Odinstalace v malíčku aneb Čtyři způsoby, jak odstranit aplikaci z Androidu [návod]

odinstalace_ico

V Obchodě Play najdete nespočet zajímavých aplikací, které můžete nainstalovat do svého chytrého telefonu či tabletu s Androidem. Z hlediska počtu programů jste omezeni pouze velikostí interní paměti, respektive paměťové karty. Časem se tak můžete dostat do situace, kdy budete mít v zařízení desítky, možná i stovky aplikací, přičemž většinu z nich vlastně ani nepotřebujete či nepoužíváte. Takové programy v lepším případě pouze zabírají prostor, v horším spotřebovávají systémové prostředky – zatěžují procesor a obsazují operační paměť rezidentními procesy.

Pokud tedy chcete uvolnit prostor v přístroji a zbavit se zbytečných aplikací, můžete použít jeden ze čtyř způsobů, které si popíšeme v následujících odstavcích. Všechny cesty vedou ke stejnému výsledku, což především pro začátečníky může být poněkud matoucí. Je tedy jen na vás, kterou z níže uvedených metod vyhodnotíte jako nejsnadnější a budete ji používat.

Čtyři možné způsoby odinstalace

Odinstalace ze seznamu aplikací

Tento způsob je jednoznačně nejjednodušší a nejrychlejší, nicméně ne na všech zařízeních funguje. Záleží totiž na použitém launcheru (aplikaci, která se stará o domovskou obrazovku a seznam nainstalovaných programů), takže pokud váš mobil či tablet tuto „vychytávku“ nenabízí, můžete to vyřešit instalací alternativy třetí strany.

Patrně nejjednodušší provedení spočívá v otevření seznamu aplikací, dlouhém podržení ikony programu, kterého se chcete zbavit, a jejím přetažením nad ikonu odpadkového koše, která se objeví zpravidla nahoře či dole. Takto je to například provedeno v čistém Androidu 5.1 Lollipop na našem redakčním Nexusu 7.

Někteří výrobci zařízení implementují vlastní způsob odinstalace ze seznamu – například hardwarovým tlačítkem pro vyvolání nabídky, nebo přes postranní menu přepnete seznam aplikací do režimu odinstalace. Klepnutím na ikonu pak zahájíte odstranění požadovaného programu. Následující obrázky ukazují, jak to funguje na telefonech Sony.

Pokud by vám tento způsob nevyhovoval, můžete si nainstalovat alternativní launcher s jiným provedením odinstalace – například velice populární Nova Launcher umí odinstalovat program po přetažení jeho ikony k levému hornímu rohu displeje.


Odinstalace přes systémové nastavení

Druhá cesta vede přes systémové nastavení, ve kterém přejdete do sekce Aplikace. Zde si následně vyberete program, kterého se chcete zbavit, a klepnete na něj. Na další obrazovce pak klepnete na tlačítko Odinstalovat a potvrdíte svůj záměr.

Tento způsob je sice o něco zdlouhavější, ale můžete se jím zbavit i aplikací, které nemají ikonu v seznamu nainstalovaných programů. Navíc můžete zjistit další užitečné informace o aplikaci – například její velikost a další údaje.


Odinstalace přes Obchod Play

Tuto metodu pokročilí uživatelé označí patrně jako „drbání přes hlavu“, nicméně cílem tohoto článku je představit všechny možné způsoby, takže na tento nesmíme zapomenout. Pokud tedy otevřete Obchod Play, naleznete zde v postranní nabídce (kterou vyvoláte klepnutím na tlačítko v pravém horním rohu či tahem prstu zleva doprava) sekci Moje aplikace a v ní všechny programy, které jste si stáhli. Můžete je aktualizovat, otevřít, nebo také odinstalovat. K poslední možnosti se dostanete klepnutím na položku a následně stiskem tlačítka Odinstalovat.


Odinstalace pomocí speciálního nástroje

Poslední cesta vede přes aplikaci, kterou si stáhnete z Obchodu Play. Možností je celá řada a nabídka široká – od programů, jež mají odinstalaci jako hlavní a jedinou náplň své práce, až po komplexní balíky s mnoha dalšími funkcemi. Jedním z důvodů, proč byste se mohli rozhodnout pro takový nástroj, je schopnost odinstalace více aplikací najednou – nicméně i v takovém případě budete muset odebrání jednotlivých programů potvrdit zvlášť.

Jednou z mnoha možností je Easy Uninstaller, který nabízí tyto funkce:

 • Odstraňování aplikací.
 • Dávková odinstalace.
 • Sledování používání aplikací.
 • Seznam všech nainstalovaných aplikací.
 • Zobrazuje název aplikace, verzi, čas aktualizace, velikost.
 • Vyhledávání podle názvu aplikace.
 • Různé možnosti třídění – podle jména, velikosti a data poslední aktualizace či instalace.
 • Sdílení a spouštění programů.
 • Vyhledávání v Obchodě Play.
 • Podpora Androidu verze 1.6 až 4.x.
 • Podpora přesunu aplikací na paměťovou kartu.
 • Historie (odpadkový koš).

Aplikace má sice poněkud zastarale působící rozhraní, nicméně svůj úkol plní na jedničku a proti výchozím systémovým možnostem nabízí výrazně širší paletu funkcí. V seznamu jednoduše označíte aplikace k odstranění a poté stisknete zelené tlačítko Odinstaluj. Android pak bude požadovat potvrzení požadavku pro každou zvolenou aplikaci.

A jak odinstalováváte aplikace ze svého Androidu vy? Používáte některý ze čtyř výše prezentovaných způsobů, nebo jdete ještě nějakou jinou cestou? Podělte se o své zkušenosti a názory v diskuzi pod tímto článkem!

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (36)