Xiaomi Pocophone F1 recenze: Spojení lákavé ceny a extrémního výkonu

xiaomi-pocophone-f1-recenze

Chcete ušetřit při koupi telefonu, ale přitom mít výkon srovnatelný s modely za 20 tisíc? Xiaomi Pocophone F1 je ideální volbou. Může se chlubit Snapdragonem 845, infračervenou čtečkou tváře a velkou baterií. Přitom stojí pouhých 10 tisíc Kč. Má nějaká velká negativa, nebo v nějaké části Xiaomi enormně šetřilo? Na tyhle i další otázky si odpovíme níže, v naši recenzi Pocophone F1.

Obsah recenze Xiaomi Pocophone F1

V balení Xiaomi Pocophone F1 najdete nutný základ

Vzhledem k tomu, že Xiaomi tlačí cenu extrémně dolů, nedalo se v balení telefonu očekávat nějaké velké překvapené. V balení Pocophone F1 najdeme jeden papírek s informacemi, sponku na vytažení šuplíku se SIM kartou, rychlou nabíječku a USB-C kabel. Samozřejmě nesmíme zapomenout na samotný telefon, který máme na recenzi v černé barvě. Bonusem je přiložené silikonové pouzdro.

Tělo z kovu nebo skla nehledejte. Pocophone F1 je z plastu

Ještě, než se pustíme do designu telefonu, povíme si krátce o zpracování Pocophone F1. A to hlavně z toho důvodu, že Xiaomi se rozhodlo využít plast. Což je materiál, který v této době vidáme pouze u nižší třídy. I mnohem levnější řada Xiaomi Redmi používá kov. Nicméně neznamená to, že by Pocophone F1 byl vyroben v horší kvalitě. Xiaomi ji stále udržuje vysoko. Nikde nic nevrže a neprohýbá se. Plusem je to, že například oproti skleněným zádům se na plast nechytají otisky. Dominantou zadní strany je duální fotoaparát se čtečkou otisků prstů. Na spodní straně se nachází logo Pocophone.

pocophone-f1-design

Přední stranu chrání tvrzené sklo Corning Gorilla Glass. Boční rám včetně tlačítek je rovněž ze stejného materiálu jako zadní strana telefonu. Tlačítkům také nemáme moc co vytknout. Zapínací/vypínací tlačítko i kolébka pro ovládání hlasitosti se nachází na pravé straně. Jejich tuhost je ukázková. Levá strana rámu telefonu nabízí šuplík na SIM kartu. Na spodní straně už je jen USB-C a dvě mřížky, v jedné je schovaný hlasitý reproduktor, v druhé mikrofon. Na vrchní straně potěší 3,5mm audio konektor.

Ve výřezu Pocophone F1 se ukryl infračervený senzor pro bezpečnější skenování obličeje

Na přední straně se dá všimnout velkého výřezu a obecně hodně velkých rámečků kolem displeje. Teprve až zde vidíme jeden z prvních důvodů, proč má telefon takhle nízkou cenu. I například v přímém srovnání s OnePlus 6, jde vidět, že rámečky jsou mnohem menší u modelu OnePlus. Svou velikostí se podobají telefonu Huawei P20 Lite. Rozdíl je ve výřezu, který je ještě větší, naštěstí to má i své opodstatnění. Podobně jako Xiaomi Mi 8, i tento telefon má v sobě schovaný navíc infračervený senzor pro skenování obličeje. Menším plusem je to, že v bradě telefonu se nachází bílá LED dioda.

Rozměry telefonu jsou 155.5 x 75.2 x 8.8 mm a váží 182 gramů. Pohodlné ovládání jednou rukou nehrozí, v nastavení telefonu se však dá alespoň zapnout režim jedné ruky. Na voděodolnost se nedostalo, nicméně vzhledem k ceně telefonu se to nedá ani očekávat. Xiaomi voděodolnost nenabízí ani u mnohem dražších telefonů.

