Mapy.cz, nebo Mapy Google?

Ačkoli se ve světě stal Google vyhledávací jedničkou v mnoha zemích, u nás musel o tuto pozici těžce bojovat s domácím Seznamem. Teprve po roce 2010 se Google stal jedničkou i u nás. V současnosti dokážou konkurovat americkému Googlu v podstatě jen tři lokální vyhledávače: čínské Baidu, ruský Yandex a český Seznam. Boj se přitom odehrává nejen v samotném segmentu vyhledávání, ale také v dalších webových a mobilních aplikacích. U nás je to zejména patrné v mapách, kde uživatelé mají na výběr Mapy.cz, nebo Mapy Google. Konkurence hraje v tomto oboru až druhé housle.

Mapy.cz, nebo Mapy Google? Mapy.cz, nebo Mapy Google?

Obsah článku

Objektivní měřítko neexistuje

Hned na začátku musíme konstatovat, že nelze jednoznačně říci, zda jsou lepší Mapy.cz, nebo Mapy Google. Každá z webových i mobilních aplikací nabízí specifickou paletu funkcí, z nichž některé mohou být pro část uživatelů naprosto zásadní. Proto například turisté budou takřka jistě hlasovat pro Mapy.cz, které mají detailně zmapovanou síť turistických stezek. Proti tomu třeba řidiči mohou ocenit informace o dopravní situaci, které nabízejí Mapy Google, zatímco Mapy.cz nemají o kolonách sebemenší ponětí. Najít nějaké objektivní srovnávací měřítko je tedy prakticky nemožné, protože každý používá mapovou aplikaci k jiným účelům. Svou roli může také sehrát grafické zpracování, ve kterém se Mapy.cz více přibližují papírovým mapám, což může vyhovovat konzervativněji založeným uživatelům.

Z hlediska mapových podkladů spoléhají Mapy Google na vlastní zdroje, Mapy.cz si pak v zahraničí vypomáhají otevřenými mapami OpenStreetMap. Oba rivalové nabízejí databázi míst, stejně jako letecké, respektive satelitní snímky a ve větších městech i 3D modely. Oba konkurenti také poskytují “pohled z ulice”, který se v případě Googlu jmenuje Street View, u Seznamu nese název Panorama (tato funkce však není dostupná v mobilní aplikaci).

Tato Hlasovačka nemá být primárně o schopnostech navigace, ale má porovnat mapové aplikace jako celek. Přesto se ale o navigačních schopnostech musíme zmínit. Zatímco Mapy Google mohou dnes plnohodnotně nahradit tradiční navigace, Mapy.cz se zatím orientují především na pěší navigaci. Jsou v tomto směru, kde se Google ani trochu nesnaží konkurovat, nespornou jedničkou. Díky schopnosti fungovat i zcela offline však mohou být Mapy.cz i Mapy Google těmi, které vás “vytáhnou” ze “zapadlých lokalit” bez internetového připojení.

Mapy.cz, nebo Mapy Google?

V tomto kole Víkendové hlasovačky tedy budete rozhodovat o tom, zda jsou lepší české Mapy.cz, nebo americké Mapy Google. Protože jsme na portále SvětAndroida.cz, zkuste otázku pojmout třeba takto: kterou aplikaci používáte na mobilním telefonu častěji?
[gravityform id=”155″ title=”false” description=”false” ajax=”true”]
V komentářích pod článkem se můžete rozepsat o výhodách a nevýhodách obou aplikací. Co podle vás jedněm či druhým mapám chybí? V čem naopak Mapy.cz a Mapy Google vynikají? Jaké funkce byste o cenili, a kde se vývojáři mohou inspirovat u konkurence?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, co vás zajímá v recenzích telefonů. Možností bylo opravdu hodně a diskuze pod článkem byla plodná a přínosná i pro naše redaktory. Z nabízených možností získala nejvíce hlasů (konkrétně 78 %) výdrž baterie na jedno nabití. S malým odstupem (73 %) skončila na druhém místě kvalita fotek a videí, což ukazuje, že tento parametr je pro zákazníky možná důležitější, než by se na první pohled zdálo. O třetí příčku se pak podělily konstrukce, provedení a dílenské zpracování, displej a popis hardwarové výbavy – pro tyto možnosti hlasovalo 64 % respondentů.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Naopak nejméně zajímavé je připojení k počítači se 13 % hlasů, které jsme ostatně nedávno přestali v recenzích popisovat. Možná trochu překvapivě jen 26 % z vás hlasovalo pro obsah balení.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (49)