Blíží se čas omezování a zákazů hraní Pokémonů?

pokemony_zakazat_v_rusku_ico

Hra Pokémon Go způsobila ve světě šílenství. Zapálení hráči ji hrají kdykoli a kdekoli, což v konečném důsledku, především s ohledem na srocování většího počtu lidí na jednom místě, může znamenat problémy. Logicky tedy musí následovat otázka: blíží se čas omezování a zákazů hraní Pokémonů?

Vlna negativních emocí v Rusku

Hra Pokémon Go se setkala ve světě se skoro až neuvěřitelně kladným přijetím. Neplatí to však všude, jak ukazují aktuality z Ruska – země, kde zítra již znamená včera. Ataman pravoslavného svazu kozáků Irbis v Petrohradu Andrej Poljakov prohlásil v rozhovoru pro server Baltika.fm, že hra s virtuálními Pokémony by měla být zakázána. Další osobnost – prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov – uvedl, že hra by neměla být důvodem k návštěvě Kremlu.

Kozácký svaz Irbis se hodlá v této věci obrátit na Federální antimonopolní službu s požadavkem na vydání zákazu této hry na území Ruska. Ataman si chce stěžovat na aplikaci v App Store přímo u Applu.

“Musíme lidi vytáhnout z virtuálního světa, protože to zavání satanismem. Existuje tolik opravdu zajímavých činností a profesí v naší zemi, které můžete dělat, takže by nemělo docházet k rozptylování nějakým nesmyslem. Lidé prožívají svůj život, který je tak krátký, takže je třeba žít ho nejzajímavěji,” uvedl Andrej Poljakov. Pamětníci si možná při čtení těchto slov vzpomenou na českou důchodkyni Věru Pohlovou, která na anketní otázku deníku Metro odpověděla: “Tyhle aféry každého jenom otravují. Já bych všechny ty internety a počítače zakázala.”

Ataman pravoslavného svazu kozáků Irbis v Petrohradu Andrej Poljakov Ataman pravoslavného svazu kozáků Irbis v Petrohradu Andrej Poljakov

Ataman považuje za nezbytné, aby nebylo možné honit virtuální Pokémony v chrámech, kostelech, na svatých místech, dětských a kulturních institucích. Pokud vývojáři na tyto požadavky nepřistoupí, “je nutné zakázat používání úplně,” zdůraznil Poljakov.

Dalším aktérem, který se vyjádřil ke hře Pokémon Go, je prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Ten v rozhovoru pro tiskovou agenturu Interfax odpověděl na otázku, co když lidé v moskevském Kremlu začnou hledat Pokémony. “Pokémoni nejsou důvodem k návštěvě tohoto pokladu světového kulturního dědictví.” Peskov také řekl, že hry nehraje, ale ví, že Pokémon Go do Ruska ještě nepřišla. Neoficiálně je spuštění v této zemi očekáváno do konce týdne.

Nastane čas omezení a zákazu hraní Pokémonů? V USA už začali

Negativní postoje jmenovaných ruských představitelů jsou patrně reakcí na nedávná opatření muzea holokaustu ve Washingtonu a arlingtonského národního hřbitova. Zde museli požádat návštěvníky, aby na jejich území upustili od honu na Pokémony.

Konkrétně na Twitteru publikoval účet @HolocaustMuseum mírné všeobecné upozornění: “Vítáme a povzbuzujeme návštěvníky, aby používali technologie k zapojení se do našich výstav a programů, ale současně respektovali naši roli památníku.” Arlingtonský národní hřbitov byl ve svém příspěvku citelně konkrétnější a ostřejší: “Nepovažujeme hraní “Pokémon Go” za vhodné chování na území hřbitova. Žádáme všechny návštěvníky, aby se zdrželi podobných aktivit.”

Na sociálních sítích přitom uživatelé často popisují případy, kdy chytali pokémony v kostelech, na hřbitovech a na policejních stanicích.

Na hřbitově v Arlingtonu hraní Pokémonů nefandí Na hřbitově v Arlingtonu hraní Pokémonů nefandí

Omezení přijdou – to je jisté!

Můžeme předpokládat, že autoři hry pod těmito tlaky časem zapracují nějakou formu “vyloučených oblastí,” ve kterých se hra nebude odehrávat. Podobným vývojem prošla také hra geocaching, kde bylo v pravidlech zakázáno umísťování keší například na hřbitovech nebo v blízkosti školek, škol a dalších dětských zařízení. S podobnými problémy, byť s ohledem na menší popularitu méně viditelnými, se setkala také hra Ingress, pocházející od stejného vývojářského studia. I zde museli autoři z citlivých oblastí odstranit některé portály.

Co myslíte, měla by být zavedena nějaká pravidla, kde je hru možné hrát a kde nikoli? Nebo souhlasíte s tím, aby bylo možné Pokémony chytat všude, kam běžný člověk nemá zakázaný vstup? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Zdroj: hi-tech.mail.ru.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Jak hrat pokemon go nahled-1

Jak hrát Pokémon Go, když venku prší?

Zprávičky Jan Dolejš Jan Dolejš
4 min. uložit na později

Komentáře (36)