Xiaomi Amazfit 2 recenze: Stylové chytré hodinky s podporou plavání i GPS

xiaomi huami amazfit 2 recenze

Xiaomi Amazfit 2 je očekávané pokračování oblíbených chytrých hodinek. Už na prvních pohled můžeme vidět atraktivnější design, prémiovější materiály, ale také vyšší cenu. Vyplatí se stále? To zjistíme v dnešní recenzi

Obsah recenze Xiaomi Amazfit 2

Obsah balení Xiaomi Amazfit 2

Chytré hodinky Xiaomi Amazfit 2, neboli Xiaomi Amazfit Stratos přichází v bílé krabičce, která nabízí jen to základní, co potřebujete k fungování. Jsou to tedy samotné hodinky, nabíjecí dok a manuály v čínštině. Žádné náhradní řemínky a další příslušenství se v balení nenachází.

Amazfit Stratos obsah balení

Design Xiaomi Amazfit Stratos si značně polepšil

Ihned po rozbalení si všimnete největšího pokroku, který u druhé generace Amazfit chytrých hodinek můžeme vidět. A to je samotný design. Právě design byl jednou ze slabin první generace, kdy hodinky nevypadají zrovna elegantně. Druhá verze to nahrazuje i několika novými materiály. Kombinují se prvky polykarbonátu, keramiky a nerezové oceli. Narostla i jejich hmotnost, a to na 70 gramů. Celkově vypadají mohutněji, čemuž pomáhají i rovnou tři výrazná tlačítka. Mačkají se velmi dobře a systém na ně reaguje velmi dobře. Pokud jde o voděodolnost, splňují 5 ATM a můžete s nimi i bez problémů plavat. Mají i speciální režimy pro plavání, o tom ale níže.

Amazfit Stratos design

Samotné tělo hodinek je vyrobeno hlavně z polykarbonátu, který nahradil keramiku u Amazfit Pace. Samotná tlačítka jsou z oceli. V základu fungují krajní pro pohyb v nabídce dopředu či dozadu. Prostřední slouží při podržení k přejití na domovskou obrazovku a při krátkém klepnutí k potvrzení aktivity. Při přidržení horního tlačítka se dá dostat k nastavení, při spodním jsou to oznámení. Přední strana kolem displeje je vyrobena z leštěné keramiky. Samotný displej chrání tvrzené sklo. Se zpracováním hodinek nemáme žádný problém, jsou pevné a odolné. Rovnou z krabice je k dispozici černý silikonový pásek. Hodí se ke sportování, je příjemný na kůži a zapínání je v pořádku. Pokud vám ale silikon nevyhovuje, dá se samozřejmě vyměnit za jiné 22 mm řemínky. K dispozici jsou kovové. klasické, ale i silikonové, akorát v jiné barvě.

[aps_product_sz id=“496143″]

Displej Amazfit 2 je opět transflektivní. Vylepšení ale nečekejte

Pokud bychom se zaměřili čistě na specifikace, u displeje nejsou v „tabulkách“ žádné změny. Opět se jedná o transflektivní displej s velikostí 1,34″ a rozlišením 320 x 300 pixelů. V obou případech se jedná o LCD panel, i když se před vydáním objevovala informace, že Amazfit 2 bude mít OLED panel.

Displej Xiaomi Amazfit 2

A pokud se zaměříme na reálné použití, žádných větších změn se oproti první generaci nedočkáme. Transflektivní displej má výhodu v tom, že je velmi dobře viditelný i při slunečním svitu. Je to ale vykoupeno obecně horší kvalitou zobrazení či horšími pozorovacími úhly.

