Google byl oficiálně obviněn EU ze zneužívání monopolu

google eu

Google byl již dlouhou dobu vyšetřován antimonopolním úřadem EU, který ho podezříval ze zneužívání svého postavení a monopolního chování. Toto vyšetřování nebylo první, kterému Google za několik posledních let podlehl, ale bylo zdaleka nejdelší, co se týče vyšetřovací doby. Asi ani nemusíme dodávat, že se vše točí kolem OEM licencí předinstalovaných aplikací Googlu pro systém Android. Nejedná se ale jen o aplikace, které opravdu někteří lidé nevyužívají (jako třeba Google+ nebo Hangouts), ale i o aplikace, které používá v podstatě každý a jejichž nepřítomnost by mohla být bezpečnostním strašákem (jako například Obchod Play).

Výsledek šetření? Google je vinen

Soud EU

Vyšetřování Googlu skončilo a přineslo úředníkům EU přesně takové výsledky, jaké si přáli. Podle nich je Google vinen tím, že svými postupy porušuje antimonopolní zákony Evropské Unie. Zatímco podrobnosti smluv o využívání zmíněných OEM licencí zatím nebyly zveřejněny, Google se pokusil bojovat s námitkou, že v první řadě navrhne výrobcům zařízení, aby použili Android tak, jak popisují dokumenty AOSP, a aby nemuseli nutně souhlasit s dalšími jinými dokumenty. Google říká, že s licencemi OEM výrobci stejně mohou či nemusí souhlasit. Když odmítnou, mohou samozřejmě využít samostatný AOSP, jako kdokoli jiný. Google prý jen nabízí takové řešení, které bude fungovat na každém zařízení, zajistí správný chod aplikací a přinese ten nejlepší uživatelský prožitek.

To, co Evropská Unie, řeší je fakt, že tu neexistuje v podstatě žádná jiná volba. Google až dosud nabízel výrobcům systém především s OEM licencí na předinstalované aplikace. Ty pak dokonce měly být umístěné na hlavní obrazovce v jedné složce, pojmenované „Google“. Druhou možností pak je využití čistého systému, bez 100% jistoty funkčnosti aplikací. Ale to už jsme zpět na začátku.

Zamyšlení o EU a Googlu

Google vs EU

Nutí opravdu Google výrobce, aby instalovali do nových zařízení Googlí aplikace? V podstatě ano. Pokud totiž nějaký výrobce chce mít ve svém telefonu byť jen Obchod Play, musí přijmout a zaplatit za celý balík. Google to dělá především za jedním účelem, a to kvůli tomu, aby si zajistil využívání Obchodu Play a vyhledávání Google Search.

Výrobci ale nemusí aplikací Googlu nutně využít. Pokud má tu možnost, může využít jiný obchod s aplikacemi a jiné další aplikace předinstalovat. Pár takových výrobců se našlo. Například Amazonu se s tablety Kindle Fire poměrně dařilo (v době své slávy), a to neměl předinstalovanou jedinou Google aplikaci. I spousta čínských výrobců nabízí vlastní řešení. Jenže velcí výrobci přeci nutně potřebují valit na zákazníky každý rok dvě nové vlajkové lodě. Nedivíme se tedy, že nemají čas, aby si vytvořili vlastní pořádné obchody, které by byly k něčemu. Jinak řečeno – kdyby v Evropě byl někdo, kdo by Googlu mohl konkurovat, už bychom o něm věděli.

Jak se na celý spor díváte vy?

Zdroj: phandroid.com

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)