Xiaomi Pocophone F1 je dostupný ve třech barevných variantách

Xiaomi se rozhodlo pro použití celkem tří barev. Pokud bychom počítali i speciální Armored Edition, tak jsou celkem k dispozici čtyři barvy. Armored edice se liší v tom, že materiál již není plast, ale kevlar Mezi třemi základními barvami najdeme černou, červenou a modrou.

Obaly, pouzdra a krycí skla pro telefon Xiaomi Pocophone F1

Jak už jsme zmínili výše, přímo v balení se nachází jednoduchý silikonový kryt, který postačí na základní ochranu před škrábanci. Při pádu už ale moc neochrání. Vzhledem k nadcházející oblibě Pocophone F1 nejen v domovské Číně, není problém sehnat obaly a pouzdra už nyní. Jedno z řešení je využít zahraniční obchody, kde najdete velké množství pouzder a obalů. V Česku se obaly a pouzdra mírně opozdí, nicméně dlouho by to trvat nemělo a i české obchody by měly nabídnout zajímavou nabídku krytů.

xiaomi pocophone f1 pouzdra kryty obaly

Pokud nemáte flipové pouzdro, tak si moc neochráníte přední stranu telefonu. Jedna z možností, jak si ochránit displej, jsou ochranné fólie a krycí skla. Tvrzená skla jsou v posledních letech obzvlášť oblíbenější než fólie. A to třeba kvůli tomu, že je jednodušeji nalepíte, a hlavně nabízí větší ochranu. A to proti škrábancům, ale i proti prasknutí, kdy většinou praskne sklíčko a samotný displej už je v pořádku.

Rychlou čtečku otisků prstů doplňuje skenování tváře

Pocophone F1 má čtečku na zadní straně v ideální pozici na ukazováček. S rychlostí nebo přesností jsme neměli problém, rozeznání funguje ze všech stran, zkrátka jak jsme u Xiaomi telefonů zvyklí. Nejedná se o ultrazvukovou čtečku, kterou má třeba Honor 10, takže telefon neodemknete, když máte mokré prsty. Bohužel se nepodporují žádná gesta u čtečky přímo v systému. A to dokonce ani pro stažení notifikační lišty. To je přitom funkce, která je dostupná i v čistém Androidu u Pixel 2 telefonů. Naštěstí se dají využít aplikace třetích stran.

xiaomi-pocophone-f1-ctecka-otisku-prstu

Jak už jsme psali výše, na první pohled můžete všimnout, že výřez je mnohem větší než u jiné Android konkurence. Mnohem blíže má svou velikostí k Apple iPhone X. To má samozřejmě své důvody a takhle velký není jen na okrasu. Ukrývá v sobě infračervený senzor.

Výhodu to má v tom, že odemykání obličeje funguje i ve tmě a ve zhoršených světelných podmínkách. Telefon zároveň kontroluje, jestli máte otevřené oči, takže se nestane, že by vám spánku někdo otevřel telefon. Rychlost odemčení nám přijde o kousek pomalejší než s klasickým skenováním pomocí selfie kamery, tohle zpomalení ale velmi rádi vyměníme za větší bezpečnost a možnost odemykání ve tmě.

xiaomi-pocophone-vyrez-selfie-kamera-senzory

Jenže je tu problém, pokud při nastavování telefonu zvolíte oblast Česko, tak přidání tváře pro sken se vám v nastavení neobjeví. Z nějakého důvodu není funkce v naší oblasti podporovaná. Horší je to v tom, že klasický uživatel v podstatě nedokáže poznat, že mu chybí nějaká funkce. My jsme naštěstí ze samotného představení telefonu věděli, že by měl podporovat i skenování obličejem. Pro jeho aktivaci musíte změnit oblast například na Indii, Hongkong atd.

