Androidí novinky, srpen 2008

android apps

[převzato z blog.inmite.eu]

Zatímco ještě před měsícem to vypadalo, že se okolo Androida nic neděje (a některé nejmenované bulvární internetové magazíny dokonce informovaly, že Android umřel), v posledních týdnech se toho děje tolik, že skoro nestíháme sledovat. Pojďme si proto shrnout co se událo: začneme obsáhlejší (investigativní ;) reportáží o domělém prvním androidím telefonu, pak se podíváme na Android Market a vše uzavřeme výsledky soutěže ADC. Máme toho dnes trochu víc, pusťme se tedy rovnou do práce:

První telefon

Zhruba před deseti dny na světlo světa pronikly informace o zařízení, které podle všeho vypadá jako TEN první telefon s Androidem. Ale vezmu to hezky od začátku. Android není záležitostí Googlu samotného, nýbrž celého konsorcia OHA (Open Handset Alliance). Mezi významné členy patří také například HTC (výrobce smartfounů) či T-Mobile (nadnárodní operátor). A právě tyto dvě společnosti mají prsty v připravovaném zařízení (ostatně, že to bude právě HTC, kdo vypustí první androidí telefon už tipujeme docela dlouho :). Oficiálně samozřejmě nebylo zatím oznámeno nic a jedná se tedy jen o dohady a doměnky. Celkem významně však dohady podpořilo, když FCC (což je obdoba našeho ČTÚ, ale v USA) schválilo zařízení nazvané „Dream“ (konkrétně model označený „DREA100“). Takhle vypadá jeho nákres ze specifikace:

HTC Dream

Tím ovšem dohady neskončili. Pozdvižení způsobilo například to, že se dle dokumentu, který spolu s obrázky koloval, zdálo, že telefon nebude mít GPS modul. Což by znamenalo poměrně velké zklamání, třeba už jen proto, že poměrně značná část aplikací, které se pro telefon vyvíjejí na GPS závisí (ano, je možno si v některých případech vystačit s triangulací podle okolních BTSek, ale přesnost v takovém případě není vůbec růžová).

Ještě o něco dříve dokonce proniklo toto video, prohlašující o sobě, že jde o ukázku telefonu HTC Dream. Nikdo tomu asi dodnes nevěří, ale s přibývajicími kousky našeho puzzle se to zdá čím dál reálnější, ostatně, telefon vypadá dost podobně tomu, který byl používán při demech na Google I/O a odpovídá i dalším fotografiím z webu:

HTC Dream

Poslední věc v souvislosti s telefonem o kterou se dnes každý zajímá je reálný datum vypuštění. A tady je snad ještě více šumu. Přesto se ale většina zdrojů shoduje na tom, že telefon bude vypuštěn pod hlavičkou T-Mobile. Odvážnější tvrzení dokonce říká, že se bude nazývat G1 (což bylo odvozeno z domén které si právě potichoučku T-Mobile připravuje ke spuštění) a vyjde oficiálně v USA 13. řijna za 200$ (s dvouletým kontraktem).

No uvidíme. Sám se moc těším, až si tenhle post přečtu za pár měsíců a budu se smát jak jsem naivně věřil webovým spekulacím :)

Android Market

Narozdíl od předchozího textu, zde již končí čiré spekulace. Ovšem i o tom, že součástí platformy bude také infrastruktura pro poskytovaní aplikací se spekuluje už nějaký ten pátek. A je to vážne pravda, včera to potvrdil i Eric Chu z Google. Nemělo by však jít o uzavřený a přísně kontrolovaný obchod jako je třeba iTunes Store od Apple. Naopak, snahou je umožnit vývojářům snadno poskytnout své skvělé aplikace širokému spektru uživatelů. A jak píše i Eric, systém bude spíše podobný tomu z YouTube – uživatelé budou sami hodnotit kvalitu aplikací a jediné co budete potřebovat k pulikaci svého díla, bude registrace. Betaverze aplikace bude (prozatím jen s „free“ aplikacemi) už v prvních telefonech:

Android Market Android Market - výběr aplikací

Vítězové ADC I

A aby toho nebylo málo, byly dnes také ohlášení vítězové desetimiliónové soutěže „Android Developer Challenge I„.

O co jde? Protože to vzali pánove z Google hezky od lesa, raději než první telefony vypustili už témeř před rokem SDK (Software Development Kit) – tedy sadu nástroju pro snadný vývoj aplikací. Aby se ovšem SDK důkladně vyladilo, bylo potřeba k němu přitáhnout co nejvíce vývojářů. Byla proto vyhlášena soutěž „ADC“, v níž je mezi tvůrce nejlepších aplikací postupně rozdělováno 10 miliónů dolarů.

V prvním kole bylo nejprve z více než 1700 aplikaci vybráno 50 nejlepších. Jejich autoři krom menší odměny také postoupili do druhého kola (a získali přístup k novým verzím SDK, kolem čehož už bylo řečeno až až). Z top 50 pak bylo vybráno a dnes ohlášeno 2×10 „vítězů“. Co všechno je možno s Andoidem vytvořit si můžete i Vy prohlédnout v galerii vítězů. A musím uznat že některé aplikace vypadají opravdu nadějně ..

archiv
O Autorovi - archiv

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)