Za kolik jste koupili svůj telefon? (Hlasovačka)

Za-kolik-jste-koupili-svůj-telefon

Převažují mezi našimi čtenáři majitelé vlajkových lodí, nebo spíše cenově příznivějších modelů? Kolik jsou zákazníci ochotni zaplatit za nový mobil? Na to se pokusíme odpovědět v tomto díle Víkendové hlasovačky a diskuze, ve kterém se budeme ptát: za kolik jste koupili svůj aktuální telefon?

Ceny nejlevnějších “hloupých” telefonů dnes začínají na několika stokorunách, takže volat a psát SMSky může dnes opravdu každý. Patrně nejlevnějším smartphonem je (dle Heuréky) myPhone POCKET, za který zaplatíte 1 200 Kč. Za tuto částku získáte zařízení se 4″ displejem (rozlišení 800 x 480 obrazových bodů), čtyřjádrovým procesorem, 512 MB operační paměti a Androidem 6.0 Marshmallow. Telefony na druhém konci pomyslného žebříčku atakují a leckde i překračují hranici 25 tisíc korun. Spadá sem například XIAOMI MI MIX 6GB/256GB či Google Pixel XL 32GB. Cenovky se u jednotlivých prodejců liší – v případě nejdražších zařízení jsou rozdíly i v řádu tisíců korun.

Aktuálně nejlevnější telefon na trhu: myPhone POCKET Aktuálně nejlevnější smartphone na trhu: myPhone POCKET

Výběr telefonu je otázkou kompromisů

Jednou ze zásadních otázek při pořizování nového telefonu je pochopitelně právě cena. Jakmile budete vědět, kolik peněz hodláte maximálně vydat, budete mít jasno i v tom, zda můžete vybírat z vlajkových lodí, zařízení střední třídy či takzvaných “low endů”. Faktor ceny je přitom velmi individuální a záleží mimo jiné na ekonomické situaci zákazníka. Zatímco někdo by například 15 000 Kč za nový smartphone nedal, pro jiného je to marginální položka domácího rozpočtu. Fandové moderních gadgetů pak často praktikují postup, kdy zařízení po několika měsících používání prodají, aby si následně k získané částce přidali několik tisícikorun a opět pořídili aktuálně to nejlepší, co v současnosti trh nabízí, třeba podle recenzí telefonů.

Za kolik jste koupili svůj telefon? Za kolik jste koupili svůj telefon?

Výběr telefonu bývá ve většině případů kompromisem, ve kterém se musejí potkat požadavky zákazníka a prodejní cena zařízení. Pokud například hodláte hrát nejnovější herní tituly, nebo se chcete kochat virtuální realitou, určitě nevystačíte s “nízkorozpočtovým” telefonem. Stejně tak hraje roli “stylovost” zařízení – bývá pravidlem, že dražší modely jsou vyrobeny z prémiovějších materiálů, zatímco nejlevnější kousky mají plastové tělo. Někteří výrobci však zkoušejí nabídnout “prémiový vzhled” i u zařízení střední třídy, často je to však za cenu nejrůznějších kompromisů. Pomyslnou štikou v rybníce jsou u nás čínští výrobci, nabízející často solidně vybavené telefony za sympatičtější ceny než “velké značky”. Často (byť ne vždy a zcela) však platí, že cena odpovídá kvalitě.

Za kolik jste koupili svůj aktuální telefon?

Dostáváme se k anketní otázce pro toto kolo Víkendové hlasovačky a diskuze. Ta zní prostě a jednoduše: za kolik jste koupili svůj aktuální telefon? Pro účely hlasování berte v úvahu cenu v době pořízení, tedy tu, kterou jste skutečně zaplatili. Máte-li telefonů více, hlasujte pro ten, který používáte častěji.
[gravityform id=”145″ title=”false” description=”false” ajax=”true”]
V diskuzi pod článkem se můžete zamyslet nad tím, jaká cenová hladina je pro vás ještě akceptovatelná, a kde začíná hranice, kterou byste patrně nepřekročili. Podělte se také o to, jaký mobil aktuálně vlastníte a za kolik jste ho pořídili.

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze ptali, s jakou aplikací sledujete předpověď počasí. Odezva čtenářů na tuto otázku byla mimořádně velká, takže výsledky lze považovat za dostatečně reprezentativní průřez. S 15 % nakonec vyhrála česká aplikace Meteor (Počasí) » Meteoradar, následovaná pro nás trochu překvapivě aplikací AccuWeather, která obdržela 14 % hlasů. Pomyslnou bronzovou medaili si odnáší Klara, pro kterou hlasovalo 12 % respondentů, bramborovou příčku pak obsadil Aladin s 11 %, následovaný In Počasím s 10 % hlasů.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (47)