Xiaomi Mi R1D recenze: router a mediální server v jednom

20161212181529_54478

Společnost Xiaomi si za roky své existence vybudovala nejen silnou značku, ale také velmi široké a rozmanité portfolio produktů. My jsme se po řadě telefonů rozhodli otestovat také router od této společnosti. Na test jsme si vybrali Xiaomi Mi R1D, které v sobě kombinuje dvoupásmový router a základní síťové úložiště.

Obsah recenze Xiaomi Mi R1D

Obsah balení

Kromě samotného routeru Xiaomi Mi R1D jsme v balení obdrželi také metrový ethernet kabel a samozřejmě také napájecí zdroj. Vzhledem k tomu, že Xiaomi zatím stále víceméně ignoruje evropský trh, napájecí adaptér nenabídne evropskou zástrčku. Eshop, kde jsme router nakoupili, však alespoň přibalil redukci a k okamžitému používání routeru nám tak nic nebránilo.

Xiaomi Mi R1D balení

Design a zpracování Xiaomi Mi R1D

Router Xiaomi Mi R1D využívá integrované antény a nabídne tak vcelku nenápadný a elegantní design. Vzhledem k tomu, že výrobce router osadil 2,5″ HDD se mu na uzdě podařilo udržet i rozměry, které činí vcelku sympatických 168 x 120 x 64 mm.

Xiaomi Mi R1D horní strana

Na čelní straně se nalézá modrá LED indikující zapnutý router. Tato dioda svítí trochu víc než by se nám líbilo a v noci je její světlo poměrně pronikavé až obtěžující. Horní stranu zdobí lesklý povrch s logem výrobce. Po bocích v horní části těla má router žebrování, ve kterém se nachází průduchy chlazení, další nasávací otvory pak nalezneme u základny. Veškeré konektory si pak našly útočiště na zadní straně konstrukce.

Hardware

Router Xiaomi Mi R1D je určen především do domácnosti a tomu odpovídá i hardwarová výbava. Pohání jej dvoujádrový procesor Broadcom BCM4709 o taktu 1 GHz k ruce mu pak je 256 MB operační paměti. V průměrné domácnosti by tak routeru výkon scházet určitě neměl. Jak jsme již zmínili výše, router v sobě ukrývá 2,5″ harddisk o kapacitě 1 TB. Výkon pevného disku je zde poněkud omezen zapojením přes USB převodník.

V praxi lze při připojení kabelem do lokální sítě na disk v routeru zapisovat rychlostí až 40 MB/s, čtecí rychlost pak dosahuje 65 MB/s. Opět je třeba si připomenout, že před sebou máme domácí multimediální server nikoli profesionální NAS. Pro zamýšlené využití jsou tyto hodnoty naprosto dostatečné a Xiaomi Mi R1D pak nemá problém „posílat“ na televizi 4K video a zbytku domácnosti zároveň plnit funkci běžného routeru. Spotřeba routeru se pohybuje od 7 W v klidovém režimu až po 13 W v režimu vysokého vytížení.

Xiaomi Mi R1D hardware

Daný hardware je však zapotřebí také chladit. K tomu slouží integrovaný ventilátor, který běží neustále. V klidovém režimu je ventilátor sotva slyšitelný i  v případě, že máte router přímo vedle sebe. V momentě, kdy začnete využívat zabudovaný harddisk, stává se zvuk routeru poměrně obtěžujícím, slyšet je jak samotný disk, tak i ventilátor, který při využití disku zpravidla běží naplno. Naštěstí lze v nastavení routeru zvolit také automatický režim spánku, při kterém je router naprosto tichý.

Konektivita

Router poskytuje Wi-Fi 802.11ac skrze čtveřici integrovaných antén. Pro kabelové připojení pak slouží 3 zásuvky pro RJ45 konektory – jedna WAN a dvě LAN. Tím narážíme na první a pravděpodobně i největší neduh tohoto routeru. Ani v domácnostech totiž nemusí pouhé 2 LAN konektory zdaleka stačit. USB konektor může sloužit k rychlé záloze dat na interním disku. Pro rychlé připojení k routeru pak slouží NFC.

U obou pásem si můžete zvolit režim, ve kterém je chcete provozovat. Vedle „zlaté střední cesty“ v podobě normálního režimu se tak ještě nabízí režim úspory energie, který je však vykoupen nižším dosahem signálu. Nakonec zde máme ještě režim vysoké prostupnosti zdmi. V tom Xiaomi Mi R1D dokáže 2.4 GHz pásmem hravě pokrýt i dvoupatrový rodinný dům s tlustými zdmi. Dosah 5GHz Wi-Fi je už z podstaty tohoto pásma nižší, se 4 pokojovým bytem si však router poradí i při této frekvenci. Maximální přenosová rychlost na 2,4GHz síti je 300 Mbps, u 5GHz sítě je to pak 866 Mbps.

