Android 9 Pie! Nová verze systému oficiálně vyšla. Jaké jsou novinky?

android 9 pie

Android 9 Pie, to je oficiální název pro novou verzi operačního systému od společnosti Google. Dnes 6. srpna oficiálně vychází, což je trochu překvapivé, protože se spekulovalo o 20. srpnu. Každopádně je to tady, Google novou verzi prezentuje jako chytřejší a jednodušší verzi, která se přizpůsobuje uživatelům, a to hlavně díky podpoře umělé inteligence.

Android 9 Pie je oficiální název pro novou verzi Androidu

Už v březnu tohoto roku jsme dostali první náznak novinek, které si Google chystá do nového Androidu. Poté přišlo několik dalších verzí betaverze, které přinášely nové funkce. O těch si povíme později. Jednou z hlavních změn je to, že betaverze byly dostupné i na jiné telefony než ty od společnosti Google. Je to díky Projektu Treble a právě od této novinky z Android Oreo si mnoho lidí hodně slibuje a tento rok bychom měli vidět obrovský rozdíl v rychlosti aktualizací. Již v následujících měsících uvidíme, jestli to výrobci telefonů naplní. Laťka je nasazená hodně nízko.

android 9 pie google system

Android 9 Pie je poměrně překvapivý název pro nový systém, moc se s ním nepočítalo. A popravdě tento rok byl ohledně názvů pro nový systém hodně skromný. Nejvíce se mluvilo o trojici Android Pecan, Android Pistachio a Android Pineapple. Dnes jsme se tedy dozvěděli, že devátá verze systému Android má název Pie, tedy v překladu koláč.

Jaké novinky přináší Android 9 Pie?

Prozatím si jen v krátkosti uvedeme hlavní novinky, které si Google do nové verze Androidu přichystal. Brzy se můžete těšit na aktualizaci článku, kde si nové funkce probereme podrobně po vyzkoušení stabilní verze systému.

android 9 pie gesta ovladani navigacni lista

Jedná z hlavních novinek je nová navigační lišta, která podporuje gesta. Nově si můžete zapnout podporu gest, která navigační lištu změní v jedno hlavní tlačítko. Pohybem prstu nahoru pootevřete vylepšené multitasking okno, kde kromě posledních aplikací najdete také Google vyhledávání a ikony pěti oblíbených aplikací. Pokud pohyb prstu protáhnete, tak se otevře menu s aplikacemi, stejně jako to známe z Androidu Oreo. Šipka zpět zůstává, ale ve většině případů je schovaná. Pokud prstem pohnete do pravé strany, tak se vám otevřou opět poslední aplikace, akorát mezi nimi můžete rychle projíždět.

android 9 pie novinky

Další novinkou je rychlá podpora akcí. Android 9 Pie totiž předpovídá, které další akce s telefonem budete provádět a nabízí vám rychlé akce, a to například spuštění hudby, zavolání určitému kontaktu, vyhledání obchodů v okolí apod. Měnit se budou například při zapojení sluchátek, při návštěvě obchodu, záležet bude na času apod. Hodně společného s tím má i funkce Slices, která nabídne interaktivní úryvky přímo v systému. A to třeba další akce, které byste v podporované aplikaci provedli, příklad je objednání Uberu přímo z vyhledávání, namísto otevření aplikace Uber. Zároveň hned uvidíte, jak dlouho bude cesta trvat.

android 9 pie adaptivni displej baterie

Dále se přichystal větší podpora pro displeje s výřezem, pro duální fotoaparáty, mírně se upravují notifikace, bezpečnost se také vylepšila. Dále se dostane v další aktualizaci na Dashboard, ve kterém si detailně můžete prohlédnout, jak často používáte kterou aplikaci, jaké notifikace dostáváte a podrobně se podívat na čas, který s telefonem trávíte. S tím je spojená i funkce App Timer, kde si můžete nastavit kolik maximálně budete trávit času s nějakou aplikací. Novinek v Androidu 9 Pie je mnohem více. Brzy se můžete těšit na všechny novinky, včetně návodu, jak si nový Android 9 Pie stáhnout a nainstalovat.

Jak si nainstalovat Android 9 Pie již dnes?

V první řadě musíte mít telefon, na který již Android 9 Pie vyšel. V současné době jde o smartphony Pixel, Pixel XL, Pixel 2, Pixel 2 XL a překvapivě i Essential Phone. Pokud jeden z těchto telefonů máte, stačí jít do nastavení a zkontrolovat si nové aktualizace. Rovnou by se vám aktualizace na Android 9 Pie měla zobrazit ke stažení. Pokud ne, tak si můžete OTA aktualizaci stáhnout ručně ze stránek společnosti Google. Druhou možností je chvíli počkat, nicméně vypadá to, že servery Googlu jedou na plno a nevypadá to, že by aktualizace vycházela ve vlnách. Velikost aktualizace je 1139 MB.

android p aktualizace stazeni instalace

 Co říkáte na název Android 9 Pie? Překvapil vás?

Zdroje: TZ, androidpolice.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Google-Play-Logo

Nový Google Play ke stažení!

Zprávičky David Mysliveček David Mysliveček
2 min. uložit na později

Komentáře (19)