YouTube Kids: vyzkoušeli jsme YouTube aplikaci pro děti

Screenshot_2015-02-28-16-22-52

Před pár dny jsme vás informovali, že Google plánuje 28. února vypustit do světa aplikaci YouTube Kids, jak již název napovídá, zacílenou na ty nejmladší diváky. Jak Google slíbil, tak i učinil a aplikace je již zdarma stažitelná na Google Play. Bohužel, zatím je určena výhradně pro uživatele z USA a v ČR ji tedy oficiálně nestáhnete. To nám však nezabránilo sehnat instalační .apk balíček a tuto, zejména pro rodiče s malými dětmi, zajímavou aplikaci otestovat. Jaká tedy je?

Aplikaci YouTube Kids ve verzi 1.05.5 jsme testovali na LG G2 s custom rom Resurrection Remix 5.3.5 běžící na Androidu 5.0.2 Lollipop.

Ve jménu jednoduchosti

Již při ohlášení vývoje aplikace YouTube Kids její vývojáři tvrdili, že rozhraní aplikace bude maximálně jednoduché a uživatelsky přívětivé, aby je mohli bezproblému obsluhovat děti. A my na rovinu říkáme, že svým slibům vývojáři dostáli. Celému rozhraní, orientovanému výhradně na šířku, totiž dominují prakticky jen a pouze vodorovné pásy s nabídkami dětských kanálů, playlistů a videí samotných. Celou aplikací nás pak už od úvodní animace se znělkou doprovází dětská hudba a zvuky.

Na hlavní obrazovce se krom zmíněného pásu, tentokrát s dětskými kanály, nalézají čtyři přepínače kategorií zobrazených kanálů. Tyto kategorie obsahují seriály (shows), hudbu (music), výuková videa (learning) a „objevování“ (explore). Přepínat mezi těmito kategoriemi lze buď zmíněnými přepínači nebo posouváním pásu s kanály. Aplikace umožňuje také vyhledávat dětský obsah, a to buď klasickým psaním na klávesnici nebo rozpoznáváním hlasu.

I samotný přehrávač je maximálně jednoduchý. Okno s videem se automaticky maximalizuje na velikost obrazovky, po jednom klepnutí se zase zmenší a zobrazí se pod ním podobná videa nebo další videa ze zvoleného seznamu / kanálu. Nastavení přehrávaného videa se smrsklo na volbu titulků a nahlášení nevhodného obsahu. Video se automaticky přehrává v optimální kvalitě.

Nastavení omezené a pouze pro rodiče

Nastavení je přístupné z pravého spodního rohu po zadání číselného hesla. To si uživatel nemůže zvolit sám, namísto toho jej automaticky generuje aplikace ve formě slov, která stačí přepsat na klávesnici.

Po zadání hesla se zobrazí podnabídka, obsahující položky: časovač, nastavení a feedback. Pro rodiče bude pravděpodobně nejužitnější právě první zmíněná volba, díky níž mohou nastavit, jak dlouho smí jejich ratolest aplikaci používat. Volit lze v časovém rozpětí 1 – 120 minut. Poté se aplikace uzamkne a pro další sledování je potřeba opět zadat vygenerované heslo. Zbývající čas do uzamknutí indikuje ubývající modrý pruh u horního okraje obrazovky.

V nastavení lze zapnout / vypnout hudbu a zvuky v aplikaci a možnost vyhledávání. Krom toho se zde nacházejí už pouze licenční podmínky a možnost nahlásit Googlu či naopak upozornit na video, které bylo z aplikace neprávem vyškrtnuto.

Závěr

Aplikace YouTube Kids je rozhodně zajímavým počinem, ale aby plně využila svého potenciálu, chtělo by to ještě několik vylepšení. Tak předně je velká škoda, že ani v rodičovském režimu nelze na hlavní stránku přidávat oblíbené kanály či filtrovat jejich nabídku pro lepší přehlednost. Veškerý, nejen zde, zobrazovaný obsah tak má pod palcem Google potažmo YouTube.

Na druhou stranu musíme vývojáře pochválit za dobře odvedenou práci co se uživatelského rozhraní, animací a zvuků týče. Aplikace je opravdu jednoduchá na ovládání a zároveň pro děti poutavá. Optimalizace je také na velmi slušné úrovni a aplikace tak běží naprosto hladce a bez zadrhávání. Tvůrci odvedli dobrou práci také s filtrováním potenciálně nevhodného obsahu. Zároveň není problém vyhledat ani české dětské pořady, jako je například Krtek.

Jak jsme již zmínili, aplikace je prozatím dostupná pouze pro USA, z toho plyne uživatelské rozhraní pouze v angličtině a zacílení pořadů na americké dětské obecenstvo. Nezbývá tedy než čekat, až se aplikace dostane také k nám.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška odjakživa bavilo sledovat novinky z oblasti mobilních telefonů a elektroniky obecně. Po několika letech s tlačítkovými Nokiemi se rozhodl, že nastal čas na změnu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (9)