Wi-Fi hotspot: jak sdílet Internet z mobilu?

Wi-Fi-hotspot-jak-sdílet-In

Většina chytrých telefonů se může k Internetu připojit dvěma způsoby: přes bezdrátovou síť nebo mobilní datové připojení. V případě tabletů je situace podobná, nicméně zde díky nižší cenovce převažují modely, které lze připojovat jen přes Wi-Fi. Stejně tak se musíte spolehnout na bezdrátovou konektivitu u notebooků, pokud tedy nehodláte investovat do modemu, SIM karty a paušálu. V případě potřeby lze Internet z mobilu sdílet s dalšími zařízeními. Říká se tomu Wi-Fi hotspot a v tomto článku vám ukážeme, jak ho zprovoznit.

Jak na sdílení internetu z mobilu – Obsah článku

Přes Wi-Fi hotspot můžete sdílet připojení k Internetu s notebookem Přes Wi-Fi hotspot můžete sdílet připojení k Internetu s notebookem

Příprava telefonu

Pokud je telefon připojen k Wi-Fi, počítejte s tím, že v režimu Wi-Fi hotspot se automaticky připojí přes mobilní data. Ostatně dává to smysl – sdílet dostupné Wi-Fi připojení by bylo nošením dříví do lesa, neboť další zařízení se mohou připojit přímo ke zdrojové bezdrátové síti.

S čím je nutné počítat?

  • Tento způsob připojení je náročný na spotřebu – zařízení totiž paralelně komunikuje s mobilní sítí i přes Wi-Fi adaptér. Počítejte s rychlejším ubýváním energie v baterii a případně nutností připojit telefon k nabíječce.
  • Telefon se připojuje přes mobilní data, takže pokud vám operátor limituje maximální přenosy, je nutné počítat s tím, že se do celkového objemu počítají data přenesená všemi připojenými zařízeními.
  • Maximální rychlost takto sdíleného internetového připojení je limitovaná mnoha faktory. Pokud je tedy telefon připojen přes zastaralý EDGE, nepočítejte s tím, že byste například mohli sledovat videa.
  • U modelů určených pro evropský trh nebývá režim Wi-Fi hotspot nijak omezován. Pozor ale na zařízení z USA, kde často operátoři tuto možnost deaktivují.
  • Dosah takto vytvořené bezdrátové sítě je významně kratší než v případě tradičních Wi-Fi routerů. Mimo jiné je to dáno absencí externích antén.

Konfigurujeme Wi-Fi hotspot

Přesný postup se může lišit podle verze operačního systému, ale také dle výrobce zařízení. Tento návod tedy nemůže dokonale pokrýt všechny existující telefony, nicméně může být vodítkem, kde začít a jak postupovat. Pro účely tohoto článku jsme použili redakční OnePlus 5 s posledním Androidem 7.1.1 Nougat. V případě zájmu o zprovoznění hotspotu na starším zařízení doporučujeme náš návod z roku 2011.

Wi-Fi hotspot obvykle najdete hned v první části systémového nastavení v sekci Bezdrátová připojení a sítě. Protože se jedná o méně používanou volbu, bývá ukryta v podřízené sekci Další. Zde pak budete pokračovat do nabídky Sdílení připojení a přenosný hotspot (respektive Sdílení připojení a přenosný přístupový bod).

Než přenosný Wi-Fi hotspot poprvé zapnete, doporučujeme provést základní nastavení – v tomto případě název sítě, způsob zabezpečení a heslo. K tomu slouží nabídka Nastavit hotspot sítě Wi-Fi. Zde pak zvolíte:

  • Název sítě: takzvané SSID, což je název, pod kterým bude tato bezdrátová síť viditelná z ostatních zařízení.
  • Zabezpečení – zpravidla dostanete možnost volby mezi Žádné a WPA2-PSK. I v případě, kdy se nacházíte na zdánlivě odlehlém místě, doporučujeme volit zabezpečené připojení, tedy WPA2-PSK.
  • Heslo – zvolíte-li zabezpečení WPA2-PSK, budete moci zadat heslo. Do vaší sítě se pak připojí jen to zařízení, na kterém bude heslo zadáno. Doporučujeme dodržovat zásady bezpečnosti, tedy zejména minimální počet osmi znaků, alespoň jedno velké písmeno, jedno číslo a speciální znak.
  • Pásmo přístupového bodu – v případě OnePlus 5 a některých dalších telefonů lze poskytnou Wi-Fi v méně zarušeném pásmu 5 GHz. Zda ho můžete použít záleží především na tom, jaká zařízení se budou připojovat. Pokud toto pásmo všechna podporují, není důvod ho nepoužít. V případě nutné kompatibility je však jedinou možností 2,4 GHz.
  • Automatické odpojování hotspotu – šikovná volba, která šetří baterii telefonu tím, že pokud sdílený Internet z Mobilu nikdo nevyužívá, dojde k automatickému vypnutí hotspotu.

Zapínáme Wi-Fi hotspot a sdílíme Internet z mobilu

Teprve poté, co nastavíte všechny parametry bezdrátové sítě, můžete začít používat sdílený Internet. Zapnete ho jednoduše přepínačem Přenosný hotspot Wi-Fi. Tímto okamžikem začne telefon vysílat svou vlastní Wi-Fi, ke které můžete připojit další mobily, tablety, notebooky. Zpravidla je počet limitován na deset, což bývá pro většinu případů postačující. Pokud tuto funkci používáte častěji, můžete si zástupce přidat do panelu rychlého nastavení a poté ji aktivovat odsud.

Asi nejčastějším využitím Wi-Fi hotspotu je poskytnutí přístupu například kamarádovi či dalšímu členovi rodiny, který buď vůbec nemá, nebo vyčerpal mobilní data. Pozor však na příliš velké datové přenosy – pokud například notebook s Windows stáhne systémové aktualizace, může během několika (desítek) minut vyčerpat celý datový balíček hostitelského zařízení.

V případě novějších zařízení s Androidem lze na připojovaných zařízeních nastavit takzvané omezené či měřené sítě Wi-Fi. Tuto možnost najdete v systémovém nastavení v sekci Využití dat v sekci Wi-Fi jako Omezení sítě. Sítě, u kterých přepnete přepínač do aktivní polohy, bude telefon se sítí pracovat podobně, jako by byl připojen přes mobilní data. Nebude tak například provádět zálohy fotek, pokud je máte nastavené jen při připojení přes Wi-Fi. Doporučujeme na tuto volbu myslet především tehdy, pokud telefon, nabízející své internetové připojení, má limitovaný objem mobilních dat.

Využíváte Wi-Fi hotspot a sdílíte Internet z mobilu?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)