Zákaz tabletů a notebooků v příručním zavazadle na vybraných letech

zakaz-tabletu-a-notebooku-v-prirucnim-zavazadle-ikona

Americké a britské vládní úřady vydaly zákaz tabletů, notebooků a dalších „velkých elektronických zařízení“ v příručním zavazadle na linkách z deseti letišť. Opatření je reakcí na zpravodajské informace o teroristických hrozbách z osmi zemí, většinou Středního východu a severní Afriky, tvrdí rozhlasová a televizní společnost BBC.

Nová pravidla pro elektronická zařízení v kabině letadla Nová pravidla pro elektronická zařízení v kabině letadla

Podle dostupných informací mají zpravodajské služby informace o plánovaných útocích na osobní letadla bombami, skrytými v noteboocích, tabletech, fotoaparátech, DVD přehrávačích a herních zařízeních. Opatření se dotkne devíti leteckých společností: Royal Jordanian, EgyptAir, Turkish Airlines, Saudi Arabian Airlines, Kuwait Airways, Royal Air Maroc, Qatar Airways, Emirates a Etihad Airways. Větší elektronická zařízení budou povolena pouze v odbaveném zavazadle v zavazadlovém prostoru. Nová pravidla se netýkají mobilních telefonů do velikosti 16 x 9,3 centimetrů.

Opatření se týká níže uvedených letišť:

  • Queen Alia International, Amman, Jordánsko
  • Mezinárodní letiště Káhira, Egypt
  • Atatürkovo letiště, Istanbul, Turecko
  • King Abdulaziz International, Džidda, Saudská Arábie
  • King Khalid International, Rijád, Saudská Arábie
  • Mezinárodní letiště Kuvajt
  • Mohammed V International, Casablanca, Maroko
  • Hamad International, Doha, Katar
  • Dubaj International, Spojené Arabské Emiráty
  • Abu Dhabi International, Spojené Arabské Emiráty
Zákaz tabletů a notebooků v příručním zavazadle se týká těchto letišť Zákaz tabletů a notebooků v příručním zavazadle se týká těchto letišť

Řadu z uvedených destinací navštěvují také čeští turisté. Proto upozorňujeme, že v případě letu z letiště na seznamu je nutné uložit veškerou elektroniku do zavazadla k odbavení.

Za zákaz tabletů a notebooků mohou teroristé

Záměr útočit pomocí bomb ukrytých v elektronice byl odhalen po incidentu z loňského roku, kdy na palubě letu ze Somálska vybuchla bomba uložená v laptopu. Letadlo dubajské společnosti Daallo bylo poškozeno explozí krátce po startu z letiště v somálském hlavním městě Mogadišu. Pilot v tomto případě dokázal přistát a jedinou obětí se stal samotný útočník.

Leteckým společnostem bylo nařízení sděleno včera ráno s tím, že mají čtyři dny na uvedení zákazu do praxe. Platnost směrnice je prozatím stanovena do 14. října 2017, nicméně může být v případě potřeby rozšířena jak časově, tak i z hlediska dotčených území. Mluvčí britské vlády uvedl, že „Dodatečná bezpečnostní opatření mohou způsobit problémy cestujícím a chápe frustraci, kterou způsobí, ale prioritou vždy bude udržet bezpečnost britských státních příslušníků.“

Za zákaz tabletů a notebooků mohou teroristé Za zákaz tabletů a notebooků mohou teroristé

Turecká vláda uvedla, že zákaz je krokem špatným směrem a měl by být zrušen. Podobně další země označují opatřená za drastické a nepopulární. Důvod k nespokojenosti budou mít zejména podnikatelé z arabských společností, létající do Spojených států, kteří v průběhu letu nebudou moci pracovat na svých noteboocích. S kritikou se nové opatření setkalo také u šéfredaktora časopisu Aviation Security Philipa Bauma, který řekl: „Pokud v roce 2017 neumíme rozlišovat mezi notebookem, který obsahuje IED [improvizované výbušné zařízení] a tím, který ho neobsahuje, pak jsou naše kontrolní procesy úplně špatné.“.

Je poměrně pravděpodobné, že zákaz tabletů a notebooků v příručních zavazadlech vydají i další země. Například kanadský ministr dopravy Marc Garneau uvedl, že jeho země také zvažovala omezení elektroniky v kabinách letadel.

Podrobně jsme se tomuto problému věnovali ve článku Exploze telefonů v letadlech. Nafouknutá bublina, nebo reálná hrozba?

Co říkáte na toto opatření? Vnímali byste negativně, kdyby se vás dotklo?

Zdroje: 9to5google.com, bbc.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)