Každopádně s čitelností displeje nebudete mít problém jak ve dne, tak i v noci, kdy se hodně zapojuje podsvícení. Nestávalo se nám, že bychom měli problém s tím, aby šlo vidět na informace na displeji. Po celou dobu jsme měli nastavený automatický jas, který se přizpůsobuje okolnímu osvětlení. Nicméně nečekejte stejnou rychlost změny jasu jako u telefonů. Obzvlášť při přechodech ze světlejších míst do tmavých si toho můžete všimnout. Horší už je to s dotykovou vrstvou, až nepříjemně často se nám stávalo, že Amazfit Stratos nereagovaly na dotyk hned napoprvé a museli jsme něco potvrdit napodruhé.

Vzhled ciferníků jde měnit, i když je tato funkce schovaná poměrně hluboko v nastavení. A to v hodinkách, i v samotné mobilní aplikaci. Odradí vás to od používání odlišných ciferníků. Funkce, která by se nám líbila, je například možnost výběru odlišných ciferníků podle denní doby, anebo třeba po splnění denního limitu kroků.

Hardwarová stránka Amazfit 2 se moc nezměnila

Hardware těchto hodinek se moc nezměnil oproti Amazfit Pace. Vzhledem k tomu, že se nepoužívá Android Wear systém, ale vlastní proprietární systém, to ani ničemu nevadí. Vše jede zcela bez problémů, během celé testovací doby se nám stalo jen dvakrát, že by nějak hůře reagovaly. A to při spuštění sportovní aktivity, stačilo ale po chvíli přejít na hlavní zobrazení a poté již opět fungovaly. Hodinky nemají reproduktor, upozornění probíhá přes vibrace. Neměli jsme problém s registrováním vibrací.

Xiaomi Huami hardware chytrych hodinek

Vnitřní úložiště je 4 GB, což je standard u chytrých hodinek, úložiště o této velikosti můžeme vidět i u konkurence, ať už to jsou Android Wear, nebo třeba Samsung Gear hodinky. Slouží hlavně k uložení písniček ve formátu MP3, které si následně můžete v hodinkách pustit a pomocí Bluteooth přehrát přes bezdrátová sluchátka. Například při běhání nemusíte nosit telefon, ale stačí vám pouze Xiaomi Amazfit 2. Z vnitřního úložiště může uživatel využít 2 GB. Propojení s PC či MAC můžete využít k uložení GPS souřadnic z vašich sportovních aktivit.

[Official Chinese Trailer] Xiaomi Huami Amazfit Pace 2

[Official Chinese Trailer] Xiaomi Huami Amazfit Pace 2

Hodinky však mají více funkcí, které můžeme najít u konkurenčních prémiovějších hodinek. Na mysli máme hlavně GPS, kterou musíme hodně pochválit. Při prvním spuštění se fixuje cca 2 minuty. Poté už ale byla vždy připravena do deseti sekund, většinou ale šlo o čtyři sekundy. Velmi dobře nám fungovala i měření jednotlivých kol při běhu na oválu. Problém jsme neměli ani s Bluetooth či Wi-Fi. Bluetooth nemusí sloužit pouze k propojení s telefonem, nebo se sluchátky. Úspěšně jsme hodinky propojili i s hrudním pásem Wahoo Tickr HR, následně se vám bude srdeční tep měřit pomocí pásu.

Senzory Xiaomi Huami Amazfit 2

Hodinky mají akcelerometr, výškoměr, gyroskop, barometr, snímač okolního světla a snímač srdečního tepu. Díky tomu můžou hodinky měřit ušlé kroky, výšku, vzdálenost, spálené kalorie, aktivní minuty, kvalitu spánku, srdeční tep a ukáží hodnotu VO2 Max.

