Chyba v Google Allo mohla prozradit přátelům vaší historii vyhledávání

chyba-v-google-allo-mohla-prozradit-pratelum-vasi-historii-vyhledavani

Chyba v Google Allo mohla odhalit část vašeho soukromí. Problém se týkal nejen komunikační aplikace, ale také Asistenta Google, kterého lze v rámci konverzace vyvolat. Obavy o ochranu osobních údajů byly v tomto případě zcela na místě – Allo totiž mohlo prozradit přátelům vaší historii vyhledávání.

Google Allo má ve srovnání s jinými aplikacemi pro posílání zpráv, jako jsou WhatsApp či Messenger, mnohem více funkcí. Jeho součástí je totiž Assistant – aplikace kombinující sílu strojového učení s výsledky vyhledávání, díky čemuž umí dát odpovědi na položené otázky. Můžete například použít Asistenta, zatímco chatujete s kamarádem, k vyhledání restaurací v určité oblasti, zatímco v chatu řešíte, že byste mohli zajít na večeři. A právě zde tkví jádro problému.

Asistent zatím není dokonalý, a někdy reaguje odpověďmi, které se zadanými otázkami vůbec nesouvisí. Celé je to nejlépe vidět na následujícím příkladu skupinové konverzace. Asistent zde tak úplně nechápe, nač se ho uživatel ptá a jako odpověď poskytne odkaz na fanouškovskou stránku Harryho Pottera. Potíž je ovšem v tom, odkud tento odkaz vzal. Není to náhoda, ani aktivní vyhledávání, ale odkaz byl čerpán z historie vyhledávání. Konkrétně se jednalo o stránku, kterou uživatel navštívil před několika dny. Chyba v Google Allo tedy může odhalit historii vyhledávání ostatním.

Chyba v Google Allo prozradila něco z historie Chyba v Google Allo prozradila něco z historie

Chyba v Google Allo není jediným problémem

V tomto případě se jednalo o neškodný výraz. Podstatně závažnější by ovšem bylo, kdyby se v rozhovoru objevily výsledky, které jedna či druhá strana považuje za soukromé nebo dokonce intimní. Ačkoli Google ve svých službách klade velký důraz na ochranu soukromí, jeho mechanismy stále nejsou dokonalé. V běžných situacích se Asistent Google výslovně ptá, zda smí, či nesmí danou informaci sdílet se druhou stranou. Není ale v tomto přístupu zcela konzistentní – například na dotaz „Co je moje práce“ poskytne obrázek z Map Google, ukazující adresu zaměstnání, aniž by se uživatele zeptal, zda má tento údaj sdílet. V případě dotazu na jméno se ale nejprve zeptá.

Asistent se nejprve ptá, zda smí informaci sdílet Asistent se nejprve ptá, zda smí informaci sdílet

Google již podle některých zdrojů na situaci reagoval následujícím prohlášením: Byli jsme informováni o tom, že Asistent ve skupinových chatech nefunguje tak, jak bylo zamýšleno. Problém už jsme vyřešili.“ Zdá se, že potenciálně škodlivá chyba v Google Allo, která se mohla stát velkým problémem, byla vyřešena. V minulosti byl tento „kecálek“ opakovaně kritizován za to, že nepoužívá ve výchozím nastavení end-to-end šifrování. Zprávy zasílané ve výchozím režimu jsou dostupné třetí straně.

Je podle váš chyba v Google Allo tak zásadní, aby byla důvodem, proč tento program nepoužívat?

Zdroje: androidheadlines.com, indianexpress.com, androidcommunity.com, recode.net.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)