CIA umí hacknout téměř jakékoli zařízení s Androidem nebo iOS, tvrdí WikiLeaks

wikileaks-cia-android-ios-i

Nezisková mediální společnost WikiLeaks je dlouhodobě známa svým zveřejňováním tajných informací, týkajících se různých způsobů sledování vládními a jinými organizacemi. Poslední zprávy však ukazují, že jsme se dožili světa v té podobě, v jaké ji popsal George Orwell ve svém románu 1984.

CIA umí hacknout téměř jakékoli zařízení s Androidem nebo iOS, tvrdí WikiLeaks CIA umí hacknout téměř jakékoli zařízení s Androidem nebo iOS, tvrdí WikiLeaks

V posledním úniku, označeném jako „Vault 7“, se zaměřuje na špionážní dokumenty CIA (Ústřední zpravodajská služba USA), které odhalují, čeho je tato agentura schopna. Proti dosavadním informacím o možnostech NSA (Národní bezpečnostní agentura) je CIA podstatně dál ve schopnosti pronikat do soukromí. Ústřední zpravodajská služba tak například dokáže „proměnit“ jakékoli zařízení s Androidem či iOS v mikrofon. Může tak v jakémkoli okamžiku vzdáleně odposlouchávat prakticky libovolnou oblast, objekt či místnost kdekoli na světě. Kromě chytrých telefonů a tabletů se uvedená zjištění týkají také Samsung Smart TV, počítačů, a dokonce i routerů.

WikiLeaks rozkrývají něco, co jste možná tušili

To je z mnoha důvodů velmi zásadní zjištění. Zatímco únik informací, o který se postaral Edward Snowden, se týkal NSA, CIA ani zdaleka není tak svázána zákony a předpisy. Nemusí tak hrát podle sešněrovaných pravidel a její pravomoci jsou podstatně větší. Dokumenty popisují, že malware má schopnost aktivovat a nahrávat data z mikrofonů Samsung Smart TV. Uvádí také, že infikované smartphony mohou odesílat agentuře zvuk, text a geo-lokalizační údaje. Kromě toho umí aktivovat senzory, jako je například fotoaparát zařízení.

CIA už nepotřebuje kamery CIA už nepotřebuje kamery

Agentura prý měla přístup ke 24 různým „zadním vrátkům“ do zařízení se systémem Android. Díky nim například bylo možné obejít end-to-end šifrování aplikací, jako jsou WhatsApp, Signal, Telegram, Weibo a další, a sbírat obsah zpráv ještě předtím, než byly zašifrovány. CIA tak mohla získávat jakékoli údaje, které uživatel zadal na svém zařízení, a to i v případě aplikací, které byly považovány za bezpečné.

To, že vám diagnostikovali paranoiu, ještě neznamená, že vás nesledují

Stále je analyzováno enormní množství dokumentů shromážděných WikiLeaks. Jen první část, pojmenovaná jako „Year Zero“, zahrnuje 8 761 dokumentů, popisujících techniky používané CIA. Soubory obsahují nejen seznam způsobů nabourávání do zařízení, ale i takové detaily, jako je způsob odstranění veškerých identifikačních údajů, spolu s dalšími užitečnými informacemi.

Patrně nejvíce znepokojující částí je tvrzení WikiLeaks, podle kterého agentura vyvinula nástroje, jimiž může vzdáleně ovládat software vozidel. Tím by mohla být schopna způsobit „nehody“ v případech, kdy to považuje za „nutné“. WikiLeaks dále tvrdí, že CIA v poslední době ztratila kontrolu nad většinou hackovacího arzenálu včetně malwaru, virů, trojských koní, exploitů, systémů vzdáleného řízení a s tím související dokumentace. Tato výjimečná sbírka, která činí více než několik set miliónů řádků kódu, poskytuje vlastníkovi kompletní informace o hackingu v CIA. Právě touto cestou se část archivu dostala do rukou WikiLeaks.

V případě zájmu je možné si všechny dokumenty stáhnout z torrentu – heslo k rozbalení je SplinterItIntoAThousandPiecesAndScatterItIntoTheWinds.

Co říkáte na materiály WikiLeaks? Potřebujeme bezpečnější operační systém?

Zdroj: androidauthority.com, androidheadlines.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)