[aps_product_sz id=“431053″]

Router samozřejmě může fungovat také jako extender vaší lokální sítě. Dále pak podporuje dynamické DNS či takzvané DMZ, které vytváří další bezpečnostní vrstvu ve vaší lokální síti – pro případ útoku izolovanou podsíť. Podporován je také port forwarding neboli přesměrování portu, díky kterému je například možné připojit se přes internet na FTP server na lokální síti. Nechybí ani nastavení maximální využitelné šířky pásma pro jednotlivá zařízení. Zvolit zde můžete rovnou ze 3 možností a to automatické prioritizování, ruční nastavení priority každého připojeného zařízení a také ruční nastavení maximální rychlosti odesílání a přijímání dat. Router podporuje také připojení zařízení v režimu hosta.

Přehrávání multimediálního obsahu

Integrovaný harddisk routeru můžete uplatnit například pro přehrávání multimediálního obsahu na celé řadě zařízení – od počítačů, přes telefony a tablety až po televizory. Router podporuje jak SMB (Samba) tak miniDLNA díky čemuž můžete filmy z něj přehrávat díky celé řadě aplikací na nejrůznějších platformách. Jmenovat můžeme například multimediální přehrávač VLC či populární rozhraní pro multimediální centra Kodi. S oběma si Xiaomi R1D rozumí velmi dobře. Při připojení skrze 2,4 GHz Wi-Fi můžete hladce přehrávat až 1080p video, pokud jste připojeni prostřednictvím kabelu nebo 5 GHz Wi-Fi (s předpokladem dobrého signálu) přehrajete až 4K video.

Software

Xiaomi nabízí ke svým routerům také přehlednou aplikaci Mi Wi-Fi, která je plně přeložena do angličtiny a stejně jako veškerá správa routeru vyžaduje Xiaomi účet. Aplikace také nabízí přístup k širokému spektru nastavení. Jmenovat můžeme například tato:

  • správa připojených zařízení – přístup k multimediálnímu obsahu skrze SMB, možnost přidat do seznamu blokovaných či notifikace o připojení
  • přístup k úložišti a informacím o aktuálním stahování
  • možnost automatické zálohy fotek z telefonu
  • možnost sdílení správcovských práv i s jinými Xiaomi účty
  • nastavení naplánovaného vypnutí/restartu routeru či zapnutí/vypnutí Wi-Fi sítě
  • správa Wi-Fi firewallu
  • nastavení Wi-Fi sítí a jejich zabezpečení
  • automatická záloha nastavení routeru
Mi Wi-Fi
Mi Wi-Fi

Vedle aplikace lze router pochopitelně spravovat také přes webové rozhraní, které naleznete na adrese miwifi.com. Vedle toho Xiaomi nabízí také desktopovou aplikaci, pomocí které můžete stahovat jak soubory z internetových úložišť, tak torrenty a to přímo na interní harddisk routeru.

Závěr

Xiaomi Mi R1D v našich eshopech bohužel nekoupíte a budete se tak muset spolehnout na zahraniční obchody. Nám se router podařilo zakoupit z evropského skladu jednoho z čínských obchodů a to navíc v akci za 90$. I s poštovným nás pak tento kousek vyšel přesně na 2235 Kč, díky dodání z evropského skladu nebylo nutné doplácet daň ani žádné další poplatky.

A jak ve zkratce tento router od Xiaomi ohodnotit? Záleží jaký typ uživatele jste a co od něj očekáváte. Pro tvrdé pracovní nasazení doporučujeme poohlédnout se po kvalitním klasickém routeru v kombinaci s tradičním NAS. Troufáme si však tvrdit, že drtivé většině domácností bude Xiaomi Mi R1D plně vyhovovat jak jako router, tak jako mediální server. Připojení několika zařízení k bezdrátové síti zvládá na jedničku a pokrýt dokáže jak velký byt, tak i rodinný domek. Zrovna tak s bravurou si poradí i s odesíláním multimédií či naopak zálohou fotografií z vašeho telefonu. Navíc nabídne i několik funkcí, které jsou běžné až pro routery z vyšších tříd. Z negativ musíme vypíchnout zejména přítomnost pouze dvou LAN portů, vyšší hlučnost způsobenou harddiskem spolu s chlazením a také již zmíněnou absenci na našem trhu.

Klady

+ cena
+ integrovaný 1TB HDD
+ dostatečný výkon bezdrátových sítí
+ povedená aplikace

+ podpora miniDLNA a SMB
+ snadné nastavení

Zápory

– pouze 2x LAN 
– hlučnost
– nutnost Xiaomi účtu
– (ne)dostupnost v ČR

Xiaomi výrobky můžete zakoupit na Beryko.cz.

Jak se vám líbí router od Xiaomi?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška odjakživa bavilo sledovat novinky z oblasti mobilních telefonů a elektroniky obecně. Po několika letech s tlačítkovými Nokiemi se rozhodl, že nastal čas na změnu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)