Displej Pocophone F1 neurazí, ale ani nenadchne

Displej je přesně to místo, kde jsme očekávali, že půjde hodně poznat osekání ceny. Dobrou zprávou je to, že naše očekávání se nevyplňovalo. Displej Pocophone F1 nezklamal, na druhou stranu se nedá říct, že by překvapil. Jde o průměr. Xiaomi používá u Pocophone F1 IPS panel, který má FullHD+ rozlišení. Přesně má poměr stran je 18,7:9, tedy rozlišení 2 246 x 1080 pixelů. Velikost displeje se zastavila na hodnotě 6,18 palce, výsledná jemnost displeje je 403 ppi.

Barevné podání je velmi dobré, stejně tak i pozorovací úhly. Svítivost je podle údajů výrobce 500 nitů. V reálném použití jsme jej porovnávali s OnePlus 6, u kterého se nám nezdá čitelnost na přímém světle. Jakmile jsme oba telefony měli vedle sebe s nastaveným maximálním jasem, tak bylo v čitelnosti Poco mírně napřed. V nastavení zobrazení si můžete zapnout čtecí režim. U kalibrace obrazovky se dá nastavit teplota barev a kontrast.

Xiaomi Pocophone F1 je rychlík s nekompromisním výkonem

Hlavním plusem tohoto telefonu je v jeho výkonu. Výkonově je srovnatelný s vlajkovými modely, které vychází tento rok a stojí například i více než 20 tisíc Kč. Není se čemu divit, protože používá Snapdragon 845, který doplňuje grafický čip Adreno 630. Tedy to nejlepší, co momentálně trh s Android zařízeními nabízí. Výkon zcela dostačuje na vše, co máte v plánu dělat s telefonem, a to i třeba 3D hry ve virtuální realitě, i když tedy vzhledem FullHD rozlišení, nepůjde o nějak dobrý zážitek.

I všechny nové hry jako PUBG Mobile nebo Fortnite vám pojedou na nejvyšší možné detaily. Pokud ne, není to chyba telefonu, ale hry a její špatné optimalizace. Těm, kteří si rádi pouští streamovaný obsah ze služeb jako Netflix, HBO Go atd. může vadit absence Widevine L1 certifikace, což znamená, že vám tyto služby nepřehrají obsah v HD kvalitě.

Geekbench 4 benchmark Single Core Multi Core
Apple iPhone X 4 257 bodů 10 365 bodů
Samsung Galaxy S9+ 3 761 bodů 9 148 bodů
OnePlus 6 2 395 bodů 8 986 bodů
Xiaomi Mi 8 1 973 bodů 8 059 bodů
Pocophone F1 2 428 bodů 9 026 bodů
AnTuTu benchmark Celkově CPU GPU UX MEM
OnePlus 6 285 552 91 476 125 859 58 072 10 145
Samsung Galaxy S9+ 243 969 87 209 94 129 54 063 8 568
Xiaomi Mi 8 232 181 70 496 104 481 48 060 9 144
Apple iPhone X 220 668 86 723 79 111 47 337 7 497
Pocophone F1 266 227 93 457 106 768 56 432 9 570

Xiaomi Pocophone F1 koupíte až s 128GB úložištěm

Velikost paměti RAM se u tohoto telefonu zastavila na hodnotě 6 GB, jde o LPDDR4x paměti. Vnitřní paměť má 64 GB nebo 128 GB (UFS 2.1). Do telefonu můžete vložit i microSD karty, a to v hybridním módu, do „šuplíčku“ můžete dát jednu nano SIM kartu a microSD, anebo dvě nano SIM karty.

Parametry telefonu Xiaomi Pocophone F1

[aps_product_sz id=“500708″]

Podporuje Xiaomi Pocophone F1 Dual Sim?

