Žena dostala pokutu za řízení s brýlemi Google Glass

gg_ico

Chytré brýle Google Glass sice ještě nejsou ani v sériové výrobě, natož aby se prodávaly, přesto se na některých místech rozhodli zakázat jejich používání. Celkem pochopitelný je jejich zákaz v kasínech, kde by s patřičnou softwarovou výbavou mohly chytré brýle poskytnout hráči nežádoucí výhodu. Jak je to ale s řízením motorového vozidla s těmito brýlemi? České zákony zatím tuto situaci neřeší, ale na světě již existuje první člověk, který za to dostal pokutu.

Žena dostala pokutu za řízení s brýlemi Google Glass Žena dostala pokutu za řízení s brýlemi Google Glass

Dotyčnou je Cecilia Abade, která byla pokutována v americké Kalifornii právě za řízení s Google Glass. Ne snad, že by zámořští zákonodárci stihli tak pohotově reagovat a řízení s chytrými brýlemi postavili mimo zákon, nicméně na Cecilii policie použila související zákaz, který říká, že: “je zakázáno řídit auto, pokud se během jízdy před pozicí řidiče nebo v zorném poli nachází televizní přijímač, monitor, obrazovka nebo jiný podobný prostředek, zobrazující televizní vysílání či video.”

Cecilia Abade - první člověk s pokutou za řízení s Google Glass Cecilia Abade – první člověk s pokutou za řízení s Google Glass

Vzhledem k tomu, že Google Glass ve své podstatě fungují jako monitor, vysílající obraz do zorného pole řidiče, bylo možné tento zákaz aplikovat a Cecilii za její počínání pokutovat. Ostatně zdůvodnění pokuty je formulováno právě jako “řízení s obrazovkou v zorném poli řidiče”.

Zdůvodnění pokuty je formulováno právě jako řízení s obrazovkou v zorném poli řidiče Zdůvodnění pokuty je formulováno právě jako řízení s obrazovkou v zorném poli řidiče

Je však třeba vzít v úvahu, že existuje seznam výjimek z tohoto pravidla: “Za porušení tohoto zákazu nelze považovat obrazovky, které se používají ke zvětšení nebo doplnění výhledu vpřed, dozadu či do stran při jízdě s cílem pomoci při ovládání vozidla.”

Právníci, kteří se touto kauzou jistě budou zabývat, by mohli argumentovat například tím, že pokud Cecilia Abade policistovi explicitně nesdělila, že během řízení četla e-maily, surfovala po webu, nebo sledovala videa na Youtube, pak není obvinění podložené žádným důkazem.

Pokuta za řízení s brýlemi Google Glass Pokuta za řízení s brýlemi Google Glass

V tomto případě by tedy teoreticky bylo možné argumentovat tím, že Google Glass jsou navigačním prostředkem, doplňujícím výhled řidiče. Protože jsou ale chytré brýle prvním zařízením tohoto druhu, existuje ještě mnoho legislativních nejasností. Abychom ale byli spravedliví, dodejme, že primárním důvodem k zastavení policejní hlídkou byla údajně nepřiměřená rychlost.

Zdroje: 4PDA, Ubergizmo, Engadget, Phone Arena, BGR a Phandroid.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)