Telefon Xiaomi Redmi Note 3: Skvělá výdrž, ale poloviční LTE (recenze)

Xiaomi Redmi Note 3 – náhledový obrázek-1

Třetí generace oblíbené řady Xiaomi Redmi Note je tu s námi jen chvíli, nám už se ale tento zajímavý přístroj podařilo otestovat. Má Xiaomi Redmi Note 3, ryze čínský smartphone, co nabídnout také českým zákazníkům?

Drobné, ale podstatné změny

Při prvním pohledu na Xiaomi Redmi Note 3 nepoznáte, zda se jedná o jeho předchůdce či dokonce některý z řady desítek čínských telefonů. Rámečky ani tenké, ani extrémně široké a senzorová tlačítka pod displejem (s opačnou orientací než u čistého Androidu). Nenadchne, ani neurazí.

Podobně je na tom i zadní strana, která si vzala z předchozího modelu takřka vše. Změnily se ale dvě podstatné věci – telefon má kovový zadní kryt a čtečku otisků prstů. K senzoru prstů se dostaneme v samostatné kapitole. Kov na nás zase tak dobrý dojem neudělal – na první dotyk a pohled ani nepoznáte, že se nejedná o plast. Je to nejspíše kvůli úspoře hmotnosti.

Xiaomi Redmi Note 3 - konstrukce, přední část telefonu (3)

Xiaomi Redmi Note 3 - konstrukce, zadní část telefonu (2)

 

Kvalita za dobrou cenu

S přihlédnutím k cenovce ani nečekáme, že by se jednalo o prémiově zpracovaný smartphone. Ani tak nás ale recenzovaný smartphone Xiaomi Redmi Note 3 nezklamal. Konstrukce je dostatečně tuhá, vrže opravdu jen minimálně a při větší síle, všechny části lícují správně.

Xiaomi Redmi Note 3 - konstrukce, zpracování

Urostlý chlapík do pánské kapsy či do kabelky

Rozměrný displej (5,5″) a senzorová tlačítka proměnila Xiaomi Redmi Note 3 ve velký telefon. Dokonce tak velký, že některé dámské kalhoty s ním již nemohou počítat. U pánských kalhot na problémy povětšinou nenarazíte. Váhově je na tom přístroj naopak velmi dobře – vezmeme-li v potaz jeho velikost a baterii s kapacitou 4000 mAh, je hmotnost 163 gramů spíše příjemným překvapením.

Xiaomi Redmi Note 3 - konstrukce, přední část telefonu (2)

Ovládání jednou rukou jedině s pomocí

Uchopení telefonu je pohodlné a jisté. Žádná nepříjemná ostrá hrana na nás nečeká, Xiaomi Redmi Note 3 se nese ve znamení oblých hran. Displej je ale tak rozměrný, že jednou rukou do protějšího rohu rozhodně nedosáhnete. Možnosti jsou dvě – pomoci si druhou rukou, nebo zapnout funkci ovládání jednou rukou. Provedete tak rychlým gestem přejetím po senzorových tlačítkách.

K ovládacím tlačítkům, sídlícím na boku, nemáme výhrady – jsou v optimální výšce pro ovládání a prst si je našel hravě.

Xiaomi Redmi Note 3 - konstrukce, držení

 

 

Xiaomi Redmi Note 3 – první pohled

Xiaomi Redmi Note 3 - první pohled


Displej se povedl

Xiaomi na svůj displej vždy láká. A povětšinou po právu. Ani Xiaomi Redmi Note 3 není výjimkou – 5,5″, IPS, Full HD rozlišení a jemnost 403 PPI. To je rozhodně dobrá vizitka.

Barvy jsou rovněž povedené a snad jediná výtka směřuje k pozorovacím úhlům, kdy se barvy deformují trochu více, než jsme zvyklí. Při běžném používání na to ale uživatel nenarazí. Pochválit musíme naopak výbornou čitelnost na slunci – v době testování se žhavý kotouč předvedl několikrát v plné síle, přesto byl obraz stále bez problémů čitelný.

Celé to dokresluje velmi citlivý a přesný digitizér, což je na poměry čínských telefonů neobvyklé. U Xiaomi ale rozhodně ne výjimečné. Přítomností krycího skla Gorilla Glass se Xiaomi nechlubí, proto raději předpokládejme, že jím telefon nedisponuje. Neměli jsme ale zároveň pocit, že by displej nebyl dostatečně chráněn.

Šikovná je i možnost zmenšit plochu displeje pro ovládání jednou rukou či režim Čtení, který „oteplí“ barvy tak, aby neunavovaly oči.

Xiaomi Redmi Note 3 - displej, čitelnost

Čtečka otisků prstů: Poprvé, a přesto dobře

Xiaomi sáhlo vůbec poprvé ke čtečce otisků prstů a tak trochu se nám zdá, že si tuto technologii u Xiaomi Redmi Note 3 vyzkouší pro použití v dalších modelech (například v Xiaomi Mi5, které by mohlo dorazit v lednu). Čtečka se nachází na zádech telefonu v místech, kam dopadá prst při běžném uchopení.

