Jednoduchý trik dokáže zrychlit načítání stránek v Google Chrome

nacitani stranek chrome

Pokud vyškrtneme pomalé internetové připojení, tak načítání stránek v Google Chrome může někdy trvat delší dobu, a to hlavně na starších telefonech. A co s tímto problémem dělat? Pomoci může kompresní algoritmus Brotli. Ten je ale ve výchozím stavu vypnutý. Dnes se podíváme, jak jej aktivovat.

Komprese Brotli dokáže zrychlit načítání stránek

Už v roce 2015 Google představil kompresní algoritmus, který se nazývá Brotli. Během tohoto času už jej nasadil do Chrome prohlížeče, jenže ve výchozím stavu je vypnutý. Podle Googlu přináší až o 26% vyšší kompresní poměr. Zároveň má rychlejší kompresi i dekompresi. To se promítá do webových stránek, kde se kromě rychlejšího načítání, dá počítat také s mírným ušetřením dat.

To z ní docela dobře, ne? Navíc aktivace Brotli je jednoduchá, není přitom nutné provádět žádné pokročilé kroky s telefonem. Stačí jen prohlížeč Chrome a trochu času pro aktivaci. V redakci jsme to testovali na novějším telefonu OnePlus 5, kde jsou rozdíly minimální a na první pohled si jich asi ani nevšimnete. Dále jsme vyzkoušeli starší LG G Flex 2, který se už při načítání některých stránek trochu zadýchával. Po aktivaci Brotli jde pak vidět rozdíl ihned při první načtené stránce.

Aktivace Brotli v Google Chrome

  1. Otevřete aplikaci Google Chrome
  2. Do vyhledávače zadejte “Chrome://flags” a potvrďte
  3. Použijte hledání v Chrome, buď v levém horním rohu u novější verze, anebo klikněte na tři tečky a vyberte “Najít na stránce”
  4. Vyhledejte “Brotli”
  5. U položky “Brotli Content-Encoding” vyberte možnost Enable
  6. Po restartu aplikace Chrome je hotovo

[appbox googleplay com.android.chrome]

Všimli jste si rozdílu v rychlosti načítání stránek po aktivaci komprese Brotli?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)