Android aplikace uživatele tajně neposlouchají. Můžou je ale špehovat

android aplikace tajne neposlouchaji uzivatele

Vědci z bostonské Northeastern University provedli několik výzkumů, které se týkaly Android aplikací a toho, jestli vás tajně neposlouchají, aby následně mohly přinášet personalizované reklamy. Otestovali více než 17 260 aplikací, ani u jedné ale nezjistili, že by uživatele tajně odposlouchávala. Zcela nevinné ale také nejsou, vědci zároveň zjistili i něco jiného.

Aplikace vás neposlouchají, můžou ale špehovat jinak

Test byl prováděn na deseti Android zařízeních, které řídil speciální program. Jak už jsme si řekli výše, ani jedna testovaná aplikace tajně neposlouchá. Vědci však zjistili, že některé aplikace často zaznamenávají video záznam obrazovky telefonu a následně jej ve formě obrázků posílají na servery třetích stran.

User Recordings

User Recordings

Jedna z takových aplikací se nazývá goPuff a používá služby analytické firmy Appsee. Pomocí videa zaznamenává interakci uživatelů s aplikací a následně video analyzují na serverech společnosti Appsee. Díky tomu tak v podstatě vidí každý váš krok a vše, co s aplikací děláte. Velmi dobře to ukazuje video výše, kde se ukazuje jedna taková nahrávka.

Po upozornění od vědců vložili vývojáři goPuff upozornění do podmínek použití a zároveň odstranili Appsee SDK z iOS i Android aplikací. Podle vývojářů jím nahrávání pomáhala optimalizovat služby. To pravděpodobně může být pravda. Zajímavé na této zprávě je to, že často slýcháme a vidíme informace o tom, že aplikace tajně poslouchají konverzace, jenže poměrně velký vzorek ukázal, že se to neděje, místo toho se odhalilo, že aplikace si jednoduše vaše činnosti nahrají přímo z obrazovky.

Vadilo by vám, kdyby si aplikace nahrávala to, co v ní děláte. Například kvůli lepší optimalizaci?

Zdroj: phonearena.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později

Komentáře (5)