Ano, Pocophone si poradí s Dual Sim ve všech možných verzích. Využívá nano SIM kartu a je úplně jedno, jestli ji dáte do prvního nebo druhého slotu. Z obou SIM karet můžete volat, posílat SMS a používat data. V nastavení telefonu si můžete nastavit duální 4G pro obě SIM karty, takže můžete mít LTE aktivní na obou kartách zároveň, pro každou SIM můžete nastavit vlastní limit dat. Samozřejmě si můžete nastavit, kterou SIM kartu má telefon preferovat pro volání a kterou třeba pro internet.

pocophone-f1-dual-sim-karta

Po stránce zbylé konektivity je zde jedná velká kaňka. Pocophone F1 nemá NFC, což už je v dnešní době bráno jako mínus i v této cenové kategorii. Bezkontaktní platby se stále rozšiřují a mnozí už si telefon bez NFC nedokážou představit. S další konektivitou jsme už neměli žádný problém. Xiaomi Pocophone F1 podporuje Bluetooth 5.0AAC/aptX/aptX-HD/LDAC kodeky, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a také GPS, AGPS, GLONASS a Beidou. S GPS jsme během testování neměli žádný problém.

Funguje Xiaomi Pocophone F1 s „českým“ LTE?

Právě značka Xiaomi byla tou, kvůli které se čeští uživatelé začali zajímat o to, jestli telefon podporuje „české“ LTE. V poslední době s tím, jak se Xiaomi rozšiřuje do celého světa, už to naštěstí není problém. Dobrou zprávou je to, že i Pocophone F1 si poradí s českým LTE. Podle informací z oficiálních stránek, i z reálného odzkoušení, to můžeme potvrdit. Splňuje pásmo B20, což je to nejdůležitější pro fungování na našem území.

Podporovaná pásma

  • GSM B2/3/5/8
  • WCDMA B1/2/5/8
  • FDD-LTE B1/3/5/7/8/20
  • TDD-LTE B38/40/41(120MHz)

Baterie u Pocophone F1: Telefon vydrží téměř dva dny

Baterie v telefonu Pocophone F1 dostává kapacitu 4 000 mAh. Ve své cenové kategorii to není nic překvapivého. Nicméně pokud bychom to měli srovnat s telefony, které mají Snapdragon 845, tak už jich moc není. Z tohoto pohledu se dá považovat kapacita za nadprůměrnou. V reálném použití se výdrž baterie pohybuje kolem dne a půl. Na kompletní dva dny na jedno nabití se dá dostat, a to se přitom nemusíte nějak extra omezovat používání telefonu. Brzy se také můžete těšit na přesné výsledky vybíjení, které provádíme v továrním nastavení. Výsledky se objeví ve speciálním článku určeném ke srovnání výdrže telefonů.

Jak je na tom Pocophone F1 s rychlým nabíjením?

V balení telefonu se dodává rychlá nabíječka, Pocophone podporuje standard rychlého nabíjení Qualcomm Quick Charge 3.0. Rychlost nabíjení je velmi dobrá. Za první půlhodinu se dostanete zhruba z 15 procent na 50 procent. Kompletní nabití trvá cca 1 hodinu a 45 minut. I když má telefon plastová záda, na bezdrátové nabíjení můžeme zapomenout. Stejně jako u výdrže, i u nabíjení se můžete těšit na přesná data a přímé srovnání s konkurencí. Výsledky se brzy objeví ve speciálním článku, kde se věnujeme rychlosti nabíjení telefonů.

pocophone f1 rychle nabijeni

Verze Androidu a aktualizace Xiaomi Pocophone F1

Rovnou z krabice funguje Poco F1 na Androidu 8.1 Oreo a nadstavbě MIUI 9.6. Ta je však speciálně upravena pro POCO telefon. Bezpečnostní aktualizace je z července 2018, takže již během testování jsou dva měsíce pozadu. Dobrou zprávou je to, že byla slíbena aktualizace na MIUI 10 i Android 9 Pie.

xiaomi pocophone f1 miui for poco android

Nadstavba MIUI for Poco zatím mírně pokulhává

Pocophone F1 dostává speciální verzi MIUI, která je podle slov výrobce, rychlejší, méně náročná a plynulejší. Ani v jednom ohledu jsme však nedokázali poznat rozdíl oproti jiným Xiaomi telefonům se Snapdragonem 845 a klasickou nadstavbou MIUI. Jednak je to z toho důvodu, že samotná nadstavba prošla minulý rok velkou optimalizací a rapidně se zrychlila, druhou věcí je to, že Pocophone používá nejvýkonnější čipset na trhu. Pokud by se systém nějakým způsobem zpomaloval nebo sekal, šlo by to na vrub hlavně softwaru. Hlavní novinkou v nadstavbě je launcher Poco, který si můžete stáhnout i na jiné telefony zdarma z Google Play.

