Google ukládá vše, co napíšete a řeknete. Jak soukromá data najít a smazat?

Google uklada-moje aktivita

Každý asi tuší, že si Google ukládá spoustu dat z vašeho chování – podle toho, kde surfujete, co vám chodí e-mailem nebo co máte v kalendáři. Věděli jste ale, že si dokonce ukládá i hlasové záznamy vyhledávání či ovládání asistenta Google Home? Dnes si ukážeme, jak tato data najít a vymazat.

Google ukládá spoustu dat. Co všechno se mezi to řadí?

Společnost Google nazývá data z vašeho používání jako aktivitu a snaží se sledovat, jak zacházíte se svým telefonem nebo co vyhledáváte na internetu. Tento skutek není v rozporu se zákonem, neboť jej odsouhlasíme při nastavování telefonu. I tak to ale může mnohé zaskočit. Nalezneme zde totiž například následující informace:

  • jaké aplikace na svém telefonu spouštíme, instalujeme a hledáme v Google Play,
  • hlasové záznamy z vyhledávání, Google Now či Google Assistenta,
  • naši polohu s telefonem,
  • vyhledávání na internetu, YouTube a v dalších službách Google,
  • kliknutí na reklamy Google Adsense a další.

 

Bez nadsázky se dá říci, že nás má Google velmi dobře přečtené. Tato data samozřejmě jiní uživatelé nevidí, máme k nim přístup jen my (a Google). Naštěstí se touto skutečností Google nikterak netají a dokonce nám dává možnost si veškerou naši aktivitu prohlížet a případně mazat.

Google uklada-moje aktivita

Jak smazat data, která Google ukládá o naší aktivitě?

Své aktivity si můžete prohlížet na následující stránce. V jednoduchém streamu jsou podle času zobrazeny aktivity, které se svým Google účtem provádíme. Jedná se o používání účtu na všech zařízeních, tedy nejen na mobilním telefonu, ale i na počítači nebo v případě chytrého asistenta Google Home. Kliknutí na ikonu tří teček u každé události můžeme zobrazit její podrobnosti nebo ji rovnou smazat. V případě, že se jedná o zvukový záznam (z vyhledávání), si můžete tento záznam klidně přehrát. V horní části lze mezi jednotlivými aktivitami vyhledávat, případně je pomocí tlačítka + filtrovat. Zvolit můžeme nejen časové období, ale i druh aktivity.

Google uklada-moje aktivita-2

A jak dané informace, které si Google ukládá, vymazat? Slouží k tomu volba Smazat aktivitu podle data. V této sekci můžeme opět vybrat časový horizont a služby, u kterých chceme aktivitu vymazat. To potvrdíme tlačítkem SMAZAT. Myslete však na to, že smazáním těchto informací se mohou služby Google o něco zhoršit. Google například předesílá, že ukládáním zvukových záznamů zlepšuje porozumění vašeho hlasu. Smazáním těchto dat se tedy může rozpoznávání zhoršit.

Google uklada-moje aktivita-3

Jak nastavit, které aktivity ukládat a které ne?

Poslední bod, který nás může zajímat, je definice toho, co vlastně Google může ukládat. Slouží k tomu sekce Ovládací prvky aktivity. Google zde přichází se soupisem aktivit, možností deaktivace ukládání i vysvětlením, k čemu dané služby patří. Před bezhlavým deaktivováním všech služeb doporučujeme věnovat trochu času a přečíst si, k jakým účelům Google daná data sbírá. Může se stát, že deaktivací této volby se znovu zhorší používání dané služby. Pokud ji však nepoužíváte, může být deaktivace aktivity logickým krokem. Pokud tedy nechcete Googlu prozradit žádnou informaci, kterou nutně nepotřebuje.

Google uklada-moje aktivita-4

Překvapilo vás, co vše si Google ukládá o vaší aktivitě?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)