Xiaomi Mi4 vs. OnePlus One: Souboj čínských supertelefonů

top

Každoročně jsme svědky představení nových telefonů od největších výrobců, ale letos je to možná poprvé, co se pozornost nesoustředí na Samsung, HTC, LG či Sony, ale spíše na dva čínské modely – Xiaomi Mi4 a OnePlus One. Oba telefony totiž nabídnou srovnatelné parametry s konkurencí za výrazně nižší cenu. V dnešním článku si oba telefony porovnáme. Který čínský supertelefon zvítězí?

Samostatné recenze obou telefonů:

Obsah recenze

Vzhled a konstrukce

Zatímco vzhled přístrojů je čistě subjektivní záležitost, zpracování a držení přístroje již porovnat můžeme. V případě modelu Xiaomi Mi4 chválíme kovový rámeček, který dodá telefonu luxusní nádech. Zbytek konstrukce je také výborný, zejména úzké rámečky displeje. Zadní plast je sice pouze lesklý, za to nabídne zajímavou texturu a přístroje se zároveň velmi dobře drží. Telefon OnePlus One je vyroben především z plastu, ale i tak nám ukazuje, že plastový telefon může být luxusní. Záda testovaného modelu jsou navíc netradiční a zároveň velmi příjemná na dotyk.

OnePlus One je kvůli svému 5,5″ displeji o poznání větší než konkurenční Xiaomi Mi4, zároveň je také těžší. Oba telefony se velmi dobře drží, Xiaomi Mi4 se logicky díky menším rozměrům a displeji ovládá lépe. OnePlus One má pro ovládání jednou rukou už moc velký displej, s tím ovšem uživatelé telefonů s 5,5″ displeji počítají. Ani jeden z přístrojů neumožní výměnu baterie, zadní kryt lze ovšem u obou vyměnit. Zpracování je u obou telefonů špičkové, přesto nepatrně v našich očích vítězí Mi4. Pokud ovšem vašim očím lahodí design OnePlus One, rozhodně nebudete zklamaní ani po stránce zpracování.

Xiaomi Mi 4 vs. OnePlus One – konstrukce a design

Xiaomi Mi 4 vs. OnePlus One - konstrukce a design

Galerie

Xiaomi Mi4 vs. OnePlus One (1)

Xiaomi Mi4 vs. OnePlus One (2)


Displej – kvalita a čitelnost na slunci

Hlavním rozdílem mezi displeji je úhlopříčka – 5″ u Mi4 vs. 5,5″ u OnePlus One. Zde je samozřejmě na majitelích, jak velký displej u svých telefonů vyžadují. Jelikož oba telefony disponují Full HD rozlišením, vyšší jemnost se přiklání na stranu Xiaomi Mi4 s menším displejem. V praxi ovšem rozdíl v jemnosti rozhodně nespatříte. A kvalita obrazu? Při běžném používání nepoznáte mezi displeji téměř žádné rozdíly – obě zobrazovadla patří k tomu nejlepšímu, co dnes v telefonu můžete mít. Pokud ovšem přiložíte telefony k sobě se stejným obsahem na displeji, drobné rozdíly spatříte. Zatímco OnePlus One vynikne ve věrném podání barev, na Xiaomi Mi 4 jsou barvy o poznání živější. V tomto případě záleží opět na preferencích majitele, obecně jsou vítanější živější barvy (viz obliba AMOLED displejů).

Ačkoliv se barvy na telefonu od Xiaomi zdají líbivější, o poznání horší je to s bílou barvou, která je znatelně nažloutlá oproti čisté bílé na OnePlus One.

Xiaomi Mi4 vs OnePlus One - bílá barva

V čitelnosti na slunci si nemají telefony vůbec co vyčítat. Subjektivně se nám zdálo, že obsah displeje byl na slunci více čitelný v případě Xiaomi Mi 4. Rozdíly byly ale nepatrné.

Xiaomi Mi4 vs OnePlus One - čitelnost (1)

Xiaomi Mi4 vs OnePlus One - čitelnost (2)

Výkon

Hardware je v obou telefonech totožný – čtyřjádrový Snapdragon 801 s frekvencí 2,5 GHz a 3GB RAM paměť. Díky tomu je na obou přístrojích možné hrát nejnovější herní tituly naprosto plynule a bez větších problémů. Výkon obou telefonů je velmi podobný i v případě testovacích programů AnTuTu a Quadrant, což je ovšem spíše orientační.