Senzory Xiaomi Huami Amazfit

Zobrazení těchto dat jde bohužel pouze přímo v hodinkách nebo v aplikaci Amazfit. Nikde na webu, nebo na počítači se zobrazit nedají. Jedinou možností, je synchronizace do aplikace Strava. Má to ale omezení, kdy se nesynchronizují všechny aktivity. Například plavání se vůbec neukáže, přitom se jedná o jednu z hlavních funkcí těchto hodinek.

xiaomi_amazfit_stratos_senzory

Přesnost porovnávali hned s několika různými produkty, od chytrého náramku Mi Band 2, přes smartphone, až po hrudní pás. Spánkové cykly jsou měřeny velmi kvalitně, podle grafů jsou i o několik minut přesnější. Měření kroků je od Mi Band 2 hodně odlišné, někdy i o tisíc kroků. Senzor na měření tepu se nedá s hrudním pásem moc porovnávat, to už je úděl většiny chytrých hodinek, že se tep neměří přesně a musíte ho brát spíše s rezervou. Mírně se měření tepu vylepší, když si utáhnete pásek pevně. Jak už jsme ale psali výše, potěšila nás možnost propojení s hrudním pásem, pokud chcete přesněji měřit tep, máte možnost.

Voděodolnost a podpora plavání je největší výhodou

Zatímco první generace chytrých hodinek splňuje „pouze“ certifikaci IP67. Novinka Amazfit Stratos splňuje 5 ATM, můžete je použít i k plavání. Mají na to i speciální režim pro plavání, kdy hodinky automaticky rozpoznají váš plavecký styl. Zkusili jsme je v bazénu a s plaváním nebyl žádný problém, s rozeznáním stylu už byl větší problém. Hodinky dokázaly poznat pouze styl prsa. Kraul ani znak nepoznaly. Samozřejmě mohlo jít o naši špatnou techniku plavání, přece jen nejsme žádní profesionální plavci. :) Jakmile ale poznaly styl, počítaly správně i tempo. Za nás má režim plavání rozhodně palec nahoru.

Xiaomi Amazfit 2 voděodolnost plavani

Xiaomi Huami Amazfit 2 vám vydrží až 3 dny

Baterie má kapacitu 280 mAh, podle výrobce by měla v klasickém používání vydržet až 5 dní. Mezi to počítají cca 200 notifikací denně a běh 30 minut. Na podobné hodnoty jsme se však nedostali, při běhání cca 40 minut denně s GPS a snímačem tepovky jsme se průměrně dostávali na 3 dny. Běhání o délce 30 minut s GPS a měřičem tepu ubere z baterie cca 5 procent. Výdrž je rozhodně nadprůměrná oproti Android Wear či Samsung Gear hodinkám. Nabíjení probíhá přes kolébku, do které hodinky jednoduše zacvaknete a z druhé strany připojíte přes USB například k PC nebo do adaptéru. Nabití hodinek z 10 procent do 100 procent trvá 1 hodinu a 45 minut.

Amazfit Stratos nabijeni

Aplikace Amazfit Watch poslouží dobře, ale nenadchne

Poslední chytré hodinky, které jsme recenzovali, byly Garmin Vivomove HR, kde jsme si hodně pochvalovali mobilní aplikaci. V případě Amazfitu už to velká sláva není, rozhodně se ale nejedná o katastrofu. Při prvním spuštění si můžete nastavit hned několik věcí, jako je třeba denní cíl v počtu kroků. Jakmile vše nastavíte a propojíte, zobrazuje se vám na hlavní stránce přehled nejdůležitějších informací, jako je počet kroků, srdeční tep, informace o baterii, spánek, možnost synchronizace apod.

V nastavení aplikace si můžete vybrat různé ciferníky, upravit si aplikace, jednotky, ve kterých budou hodinky fungovat atd. Podobně jako u předchozího modelu, i zde si můžete jednotlivé aplikace deaktivovat, pokud je nechcete používat. Pokud si aplikaci rozkliknete, budete si moct detailně zobrazit statistiky aktivit a činností. Bohužel se ale tyto statistiky zobrazují pouze v aplikaci nebo v hodinkách. Nedají se zobrazit přímo na webu Amazfitu, jedinou možností je propojení se službou Strava, kde se ale nepřenáší všechna data.

