Xiaomi podporuje LTE. Vyzkoušeli jsme speciální verzi Redmi Note 3 (video)

LTE internet

Společnosti Xiaomi je dlouho vyčítána omezená podpora LTE. Co když vám ale řekneme, že Xiaomi podporuje LTE i na frekvencích 800 a 900 MHz? První vlaštovkou je model Xiaomi Redmi Note 3 Pro pro Tchaj-wan, který jsme vyzkoušeli.

Xiaomi podporuje LTE i v ČR, zatím jen ale u jediného telefonu

Nejedná se o žádný zázrak a rozhodně nemůžete nyní počítat s tím, že si telefony od Xiaomi poradí se všemi českými LTE pásmy. Na trhu se však oficiálně objevil v historii první model od Xiaomi, který podporuje pásma 800 i 900 MHz. Je jím speciální edice Xiaomi Redmi Note 3 Pro, která je určena pro tchajwanský trh. Díky shodě pásem 800 a 900 MHz funguje tento telefon také v síti českých operátorů.

Protože se jedná poměrně o velkou věc, telefon, který nám zapůjčila společnost Beryko, jsme se rozhodli vyzkoušet. Zavítali jsme do pražské části Vinoř, kde je podle mapy operátora Vodafone vysíláno LTE jen na frekvenci 800 MHz. Telefon se přihlásil k vysílači s číslem 449293, což lze hravě ověřit na webu GSMweb, že je BTS vysílající v pásmu 800 MHz. Nejedná se tedy o 4G, jak informuje ikona v pravém rohu displeje, ale “pouze” o LTE. 4G je totiž až LTE-A. I tak je to ale pro telefon Xiaomi převratná novinka.

Xiaomi Redmi Note 3 – podpora českého LTE

Xiaomi Redmi Note 3 - podpora českého LTE

Můžeme se těšit na české LTE u všech telefonů Xiaomi?

Nelze si nevšimnout, že spousta uživatelů i z řad našich čtenářů společnost Xiaomi zavrhuje právě kvůli chybějící podpoře LTE. Redmi Note 3 ve své speciální verzi je první vlaštovkou a bohužel to zatím neznamená, že Xiaomi podporuje LTE u všech svých telefonů. Je to ale ukázka toho, že všechno jde, když se chce. Tento přístroj má navíc shodné parametry s telefonem Xiaomi Redmi Note 3 Pro, který se prodává i s “osekaným” LTE. Problémem tedy rozhodně není hardware, mluví se spíše o licencích na použití těchto pásem.

Nyní nelze počítat s tím, že tato LTE pásma čínská společnost zařadí do “standardních” verzí svých telefonů. Může to ale znamenat to, že se vždy o něco později dočkáme speciálních verzí pro tchajwanský trh, které si s českým LTE poradí. A takové telefony bude možné zakoupit na českém trhy, Xiaomi Redmi Note 3 bude prvním z nich. A to již brzy.

Xiaomi Redmi Note 3 - konstrukce, přední část telefonu (1)

Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Beryko.

Myslíte si, že by trh ovlivnilo, kdyby Xiaomi přidalo české LTE do všech telefonů?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)