Xiaomi Mi 4 vs OnePlus One - vykoni

V tomto ohledu si nemá ani jeden z telefonů co vyčítat – oba zkrátka nabídnou nejvyšší výkon na trhu mezi telefony. S hraním her a využíváním výkonu souvisí také odvod tepla a zahřívání telefonu. Zde mírně vítězí OnePlus One, který dokáže teplo odvádět o poznání lépe. Jinými slovy se Xiaomi Mi 4 hodně zahřívá v oblasti kovového rámečku a displeje na pravé straně (viz naše recenze). OnePlus One se sice u některých titulů a delšího hraní také zapotí, rozhodně ale tolik nepálí.

Fotoaparát

V tomto ohledu jsme byli nejvíce zvědaví, jak OnePlus One proti Mi 4 obstojí. V naší recenzi jsme navzdory velkým očekáváním zjistili, že Mi 4 zase tak kvalitním výstupem nedisponuje, ještě horší to bylo v případě natáčení videí. OnePlus One je na tom s pořizováním snímků podle recenze lépe. Jednotlivý snímky z recenzí se můžete dočíst zde (Xiaomi Mi 4) a zde (OnePlus One). Výsledky jsou velmi zajímavé, neboť oba telefony používají stejný snímač Sony IMX214, výstup je ovšem velmi odlišný (u fotografií i videa). My jsme telefony zasadili do speciálního přípravku a pořídili videa i fotografie zároveň. I když byly snímače telefonů od sebe přibližně 1,5 cm, obrázky jsou občas ořezány trochu jinak. Navíc nebyly zdaleka nastoleny ideální podmínky. Výsledky proto, prosím, berte spíše orientačně. Fotografie v originálním rozlišení stahujte zde.

Fotografie

Xiaomi Mi 4 / OnePlus One

3-Mi4 3-One

5-Mi4 5-One

8-Mi4 8-One

9-Mi4 9-One

10-Mi4 10-One

11-Mi4 11-One

12-Mi4 12-One

13-Mi4 13-One

HDR

HDR1-Mi4 HDR1-One

HDR2-Mi4 HDR2-One

Video

Xiaomi Mi 4 vs. OnePlus One – test fotoaparátu

Xiaomi Mi 4 vs. OnePlus One - test fotoaparátu

Kvalita fotografií a videí

V případě fotografií to vypadá, že software u Mi 4 zpracovává obrázky o něco líbivěji. Opačné je to ovšem u pořizování videí, kde razí OnePlus One úplně jinou ligu. Obraz je na rozdíl od Mi 4 nádherně ostrý a problémy jsme neměli ani se zvukovým doprovodem.

Výdrž

Oba telefony nabídnou přibližně stejně velkou baterii, stejný hardware a jediný razantní rozdíl je tak v displeji. OnePlus One je tedy rozhodně v nevýhodě, neboť větší displej logicky spotřebuje více energie. Podrobili jsme telefony tradičním testům prohlížení internetových stránek, hraní her a přehrávání filmů. Výsledky jsou velmi vyrovnané.

Xiaomi Mi 4 vs OnePlus One - vydrz

Doba nabíjení

Společnost Xiaomi se při představení telefonu Mi4 velmi chlubila zrychleným nabíjení, naše testy ovšem ukazují přesný opak – OnePlus One se nabije přibližně za 2 hodiny, modelu Mi 4 to trvá o cca 45 minut déle.

Xiaomi Mi 4 vs OnePlus One - nabijeni

Vyrovnaná výdrž na jedno nabití

Z našich testů sice vyplynulo, že Mi 4 vydrží na jedno nabití o něco déle, ale jedná se pouze o přibližné měření, takže výsledky nemusí v reálu úplně odpovídat. Navíc rozdíly nejsou markantní, takže se dá předpokládat, že s výdrží na tom budou oba modely velmi podobně. Rychlost nabíjení je naproti tomu u telefonu OnePlus One značně vyšší.

Hardwarová výbava

O procesoru, grafickém akcelerátoru a paměti RAM jsme již mluvili – zde jsou oba čínští rivalové vyrovnaní, přímo totožní. Ostatní hardwarová výbava ovšem přináší drobné odlišnosti. Modelu Xiaomi Mi4 je velmi vytýkána absence NFC a LTE, což telefon OnePlus One netrápí. Xiaomi Mi 4 naproti tomu nabídne infraport, který ovšem není zdaleka tak hojně využíván jako NFC či LTE (použitelnost u nás může být diskutabilní). Zaměřili jsme se také na reproduktor, který je v případě Xiaomi Mi 4 o něco kvalitnější, OnePlus ale zase naopak hraje hlasitěji. Zvukový výstup je podle našich uší totožný (a skvělý). Kdo tedy nabídne bohatší hardwarovou výbavu? Váhy se rozhodně přiklonily na stranu OnePlus One, protože NFC a LTE je v našich očích rozhodně důležitější než infraport.