Její použití můžeme shrnout následovně:

  • odemknutí je snadné a rychlé (podobně rychlé jako u TOP modelů)
  • na čtečku není potřeba nikterak tlačit
  • vlhký prst není většinou rozpoznán
  • umístění je po ruce, nešikovné je jen v případě, že telefon leží na stole displejem vzhůru
  • drtivá většina pokusů o odemčení je úspěšná
  • prst je rozpoznán z jakéhokoliv směru (nezáleží na natočení)
  • prstem lze odemknout displej, není třeba ani mačka tlačítko napájení

Xiaomi Redmi Note 3 - konstrukce, čtečka otisků prstů

Hardware: A zase to LTE

Třetí generaci Redmi Note lze zařadit svou výbavou do středního segmentu díky 3GB verzi a procesoru MediaTek Helios X10. Zde Xiaomi exceluje, ztrácí ovšem v konektivitě. A to podstatně. NFC bychom ještě odpustili (trochu to vyvažuje infraport), ale nekompletní LTE už ne. S GPS, Wi-Fi či Bluetooth jsme neměli problémy.

  • Displej: 5,5'' IPS LCD, 1920x1080
  • Procesor: Mediatek MT6795 Helios X10
  • RAM: 2/3 GB
  • Fotoaparát: 13 MP
  • Baterie: 4 000 / 4 050 mAh
  • Cena: od 3 024 Kč

[aps_product_sz id=“370814″]

České LTE, kdepak jsi?

V popisech českých e-shopů jistě naleznete zmínku o tom, že si telefon poradí s LTE v našich končinách. A je to pravda. Až na jeden podstatný háček – telefon Xiaomi Redmi Note 3 postrádá LTE na frekvencích 800 a 900 MHz, což ho vyřazuje z používání LTE mimo větší města. No, a jelikož ve velkých městech je 3G, tak se vlastně dostáváte na úroveň telefonů, co LTE nemají.

Ani náročnější hry nejsou problémem, výkonu je dost

Čip Helio X10, ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, dosáhl v AnTuTu úctyhodných 46 000 bodů. Výkonu je dostatek i na náročnější herní tituly – otestovali jsme například Modern Combat 5, Godfire či Assassin’s Creed Pirates. Vše běželo hladce a plynule. Odvážili jsme se vyzkoušet i Dead Effect 2 na plné detaily, který dokáže potrápit i TOP modely. Výsledek byl skvělý – hra běžela plynule.

Zároveň nás netrápilo ani přehřívání telefonu, což je u tak výkonného čipu zajímavé zjištění. Rozhodně ale vítané.


Dvoudenní výdrž s přehledem

Podstatným vylepšením je kapacita baterie, která narostla až na 4000 mAh. To je i na kombinaci 5,5″ Full HD displeje a relativně výkonného čipu slušná hodnota. Výsledek je výborný, což pro nás není překvapením. I při náročnějším používání, kdy jsme na telefonu stále měli aktivní datové přenosy, Wi-Fi, automatickou synchronizaci a telefon přijímal desítky e-mailů, zpráv z Hangouts, volání či třeba poslech hudby, telefon vydržel od rána do večera druhého dne (cca od 7 hodin do 20. hodiny druhého dne). Telefony lze tedy nabíjet hravě každý druhý den a při troše šetření vydrží i 3 dny.

Na bezdrátové nabíjení rovnou zapomeňte. Samotný proces nabíjení trvá s kvalitní 2A nabíječkou přesně 2,5 hodiny (z 15 do 100 %). Je trochu zajímavé, že Xiaomi nesáhlo u nového modelu po USB-C konektoru, kterým už vybavilo model Xiaomi Mi4C. Možná je to z toho důvodu, že Xiaomi Redmi Note 2, ze kterého tato novinka vychází, jím také nedisponuje. Xiaomi tedy nejspíše šetřilo a nechtělo měnit návrh.

Xiaomi Redmi Note 3 - nabíjení telefonu

MIUI – tak trochu jiný Android

Xiaomi Android využívá již řadu let, prostředí si ale kompletně předělává. MIUI V7 je opět trochu jiná než předchozí verze prostředí od Xiaomi, nabízí ale obdobné prostředí. Od čistého Androidu se pak liší výrazně – designem, ale i funkcemi. Můžeme jen nastínit, kterých změn si uživatelé ihned všimnou:

  • výchozí domácí obrazovka řadí všechny aplikace na plochu (chybí menu pro aplikace jako u čistého Androidu)
  • celé prostředí je barevnější než čistý Android a trochu připomíná iOS
  • notifikační lišta je rozdělena na dvě záložky
  • předělány jsou všechny systémové aplikace

MIUI nabízí i několik šikovných funkcí, které Android Lollipop ve své čisté podobně nenabízí – například správa oprávnění aplikací, automatické spouštění aplikací po startu, Firewall, čistič a další.