Naštěstí rychlost se řešit nemusí, je tu ale bohužel mnoho jiných problémů, ze kterých jde vidět, že by si telefon zasloužil nějakou tu aktualizaci s opravami. V první řadě si všimnete špatného překladu a překlepů v češtině. Mnohem horší už je to s různými chybami. Nejvíce nám vadí problémy s přehráváním hudby, kdy se nám hlasitost sama od sebe zvyšovala/snižovala a písničky se přeskakovaly, jak se jím zachtělo. V neposlední řadě jsme naráželi na různé menší bugy.

V telefonu se nachází poměrně dost předinstalovaných aplikací. Ať už to jsou různé komunitní Xiaomi aplikace, balík aplikací od Microsoftu, nebo Amazon. Zhorší se to, pokud si budete chtít aktivovat skenování pomocí obličeje. Jak jsme psali výše, je potřeba se přepnout do jiné oblasti, jako je například Indie. Pokud to uděláte, do telefonu se vám nainstaluje několik dalších lokálních aplikací. A dokonce i duplicitní aplikace od stejné služby, jako třeba Skype a Skype Lite. Dobrou zprávou je to, že se většina těchto aplikací dá odinstalovat.

Největší mínus u nadstavby MIUI je v absenci klasické notifikační lišty. Díky velkému výřezu se ztratilo mnoho informací z lišty, na pravé straně si můžete vybrat maximálně tři informační položky. Levá strana je pak určena pro čas. Na klasické notifikace v podobě malých ikonek aplikací musíte zapomenout. Dostanete se k ním pouze tak, že lištu stáhnete dolů. Někteří můžou namítnout, že je to stejné i u Xiaomi Mi 8. Jenže Mi 8 podporuje i funkci Always On Display, která notifikační lištu poměrně dobře supluje. U Pocophone vás o notifikaci informuje maximálně na pár vteřin rozsvícený displej a malá jednobarevná notifikační dioda. Ve výsledku je tedy těch problémů poměrně dost, nicméně jde hlavně o věci, které se pomocí aktualizace softwaru dají vyřešit.

Jak Xiaomi Pocophone F1 fotí a natáčí video?

Xiaomi Pocophone F1 používá duální fotoaparát, který je v podstatě identický jako Xiaomi Mi 8 SE. Má tedy 12 MPx a 5 MPx. Hlavní fotoaparát má pouze elektrickou stabilizaci obrazu (EIS) a světelnost F/1.9. Sekundární fotoaparát má světelnost F/2.0. Podporuje nahrávání videa až ve 4K rozlišení, ale pouze ve 30 FPS, i když teoreticky čipset Snapdragon 845 má dostatek výkonu i na 60 FPS. Přední selfie fotoaparát má 20 MPx a světelnost F/2.0.

V dobrých světelných podmínkách dokáže Pocophone F1 vykouzlit velmi dobré snímky, které jsou hodně detailní. Vyvážení barev je na tom také dobře. Ve zhoršených podmínkách už je to horší, všimnout si můžete výraznějšího šumu a mnohem méně detailů. U videí je to velmi obdobné. Ve finále se nedá říct, že by fotoaparát svou kvalitou nějak zklamal. V této cenové kategorii se dají najít lepší fotomobily, na druhou stranu fotoaparát Pocophone nesráží celkovou kvalitu telefonu.

