Google Mapy v9.23: Odlišné navigační notifikace, automaticky offline a mnohem více

Google Mapy 9-23 – náheďák

Google si z dnešního dne udělal doslova den plný aktualizací. Nejprve vypustil dubnové aktualizace pro zařízení Nexus, později aktualizoval Android Auto a konečně se dostává na něco, co ocení mnohem více uživatelů – na aplikaci Google Mapy. V posledních měsících si všímáme toho, že Google na svých mapách pracuje opravdu intenzivně. Tentokrát ale přináší aktualizaci, kterou pozná každý pravidelný uživatel.

Co je nového v aplikaci Google Mapy?

Novinka #1: Vylepšené navigační notifikace

První novinka se týká bezpečnosti za volantem, přehlednosti v telefonu a ovládání vůbec. Dosud, pokud jste během navigování opustili aplikaci Google Mapy, zůstalo vám v notifikační liště viset oznámení o průběhu navigace. Stačilo na něj klepnout a byli jste zase rychle zpět v navigaci. Jenže co když bylo oznámení více? Všechna stejná a jediné, co se mění, jsou ikonky a znění textu. To ale během řízení zkontrolujete jedině tak, že své oči odlepíte od silnice na dobu delší, než je bezpečné a šmrdláte prstem po displeji.

Novinka tento neduh konečně řeší, a to tak, že obarvuje pozadí samotného oznámení na zeleno a jeho text na bílo. Na první pohled tak okamžitě poznáte, která notifikace se týká navigace a můžete na ni v klidu a bez starostí klepnout.

Novinka #2: Časová osa

Pokud máte zapnuté sledování časové osy, jistě víte, že její přesnost je často špatná a ukazuje vám pozice, která jste buď jen minuli, anebo jste zastavili a svůj čas trávili o půl kilometru vedle. Google dělá vše pro to, aby odhady o místech, na kterých se zdržujete, byly co nejpřesnější. V posledních týdnech jste tak mohli zaznamenat jisté výzvy, které se dotazovaly, zda-li jste byli skutečně na tom či onom místě. Nemohli jste je ale vidět dokud jste časovou osu nenavštívili.

Mapy Google 9-23 - oznámení časové osy

Nyní jdou Google Mapy trochu napřed a časová osa požádá o přístup k oznámení. Takové oznámení by se vám mělo objevit někdy ve chvíli, kdy zastavíte na nějakém místě, ale Googlí algoritmy nedokážou správně odhadnout, zda jste právě tam a zdali má vaše zastávka nějaký smysluplný účel. Na první pohled se to možná zdá jako otravné a někdo může mít námitky. Výsledek tohoto počínání nalezneme až v budoucnu, ale je jasné, že to je něco, co již vlastně chceme, protože na základě chování každého z nás bude umět navigace v Googlích Mapách předvídat naše potřeby a zvyky.

No a pokud by ty notifikace někoho přeci jen tolik prudily, není nic jednoduššího, než skočit do nastavení aplikace a vypnout oznámení časové osy.

Novinka #3: Automatické stahování oblastí offline

Nově můžete zapnout funkce automatického stahování offline oblastí. Možnost je k dispozici v Nastavení > Offline oblasti. Na první pohled se opět může zdát, že by si Google Mapy mohly stahovat samy libovolné oblasti, ale tak horké to není. Rozbor řetězců kódu prozradil, že se Google Mapy budou snažit jednat inteligentně a budou stahovat jen preventivní množství dat pro případ, že byste během své cesty dlouhodobě ztratili mobilní síť a někde se pak ztratili (například při nečekané objížďce).

Množství spotřebovaných dat by mělo být velmi nízké, zejména pak proto, že drtivá většina dat se bude stahovat pouze v přítomnosti Wi-Fi připojení. Stažené oblasti pak samozřejmě bude možné spravovat a mazat na stejném místě, jako dosud.

Novinka#4: Zkratka pro přidávání fotek do recenzí

A konečně tu máme novinku, která se dotýká i Místních průvodců. Ty mají díky aktualizaci zejména zjednodušenou práci s nahráváním fotografií k recenzím. Nemusí již projíždět celým pásek fotek až na konec, ale stačí ve vybraném místě u recenze klepnout na trojtečku. Možnost přidání fotografií totiž přibyla právě zde, vedle upravení recenze a jejím smazání.

Aktualizace ještě není dostupná v Obchodě Play, ale můžeme ji očekávat každým dnem. Pokud byste byli netrpěliví, můžete si na vlastní riziko nainstalovat balíček APK, který ale v současnosti není určen všem mobilním telefonům.

Co na novinky v aplikaci Google Mapy říkáte vy? Využijete některou z nich? Nebo je naopak zrušíte?

Zdroj: AP.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

play_store_ico

Obchod Play ve verzi 3.9.17 ke stažení

Zprávičky Karel Kilián Karel Kilián
1 min. uložit na později
Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později

Komentáře (3)