Xiaomi Mi 4 vs OnePlus One

Více informací se dočtete v našem katalogu. [aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”] [aps_product_sz image=”https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png” title=”Katalog Android zařízení” subtitle=”Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…” desc=”Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.” button=”Zobrazit katalog”]

Systém a optimalizace

Na otázku, které dvě alternativní ROM jsou nejznámější a nejoblíbenější, je stejná odpověď, jako kterými systémy jsou testované telefony vybaveny. Xiaomi Mi4 udeřilo s oblíbenou MIUI z vlastních “dílen”, OnePlus One se zase pochlubí oficiální verzí CyanogenModu. Zde je takřka nemožné rozhodnout, který ze systémů je lepší. Oba jsou skvělé, ale zároveň odlišné. MIUI nabídne barevnější, líbivější a designově více přizpůsobitelný kabátek, ale nechybí ani spousta užitečných funkcí či aplikací. Vše je navíc od základů předěláno, takže prostředí je celé velmi intuitivní a promyšlené.

CyanogenMod na druhou stranu připomíná spíše čistý Android, který se dočkal obrovského množství nových funkcí a “vychytávek”. Systém na první pohled tedy není tak designově povedený, ale sází spíše na jednoduchý design (který ale může být v očích mnoha uživatelů výhodou). Oproti MIUI nabízí nejspíše více funkcí a možnosti přizpůsobení. Optimalizace je u obou telefonů ukázková – reakce telefonů jsou bleskové a většinu konkurence na trhu přímo pohřbí. Subjektivně se nám zdálo, že Xiaomi Mi4 o něco rychlejší, ale při běžném používání rozdíly nepoznáte. V našich očích je MIUI možná mírným vítězem, ale zde záleží na vztahu uživatelů k obou systémům.

Xiaomi Mi 4 vs. OnePlus One – systém

Xiaomi Mi 4 vs. OnePlus One - systém


Cena a dostupnost

Zpočátku byla dostupnost obou telefonů špatná, zejména OnePlus One se dal zakoupit pouze s pozvánkou. Situace se nyní mění a podle serveru Heureka není problém oba telefony sehnat v českých obchodech. Cena přístrojů se liší a možná trochu překvapivě vychází výhodněji OnePlus One s cenou okolo 10 tisíc, Xiaomi Mi 4 se na pultech českých obchodů prodává za necelých 13 tisíc korun. Rozdíl v ceně je tedy poměrně znatelný. Situace je trochu rozdílná, pokud byste Xiaomi Mi4 objednali z čínského obchodu, kde vás telefon přijde přibližně na 9 tisíc korun bez DPH. V obou případech telefonů je řeč o 16GB variantě. OnePlus One lze také sehnat velmi levně s oficiální pozvánkou, která ovšem “neroste na stromech”. Tak či tak, telefon OnePlus One je zkrátka levnější.

OnePlus One

Graf ceny produktu OnePlus One poskytuje server Heureka.cz

Xiaomi Mi4

Graf ceny produktu Xiaomi MI4 16GB poskytuje server Heureka.cz

oneplus vs xiaomi mi4 (1)

Závěr – který velikán vítězí?

Po přečtení našeho porovnání nám jistě dáte za pravdu, že oba přístroje jsou nesmírně vyrovnané a v mnoha ohledech jsme vítěze ani poraženého nenašli. Přesto není problém označit celkového vítěze porovnání – telefon OnePlus One. V našich očích je tento čínský velikán lepší volbou především díky bohatší hardwarové výbavě (NFC a LTE), nižší ceně a lepšímu fotoaparátu (zejména natáčení videí). Xiaomi Mi 4 to dohání (v našich očích) lepším systémem a o něco lepším zpracováním. Systém MIUI je ovšem dostupný i pro OnePlus One, takže i tento náskok může být smazán, navíc zpracování je i u “plastového” OnePlus One špičkové. Vítěz testu by mohl zklamat pouze uživatele, pro které je 5,5″ displej už zkrátka moc velký. Pak bude Xiaomi Mi4 díky svým kompaktním rozměrům určitě lepší volbou.

Recenze:

Který z telefonů se líbí vám?

Chcete se podívat na Xiaomi Mi4 a OnePlus One osobně? Pak zavítejte na některou z akcí Android RoadShow. Neváhejte a registrujte se!

registraceHome

Za zapůjčení telefonu Xiaomi Mi4 děkujeme společnosti Start Distribution.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (48)