Fotografie z Xiaomi Pocophone F1

Videa z Xiaomi Pocophone F1

Xiaomi Pocophone F1 – testovací video

Xiaomi Pocophone F1 - testovací video

Xiaomi Pocophone F1 – testovací video Slow Motion

Xiaomi Pocophone F1 - testovací video Slow Motion

Xiaomi Pocophone F1 – testovací video

Xiaomi Pocophone F1 - testovací video

Cena telefonu Xiaomi Pocophone F1

Jeden z hlavních plusů Xiaomi Pocophone F1 je jeho cena. Právě skvělý poměr ceny a výkonu je to, proč se o tomto telefonu v poslední době tolik mluví. Bohužel v Česku není cena tak výhodná jako v zahraničí, pořád se ale jedná o zdaleka nejlevnější telefon, který má Snapdragon 845. Základní verze Pocophone F1 s 6GB RAM a 64GB pamětí vyjde na 9 999 Kč. Verze se 128GB pamětí vyjde podle dat serveru Heureka na 10 999 Kč.

Dostupnost Xiaomi Pocophone F1

V době vydání recenze se již Xiaomi Pocophone F1 oficiálně dostal do českých obchodů, eshopů apod. Start prodeje na oficiálních prodejnách Xiaomi začal 1. září 2018.

Konkurence pro Pocophone F1

Pokud jde přímo o poměr cena/výkon, tak na trhu neexistuje zařízení, které se dokáže Pocophone F1 vyrovnat. Nejbližším pronásledovatelem je Asus ZenFone 5Z, který ale stojí 12 990 Kč, případně ještě mírně dražší OnePlus 6. Za vyšší cenu dostanete v případě Asus lepší displej, u OnePlus AMOLED panel s podporou Always On, prémiovější zpracování, NFC, optickou stabilizaci obrazu i obecně kvalitnější fotoaparát. U OnePlus dostanete také čistější verzi Androidu, pokud je to váš šálek kávy. Ve stejné cenové kategorii se nachází Honor 10, který má méně výkonu, ale lepší fotoaparát, NFC, prémiovější materiály a pro mnohé i líbivější design.

Závěr recenze Xiaomi Pocophone F1

Xiaomi Pocophone F1 má velmi dobře nakročeno k tomu stát se velkým hitem. Při prvotním odhalení telefonu jsme očekávali hodně ústupků, po dokončení testování jich ale mnoho není. Největší problém pro mnohé bude absence NFC, dále nám na telefonu vadily chyby a problémy s nadstavbou MIUI for Poco. Ty se ale snad vychytají časem pomocí aktualizací. Někomu můžou vadit velké rámečky kolem displeje. Další věci jako absence voděodolnosti, bezdrátového nabíjení, se dají vzhledem k nízké ceně odpustit.

Pozor Pozor!

Chybu s tímto telefonem rozhodně neuděláte, jen musíte počítat s tím, že jde o vlajkový model z pohledu výkonu, v dalších částech jde o dobrý telefon střední třídy.

Telefon exceluje v poměru cena/výkon. Potěší velmi dobrá vybavenost, ať už je to podpora pro 3,5mm audio konektor, microSD karty. Výdrž baterie je také nadprůměrná. Mnoho věcí v tomto telefonu se zařazuje do šedého průměru, ať už je to displej nebo fotoaparát. Chybu s tímto telefonem rozhodně neuděláte, jen musíte počítat s tím, že jde o vlajkový model z pohledu výkonu, v dalších částech jde o dobrý telefon střední třídy.

Klady

+ Vysoký výkon
+ Skvělá cena
+ Nadprůměrná výdrž baterie
+ Senzory pro skenování obličeje
+ 3,5mm audio konektor

Zápory

– Chybí NFC
– Bugy a chyby v nadstavbě MIUI
– Velké rámečky kolem displeje

Za zapůjčení děkujeme společnosti Xiaomi-Czech.cz.

Jak se vám líbí Xiaomi Pocophone F1?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)