Jak si aktivovat nové funkce z Androidu 7 Nougat?

funkce z Androidu 7 Nougat

V posledních týdnech a měsících už se mluví hlavně o nové verzi Android O. Nicméně to také znamená, že se Android 7 Nougat začíná dostávat do více a více zařízení. Mnoho z vás již určitě pozapomnělo na nové funkce z Androidu 7 Nougat. Koneckonců my jsme si také některé osvěžili až při přípravě tohoto článku. Pojďme se tedy podívat na to, jak aktivovat funkce z Androidu 7 Nougat.

Android 7 Nougat je stále na více a více zařízeních

Poslední vydaná verze se stále objevuje na více a více zařízeních. Už i levnější telefony většinou přichází rovnou s Nougatem. Ukazují to i měsíční statistiky, které zveřejňuje Google. Android 7 Nougat najdeme na téměř 10 procentech všech zařízení. Není to na první pohled hodně, nicméně podobná čísla jsme mohli před rokem vidět i u Androidu 6 Marshmallow, který je nyní nejvíce využívanou verzí. Dá se očekávat, že podobný scénář bude následovat i Nougat.

android nougat

 

Pojďme ale zpátky k novým funkcím, které Android 7 Nougat přinesl. V první řadě to je rozdělení obrazovky a možnost používání oken, pak rychlé přepínání posledních dvou aplikací, předělané notifikace, jednodušší úprava rychlého přístupu, až po změnu velikosti položek. Nougat samozřejmě přinesl i další novinky, ale ty uživatel většinou nemůže nějakým způsobem zapnout nebo aktivovat. Některé funkce už také můžete mít v telefonu déle, protože je přidali výrobci telefonů do své nadstavby.

Dvě okna vedle sebe

Možnost spustit dvě okna vedle sebe je funkce, která u některých druhů telefonů existuje už několik let. Nicméně teprve s Androidem 7 Nougat jej začal podporovat Google oficiálně přímo v systému. Díky tomu se může lišit zapínání této funkce. Ve výchozím systému se ale aktivuje tak, že spustíte aplikaci, kterou chcete mít v okně a podržíte tlačítko “Home” (Nedávné aplikace) na dolním navigačním panelu. V jedné polovině se vám otevře první aplikace, na druhou polovinu si pak vybíráte další. Můžete také změnit velikost oken potažením pruhu uprostřed. Duální zobrazení vypnete podržením tlačítka Home.

funkce z Androidu 7 (1)

Rychlé přepínání dvou posledních aplikací

Funkce se opět týká tlačítka “Home” (Nedávné aplikace). Pokud jej dvakrát rychle zmáčknete, tak se vám automaticky zobrazí poslední otevřená aplikace nebo hra. Otevírání poslední aplikace navíc funguje i v duálním režimu, o kterém píšeme výše. Jedná se o malou, ale užitečnou novinku.

Změna dlaždic v rychlém nastavení

Rychlé nastavení se zcela jistě může zařadit k nejvíce používaným funkcím v systému. Můžete přes něj rychle ovládat Wi-Fi, mobilní síť, baterii, automatické otáčení apod. V Nougatu přichází změna v tom, že si můžete jednoduše změnit, která nastavení se zobrazí a na jaké pozici budou. Stačí úplně rozbalit nabídku rychlého nastavení, a to například potáhnutím dvěma prsty. Dále stačí kliknout na ikonku tužky. Otevřou se obrazovka úprav, ve které můžete změnit, přidat, oddělat dlaždice jednotlivých nastavení.

Změna nastavení jednotlivých notifikací

Pokud chcete mít pořádnou kontrolu nad notifikacemi, můžete tak učinit přes nastavení oznámení. Nebo rovnou u jednotlivých notifikací. A to buď tak, že podržíte prst na notifikace, nebo tak, že začnete pomalu táhnout prstem pro její vymazání, zobrazí se vám tlačítko pro nastavení. V něm můžete dát oznámení nízkou prioritu, nebo jej úplně blokovat. Případně se dá dostat do kompletního nastavení oznámení, kde se dají změnit další věci.

Změna velikosti položek na obrazovce

Poslední větší novinka, která se v Nougatu dá aktivovat, je možnost změnit velikost položek. Jedná se o funkci, která byla přidána do nastavení přístupnosti. Hodit se může například lidem s horším zrakem. Funkce umožňuje zvětšit nebo zmenšit položky na obrazovce. K dispozici je celkem tři až pět rozdílných profilů, záleží na telefonu. K funkci se dostanete přes nastavení – přístupnost (usnadnění), kde zvolíte “Velikost zobrazení”.

Které nové funkce z Androidu 7 Nougat pravidelné využíváte?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)