Aplikace Dormi – Baby Monitor, promění váš Android telefon v chůvičku

chuvicka_ico

Příchod miminka do rodiny bývá nesporně radostnou událostí, které ale předchází celá řada povinností a nezbytností, jež jsou leckdy i finančně náročné. Například zařízení, zvané “chůvička”, s jehož pomocí mohou rodiče sledovat své dítě na dálku, začíná s cenou na jednom tisíci korun, ale může se vyšplhat klidně i na čtyřnásobek. Tutéž funkci můžete mít prakticky zadarmo – tedy za předpokladu, že v zásuvce svého stolu “vyštracháte” starší nepoužívaný mobil s Androidem 2.3 a vyšším. Poté stačí nainstalovat aplikaci Dormi – Baby Monitor a telefon hravě zastoupí jinak poměrně drahé zařízení.

Dormi - Baby Monitor: telefon s Androidem jako chůvička Dormi – Baby Monitor: telefon s Androidem jako chůvička

Co slibuje?

Autoři z vývojářského studia sleekbit pojali popisek v Obchodě Play jako místo k důkladné propagaci svého produktu, který zde podrobně prezentují. Tentokrát se tedy podíváme jen na hlavní myšlenky, zatímco detaily si ukážeme v praktické části.

Dormi – Baby Monitor je aplikace, která z chytrého telefonu udělá “chůvičku” se všemi obvyklými funkcemi, jako je například sledování zvuků, ale má i další, leckdy prý až překvapivé funkce navíc.

Výhodou tohoto řešení je možnost fungování prakticky na jakoukoli vzdálenost – Dormi totiž umí komunikovat přes Wi-Fi i mobilní data a neomezuje tak dostupnost na dosah rádiových vln (autoři doporučují jako nejnižší standard EDGE). V případě nedostupnosti sítě je navíc možné provozovat telefon v režimu WiFi Direct či HotSpot / AP.

Další výhodou proti standardnímu řešení je možnost připojit k jedné chůvičce u dítěte více “mateřských” telefonů. Dítě tak může sledovat nejen maminka, ale také tatínek, případně babičky, dědečkové, sousedé ;).

Dormi nevyžaduje kalibraci citlivosti mikrofonu, neboť se automaticky přizpůsobuje hladině okolního hluku. Většina telefonů je přitom schopna zachytit pláč z dětské postýlky až na vzdálenost několika metrů.

Nechybí tlačítka Listen pro vzdálený poslech a Talk, pokud chcete miminko ukonejšit hlasem.

Poměrně jasnou představu o tom, jak aplikace vypadá a funguje, si můžete udělat z následujícího videa.

Dormi – The Baby Monitor for Android

Dormi - The Baby Monitor for Android

Miminkovské informační centrum

Aplikace sama hlídá aktivní připojení s “chůvičkou” a upozorní vás v případě, že se spojení přeruší. Pokud na telefon v roli “chůvičky” přijde textová zpráva nebo bude zaznamenán příchozí hovor, objeví se tato informace na rodičovském zařízení.

Jestliže dítě začne plakat v momentě, kdy právě telefonujete, upozorní vás Dormi vibracemi a jemným zvukovým signálem. Pochopitelně aplikace funguje i tehdy, pokud je obrazovka telefonu zhasnutá.

Velká péče byla věnována snížení spotřeby baterie – dítě tak můžete na jedno nabití sledovat mnoho hodin.

Jak funguje v praxi?

Pro začátek tedy potřebujete alespoň dva telefony – první bude v roli “chůvičky” v pokoji s miminkem, druhý může být váš běžně používaný mobil. Na obě zařízení nainstalujete aplikaci Dormi.

Při prvním použití je nutné nejprve souhlasit s podmínkami služby a zásadami ochrany osobních údajů. V tomto bodě začíná být zřejmé, že aplikace komunikuje v angličtině, což je možná trochu škoda. Později se ale ukáže, že rozhraní je provedeno natolik srozumitelně, že vlastně ani žádný jazyk nemusíte znát.

Souhlas s podmínkami Souhlas s podmínkami

Párování zařízení Párování zařízení

Vyhledávání druhého zařízení Vyhledávání druhého zařízení

Následně se připraví automatické spárování (v tom okamžiku by, pochopitelně, měly být oba telefony ve stejné síti), na jehož počátku klepnete na displej obou telefonů, čímž spustíte vyhledávání. Povytažením dolní lišty vzhůru můžete zjistit informace o stavu chůvičky:

  • Stav připojení (míněno je připojení ke skupině).
  • Stav baterie.
  • Název bezdrátové sítě, do níž je telefon připojen.
  • Délka možného použití (viz níže).

Informace o stavu chůvičky Informace o stavu chůvičky

Nalezeno druhé zařízení Nalezeno druhé zařízení

Můžete začít sledovat Můžete začít sledovat

Jestliže se telefony nenajdou (zpravidla proto, že nejsou připojené ke stejné Wi-Fi), můžete použít párování přes Internet (Internet pairing). I tento proces je velice jednoduchý: na prvním telefonu necháte vygenerovat pětimístný PIN, který zadáte na tom druhém. Platnost kódu je omezena na dvě minuty.

Aby byla spárovaná zařízení schopna komunikace, musí být zapojena do stejné skupiny. Skupina představuje jakousi “virtuální privátní síť” propojených zařízení, kterým poskytuje zabezpečení a soukromí, přičemž skrze nabídku Device pairing lze skupinu sdílet (tedy připojit do ní další zařízení skrze jednorázové heslo), nebo ji opustit.

