Xiaomi Mi Notebook Air a Acer Swift 7: Ultrabooky od výrobců mobilních telefonů (preview)

Xiaomi Mi Notebook

Dnešním článkem trochu odbočíme a kdo čeká Android, bude zklamán. Do redakce nám ale dorazily 2 velice zajímavé ultrabooky (Xiaomi Mi Notebook Air a Acer Swift 7) od výrobců mobilních telefonů (tolik ke spojitosti s Androidem) a nám by bylo líto se s vámi nepodělit o první dojmy. Jaké jsou?

Xiaomi Mi Notebook Air 12.5 – levný a přesto vybavený

Společnost Xiaomi již delší dobu proniká do různých oblastí a jednou z nich jsou i ultrabooky. Do portfolia zařadila čínská společnost hned dva modely, které se liší nejen velikostí displeje, ale i výbavou. Nám se do redakce dostala menší 12,5″ varianta, která nabídne následující výbavu:

 • displej: 12,5″, IPS, Full HD rozlišení
 • procesor: Intel Core m3-6Y30, frekvence 2,2 GHz
 • GPU: Intel® HD Graphics 515
 • paměť: 4 GB RAM, 128GB SSD
 • konektivita: Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, USB C, USB 3.0, HDMI
 • rozměry: 292 x 202 x 12,9 mm
 • hmotnost: 1,07 kg
 • OS: Windows 10 Home

mi-notebook-air-12-5-konstrukce-3

Celé tělo je vyrobeno z hliníku a svým designem připomíná Xiaomi Mi Notebook Air tak trochu model Apple Macbook Pro, ačkoliv výbavou cílí spíše na levnější variantu Macbook Air. Konstrukce působí sympaticky a velmi oceňujeme nízkou hmotnost. Xiaomi Mi Notebook Air přišel do redakce s čínskou verzí Windows 10, kterou se nám ale povedlo přeinstalovat anglickou lokalizací a následně i počeštit. Notebook jsme zakoupili z čínského obchodu, kde se ceny pohybují okolo 15 000 Kč včetně dopravy. Za tuto částku se jedná rozhodně o skvěle vybavený ultrabook.

Xiaomi Mi Notebook Air 12.5 / Apple Macbook Air 13 / Samsung Series 7

Xiaomi Mi Notebook Air 12.5

Xiaomi Mi Notebook Air 12.5

Jak nahrát češtinu?

Pokud si objednáte jeden z Xiaomi notebooků ze zahraničního e-shopu, pravděpodobně sáhnete po verzi s čínským Windows (stejně jako my), a to kvůli znatelně nižší ceně. Jakmile notebook dorazí a vy provedete první spuštění, zjistíte, že češtinu sice obsahuje, ale ať děláte co děláte, nejde do ní Windows přepnout. Je to tím, že obsahuje tzv verzi Windows (Single Language), nejde tedy přepnout do jazyka.Vše máte v rozsypaném čaji a pokud na něco klikáte, děláte to poslepu, po paměti, nebo s Google překladačem v telefonu. A to je stav, který na jinak super zařízení výrazně ubírá na jeho použitelnosti :-).

Na internetu najdete spoustu “zaručených” návodů, jak takovýto notebook přepnout do češtiny, ale jak to už u zaručených internetových návodů bývá, většina z nich nefunguje. Rozhodli jsme se tedy většinu z nich vyzkoušet na vlastní kůži a sepsat pro vás nejkratší a funkční cestu, jak Xiaomi notebook přepnout do češtiny a zachovat aktivované Windows (zůstanou legální).

Jak přepnout Xiaomi notebook do češtiny – návod

 1. Než se do všeho pustíte, ujistěte se, že vaše aktuální čínské Windows jsou aktivovány. My je sice měli aktivovány už od dodavatele, ale jen pro jistotu.
 2. Ze stránek Windows si stáhnete balíček pro instalaci nových Windows.
 3. Po spuštění staženého balíčku postupujte podle pokynů instalátoru a nezapomeňte zvolit vytvoření ISO na USB disk, 64bit verzi Windows.
 4. Poté vložte flash disk do notebooku Xiaomi a hned po zapnutí tlačítka power stisknete F2, tím se dostanete do BIOSu.
 5. V BIOSu nastavte jako první bootování z USB disku.
 6. V instalačním procesu nových Windows nezapomeňte zvolit češtinu – single language.
 7. Po dokončení stačí Windows aktualizovat na poslední verzi, nainstalovat drivery a zkontrolovat v nastavení, zdali jsou aktivovány.

Pokud ano, ratulujeme – máte nový Xiaomi notebook s českými Windows.

Acer Swift 7 – nejtenčí notebook na světě

Do redakce nám exkluzivně dorazil i notebook Acer Swift 7, který se pochlubí jedinečným skalpem – jedná se o nejtenčí notebook na světě. Tato žiletka má tloušťku pouze 9,98 mm a velmi dobrá je i hmotnost 1,1 kg. Zbylá výbava je následující:

 • displej: 13″, IPS, Full HD rozlišení
 • procesor: Intel Core i7
 • paměť: 8 GB RAM, 256/512GB SSD
 • konektivita: Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, USB C, USB 3.1
 • hmotnost: 1,1 kg
 • OS: Windows 10

Acer Swift 7

Do rukou se nám dostal předprodejní vzorek, u kterého jsme se mohli kochat jeho konstrukcí, ale softwarová část se ještě dočká změn. Kovová konstrukce působí skvělým dojmem a díky extrémně nízké tloušťce 9,98 mm je jistota, že okolí zaujme. Menší vadou na krásně je jen tmavé víko, které si pamatuje otisky prstů. Zajímavostí je pak odolné krycí sklo Corning Gorilla Glass, které zajistí, aby se displej nepoškrábal. Notebook Acer Swift 7 přijde na trh v říjnu s cenou 34 990 Kč.

Líbí se vám ultrabooky Xiaomi Mi Notebook Air a Acer Swift 7?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Acer.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)