Bleskové prostředí, ale 2 GB RAM mohou být málo

První seznámení s telefonem bylo výborné – Xiaomi Redmi Note 3 reagoval na naše povely bleskově a člověk měl pocit, že v ruce drží telefon s cenovkou vysoko nad 10 000 Kč. Tento dojem přetrvával, i když občas se telefon na malý okamžik zadýchal. Na vině bude nejspíše pouze 2GB RAM paměť u testovaného modelu, která nemusí vždy úplně stačit. Doporučujeme tedy sáhnout spíše po variantě s 3 GB RAM paměti.

Na českém překladu se teprve pracuje

Testovaný přístroj nebyl v českém jazyce, ale pouze v angličtině. To by pro nás, ale i spoustu zákazníků jistě nebyl problém. Bohužel originální systém neobsahuje Google Apps, není tedy Google Play, ani žádné jiné oblíbené aplikace od Googlu (GMail, Kalendář, Kontakty apod.). Aplikace se sice dají do telefonu nainstalovat a fungují, není to však ani zdaleka 100%. Měli jsme problémy se synchronizací kontaktů či se zpožděným příjmem zpráv z Hangouts. Telefony na českém trhu již ale budou obsahovat MIUI s Google Apps a češtinou.

Nenápadný hudebník se slušným repráčkem

Požadovat kvalitní audiovýstup či skvělý reproduktor od levného telefonu není zrovna na místě. Xiaomi Redmi Note 3 ale dokazuje, že se může měřit i s dražšími kolegy. Zvukový výstup se nám v kombinaci s kvalitními sluchátky Creative Aurvana In-Ear 2 Plus líbil a nezklamal.

Podobné je to i s reproduktory, které hrají nadprůměrně, a to jak po stránce hlasitosti, tak ti kvality. Na danou cenovou kategorii okolo 6-7 tisíc Kč hraje rozhodně dobře. Je dostatečně široký a navíc v místě, které si jen tak nezakryjete. Neměli jsme problém telefon slyšet ani v kapse.

Xiaomi Redmi Note 3 - konstrukce, reproduktor

Fotografie spíše průměrné

13 MPx se chlubí dnes většina smartphonů, což do velké míry potvrzuje fakt, že více megapixelů neznamená automaticky skvělé fotografie. A Xiaomi Redmi Note 3 to potvrzuje. Vzhledem k tomu, že se jedná o levné zařízení (tedy na domácím trhu), kvalitní fotoaparát jsme ani nečekali. Za denního světla lze pořídit slušné fotografie. Barvy jsou ale mdlé, fotografie často neostré a ztrácí se detaily. Kvalita fotografií i videa je tedy spíše průměrná a zákazníci by neměli mít přehnaná očekávání.

Fotografie a videa v originálním rozlišení ke stažení.

Fotografie za dobrých světelných podmínek

Fotografie v horších světelných podmínkách

Závěr: Xiaomi Redmi Note 3

Novinka v podobě Xiaomi Redmi Note 3 se do prodeje na českém trhu prozatím nedostala, nenabízí ji žádný český obchod skladem. Nedá se tedy v současné době říci, kolik si za něj nechají čeští obchodníci zaplatit. Cena na domácím trhu činí 3500 Kč. Připočteme-li k tomu DPH, náklady na dovoz, překlad či prodloužení záruky, můžeme se reálně dostat na cenu mezi 6 a 7 tisíci korun. Vyházíme z předpokladu, že Xiaomi Redmi Note 3 bude o něco dražší než Redmi Note 2, který se u nás prodává za cenu okolo 5,5 tisíc korun.

Graf ceny produktu Redmi Note 3 16GB poskytuje server Heureka.cz

Xiaomi Redmi Note 3 se pochlubí povedenou konstrukcí s prvky kovu, přesnou čtečkou otisků prstů, rychlým a povedeným systémem MIUI či třeba kvalitním displejem. Velkou pochvalu si pak zaslouží dlouhá výdrž na jedno nabití. A ve výčtu pozitiv bychom mohli ještě pokračovat.

Čínský výrobce nám nedal mnoho prostoru k vytknutí chyb – zmínit však musíme absenci kmitočtů 800 a 900 MHz, kvůli které nelze plnohodnotné používat LTE na většině našeho území. A to je bohužel aspekt, který spoustu lidí odradí.

Závěrečný verdikt: Xiaomi Redmi Note 3 je skvělý telefon, který to ale může mít na českém trhu kvůli LTE těžké. Pokud ovšem patříte mezi uživatele, kteří LTE mimo velká města oželí, jedná se o výbornou volbu.

Klady

+ Povedená konstrukce s kovovými prvky.
+ Výborná optimalizace a plynulost systému.
+ Rychlá a přesná čtečka otisků prstů.
+ Kvalitní zpracování.
+ Skvělá výdrž na jedno nabití.
+ Vysoký výkon.
+ Výborný displej.
+ Infraport.

Zápory

– Nekompletní LTE konektivita (absence kmitočtů 800 a 900 MHz).
– Spíše průměrný fotoaparát.
– Starší verze systému Android 5.0.2

Za zapůjčení děkujeme společnosti Xiaomimobile.cz.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (20)