Párování přes Internet (Internet pairing) Párování přes Internet (Internet pairing)

Generování nebo vložení hesla Generování nebo vložení hesla

Vygenerované heslo na prvním zařízení Vygenerované heslo na prvním zařízení

Zadání hesla na druhém zařízení Zadání hesla na druhém zařízení

Z počátku není zařízení v žádné skupině – ta pochopitelně vznikne až v okamžiku spojení dvou a více zařízení. Po potvrzení párování aplikace přejde do režimu vyčkávání, kdy nejprve přepínačem v horní nabídce zvolíte, které zařízení bude dětské (child) a které rodičovské (parent). Pak přetažením kolečka nad šipku spustíte monitorování.

Volba režimu zařízení Volba režimu zařízení

Sledování z rodičovského zařízení Sledování z rodičovského zařízení

Aktivace na dětském zařízení Aktivace na dětském zařízení

Rodičovský telefon poté nabídne jednoduché prostředí, ve kterém lze přetažením kroužku pozastavit, zastavit a znovu spustit sledování. Jestliže “chůvička” zaznamená zvuk, okamžitě ho přenese do rodičovských zařízení, na což upozorní krátkým pípnutím. Tlačítky v dolní části obrazovky lze zapínat manuální poslech (Listen; “push-to-listen”), případně na dítě na dálku promluvit (Speak; “push-to-talk”).

Čeká se na spuštění Čeká se na spuštění

Spuštění sledování Spuštění sledování

Hledá se zařízení Hledá se zařízení

Sledování probíhá Sledování probíhá

Přepínání do pauzy Přepínání do pauzy

Chůvička v pauze na 10 minut Chůvička v pauze na 10 minut

Pod ikonkou hodin naleznete Activity log, neboli seznam záznamů o dění, jako je zahájení a ukončení sledování či detekce hluku.

Activity log Activity log

Activity log Activity log

Nasimulovali jsme také případ, když “chůvička” nečekaně ztratila připojení k Internetu. Rodičovská stanice reagovala na tuto situaci v řádu jednotek sekund, začala vyzvánět (i přesto, že byl telefon v tichém režimu) a na obrazovce se objevila červená hláška Searching for disconnected child device s ukazatelem času, po který bylo spojení ztraceno.

Problém se spojením Problém se spojením

Telefon upozorňuje na ztrátu spojení Telefon upozorňuje na ztrátu spojení

Možnosti nastavení aplikace Možnosti nastavení aplikace

Dormi – Baby Monitor umí pochopitelně běžet na pozadí, takže lze telefon dál používat normálním způsobem. Aplikace je v takovém případě rychle dostupná přes notifikační lištu, odkud ji lze otevřít, pozastavit a opětovně spustit.

Ovládání chůvičky přes notifikační lištu Ovládání chůvičky přes notifikační lištu

Ovládání chůvičky přes notifikační lištu Ovládání chůvičky přes notifikační lištu

Dormi – Baby Monitor zdarma, nebo zaplatit?

Brzy patrně narazíte na komerční model této aplikace – zdarma totiž můžete sledovat své dítě čtyři hodiny měsíčně. Tento čas považujeme za dostatečný pro důkladné otestování programu, na jehož základě se budete moci rozhodnout, zda zaplatíte za neomezenou verzi. Nespornou výhodou je fakt, že nákup je nutný jen na jednom ze zapojených zařízení.

Cenové podmínky vypadají následovně:

  • Měsíční neomezené použití: 19,90 Kč
  • Roční neomezené použití: 89 Kč
  • Doživotní neomezené použití: 125 Kč

Objednání placené verze Objednání placené verze

Stav kreditů Stav kreditů

Aplikace se dá používat i zdarma – funguje na principu doporučování, kdy za každého nového uživatele, kterého “nalákáte” přes unikátní kód, dostanete jeden kredit. Ten lze následně směnit za další čtyři hodiny sledování zdarma.

Resumé

Pokud máte k dispozici volný telefon s Androidem 2.3 nebo vyšším, pak je tato varianta dětské “chůvičky” jednoznačně cenově výhodnější, než nákup plnohodnotného zařízení. Kromě ceny lze jako zásadní výhody označit:

  • Dosah – s klasickou chůvičkou určitě nezvládnete tak snadno překonat několik zdí.
  • Možnost připojení více zařízení k jednomu dítěti.

Naopak za nejvyšší řadou “chůviček” tato softwarová zaostává především absencí podpory kamery, skrze kterou by bylo možné potomka kontrolovat nejen sluchem, ale i vizuálně. Aplikace zatím zaznamenala něco přes deset tisíc stažení a její průměrná známka v Obchodě Play je 4,3. Balíček velký 2,3 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 2.3 a vyšším.

Zmiňme názory dvou spokojených uživatelů – Jakub Khan napsal ke svému hodnocení komentář: “Předčilo mé očekávání. Výborná appka, ať už jako monitoring nebo vysílačka s jednoduchým a jasným návrhem a designem. Doporučuji!” Podobně kladně vidí Dormi také Tomas Strilka – zde jsou jeho slova: “Dobrý nápad a výborně zpracovaný. Kdysi jsem měl něco podobného na Symbianu. Teď je to fakt o kus dál. Jeden takový nápad. Co se mít možnost podívat na dítě kamerou?”

Dormi – chůvička/baby monitor
Verze 1.0.3
Velikost 2,3 MB
2.3+


Zdarma

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

jak zkalibrovat kompas android telefon

Jak zkalibrovat kompas v Android telefonu?

Návody David Trlica David Trlica
2 min. uložit na později

Komentáře (9)