V aplikaci si můžete nastavit denní cíle, oznámení o pravidelném pohybu a samozřejmě tréninkový plán. Notifikace z telefonu si můžete nastavit, a to například jen na vybrané aplikace, volání apod. Rychlost aplikace je dobrá, nenabízí ale tolik informací jako třeba konkurence od Garminu či Fitbitu.

Zepp(formerly Amazfit)
Zepp(formerly Amazfit)

Jaká je cena hodinek Xiaomi Amazfit 2?

Tyto hodinky jsou poměrně specifické v tom, pod jakými názvy je můžete najít v obchodech. Všechny názvy jako Xiaomi Amazfit 2, Xiaomi Huami Amazfit 2, Amazfit Pace 2, nebo Xiaomi Amazfit Stratos patří k těmto hodinkám. Z názvu na krabičce produktu však můžeme vyčíst správný název Amazfit Stratos. Jak ukazují data serveru Heureka, na českém trhu se pohybují kolem částky 4 700 Kč. My je máme k dispozici z obchodu Gearbest, kde je jejich cena bez slevy 199 dolarů, to je v přepočtu cca 4 400 Kč. Trošku zmateně se v tomto eshopu nazývají Xiaomi Amazfit Smartwatch 2.

Konkurence pro chytré hodinky Amazfit Stratos

Jejich největší konkurencí je první model Amazfit Pace, který nabízí téměř identické funkce za polovinu ceny. Hlavním rozdílem a plusem u Stratos je lepší design, lepší ovládání a lepší odolnost proti vodě. S cenou, která atakuje 5 tisíc Kč se ale můžete porozhlédnout po jiných prémiových hodinkách. Je tu Samsung se svými Gear S3 a Gear Sport. Pak ale i Fitbit Ionic, nebo Huawei Watch 2.

konkurence Xiaomi amazfi 2 huawei watch 2 gear sport fitbit ionic

Závěr recenze Xiaomi Huami Amazfit Stratos

Tyto chytré hodinky mnoha jmen nejsou velkou evolucí, jak se na první pohled může zdát. Ano, design je zcela odlišný a pro mnohé mnohem více atraktivnější. Díky třem tlačítkům se mnohem lépe ovládají. Dalším velkým plusem je voděodolnost a podpora plavání. Potěší i kvalitní a rychlá GPS. Jenže „uvnitř“ těchto hodinek se mnoho změn neudálo. Je to v podstatě stále stejný model jako Amazfit Pace.

Pokud už tedy vlastníte první modely těchto hodinek, nevidíme moc důvodů, proč si je koupit. Jedinou větší změnou ve funkčnosti je podpora pro plavání. I pokud nevlastníte první generaci těchto hodinek, nákup Stratos není moc výhodný. Za více jak poloviční cenu, která má 95 procent stejných funkcí. Připlacení za novější verzi je hlavně pro ty, kterým se líbí nový design a podpora plavání. Nejvíce se nám na chytrých hodinkách Amazfit Stratos nelíbí to, že se data z aktivit nedají zobrazit na webu či na PC a chybí podpora aplikací jako je Google Fit, Apple Health Kit, Endomondo nebo Runkeeper. Dotyková vrtsva by si zasloužila vylepšení, naštěstí se díky novým tlačítkům nemusí dotyk používat často.

Klady Amazfit Stratos

+ Kvalitní zpracování
+ Perfektní design

+ Dobrá výdrž na jedno nabití
+ Voděodolnost a podpora plavání
+ Podpora notifikací
+ Rychlá a přesná GPS

Zápory Amazfit Stratos

– Data aktivit se nedají zobrazit na PC
– Horší dotyková vrstva
– Málo novinek oproti předchozí verzi

– Vyšší cena

Za zapůjčení hodinek děkujeme společnosti Gearbest.

Jak se vám líbí hodinky Xiaomi Amazfit 2? 

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (30)