Co považujete za dobrou výdrž baterie? (Hlasovačka)

Co-považujete-za-dobrou-výd

Dá se říci, že chytré telefony tak trochu předběhly dobu. Z hlediska výkonu a rozlišení obrazovky leckdy strčí do kapsy i výkonný kancelářský počítač, musí je však “uživit” relativně malý akumulátor. Zatímco před dvaceti lety bylo běžné, že telefon vydržel na jedno nabití i déle než týden, dnes musíme telefony obvykle připojovat k nabíječce každý den. V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze se pokusíme zjistit, co naši čtenáři považují za dobrou výdrž baterie.

Obsah článku

Takovou výdrž, jako Nokia 5110, dnes žádný telefon nenabídne Takovou výdrž, jako Nokia 5110, dnes žádný telefon nenabídne

Co ovlivňuje výdrž na jedno nabití?

To, jak dlouho vydrží chytrý telefon na “vlastní šťávě”, závisí na mnoha faktorech. Tím nejzásadnějším je způsob používání. Pokud na mobilu sledujete filmy či hrajete hry, vydrží bez nabíječky fungovat jen několik hodin. Podobně radikálně se dokáže na spotřebě podepsat například zapnutá navigace, kdy svůj díl kromě nenasytného displeje vezme také ne právě skromný čip pro určování polohy.

Dalším vlivem, který se může neblaze podepsat na výdrži, jsou nainstalované aplikace, přesněji řečeno procesy a služby, běžící na pozadí. Poslední verze Androidu sice stále pozorněji hlídají, aby nenasytné programy nadměrně “nevysávaly” drahocennou energii, nicméně stále platí, že čím více programů v systému běží, tím více energie spotřebují.

Vývojáři Androidu neustále pracují na úsporném režimu Vývojáři Androidu neustále pracují na úsporném režimu

Nemalou roli hraje také hardware zařízení. Novější čipy bývají energeticky úspornější, a podobným směrem se ubírají i další komponenty. Jedním z největších “žroutů” současnosti jsou obrazovky. Zde platí rovnice, že čím vyšší rozlišení, tím větší spotřeba. Často je tedy na pováženou, zda opravdu potřebujete nejvyšší představitelnou jemnost obrazovky i za cenu, že se bude zásadně podílet na vysokém odběru energie z akumulátoru.

Paradoxně tak telefon nižší či střední třídy může (za podobných okolností) vydržet na jedno nabití déle než aktuální vlajková loď s “nejnašlapanější” hardwarovou výbavou. Do jisté míry tuto nevýhodu eliminuje stále obvyklejší podpora rychlého nabíjení, díky kterému lze doplnit energii doslova během několika desítek minut.

Opravdové držáky

Podívejme se nyní krátce do nabídek jednotlivých výrobců a pokusme se “vytáhnout” modely se zajímavou kapacitou baterie a/nebo výdrží na jedno nabití.

Oukitel K10000 nesporně nabízí dobrou výdrž baterie Oukitel K10000 nesporně nabízí dobrou výdrž baterie

Většina velkých výrobců však bohužel telefony s kapacitou vyšší než 4000 mAh nabízí jen výjimečně. Zde (pro mnohé uživatele bohužel) vítězí snaha o co nejtenčí tělo, do kterého se “pořádná” baterie nevejde.

Co považujete za dobrou výdrž baterie?

Otázka “Co považujete za dobrou výdrž baterie?” je samozřejmě relativní a jinak se na ní bude dívat uživatel, který má mobil pouze k telefonování, zatímco hráč náročných her bude mít hodnoty posunuté úplně jinam. Nicméně zkusme společně hledat výdrž, kterou považujeme za “dobrou” s ohledem na stávající situaci na trhu. Představte si, že si vybíráte telefon a čtete recenze. U jaké hodnoty si řeknete: “Ano, to je výdrž, která mi vyhovuje.”
[gravityform id=”166″ title=”false” description=”false” ajax=”true”]
V diskuzi pod článkem se pak můžete rozepsat o tom, jak dlouho vydrží váš aktuální telefon a zda jste s jeho výdrží spokojeni. “Služebně starší” pak mohou zavzpomínat, jak dlouho vydržel jejich první mobilní telefon.

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, kolik byste zaplatili za výjimečný mobil. Samozřejmě ona “výjimečnost” může pro každého vypadat trochu jinak – někdo si pod tímto termínem představí telefon ve zlatě, další třeba speciální limitovanou edici. Přesně pro čtvrtinu čtenářů je onou “mezní hranicí” částka 15 000 korun. Druhá nejsilnější skupina, čítající 23 % respondentů, by za výjimečný telefon byla ochotna zaplatit do deseti tisíc korun. Jen těsně za jsou pak čtenáři, kteří by zaplatili až 20 000 Kč – těch bylo 22 %. Další hodnoty pak můžete vidět v následujícím grafu.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (39)