Wemple Weather: předpověď počasí ve stylu “Material”

wemple_weather_ico

Wemple Weather je čistá a jednoduchá aplikace ve stylu “Material”, která poskytuje detailní informace o počasí pro všechna místa po celém světě. Zobrazuje aktuální podmínky, hodinovou předpověď na pět dní dopředu a prognózu na následující dva týdny.

Aplikace Wemple Weather se v Obchodě Play poprvé objevila v prosinci 2013 a její rozjezd byl, mírně řečeno, hodně pomalý, neboť teprve v červenci 2014 překonala pět tisíc stažení. V srpnu loňského roku polský autor Krzysztof Dróbek vydal verzi 2.0, přičemž celý program přepsal doslova od nuly, přinesl design “Material” a podporu oznámení.

Co Wemple Weather slibuje?

Jako hlavní vlastnosti jsou v Obchodě Play jmenovány:

 • Automatické zjištění polohy a zobrazení meteorologické situace pro dané místo.
 • Možnost manuálního přidání sledovaných míst.
 • Hodinová předpověď na příštích pět dní.
 • 14denní předpověď.
 • Volba umístění z mapy.
 • Design ve stylu “Material”.
 • Informace o minimálních/maximálních teplotách, vlhkosti, rychlosti větru, směru větru, oblačnosti, srážkách a tlaku.
 • Automatická aktualizace údajů.
 • Oznámení.

V příštích verzích míní autor přidat také widgety na domovskou obrazovku.

Jak Wemple Weather funguje v praxi?

Aplikaci ve verzi 2.0 jsme nainstalovali na redakční telefon Sony Xperia Z3 s oficiálním Androidem 5.0.2 Lollipop. Po krátké úvodní animaci, během které program zjistí aktuální polohu, se okamžitě ocitáme v uživatelském rozhraní, kde je kromě polohy a času poslední aktualizace zobrazena aktuální teplota a situace formou ikony a krátkého popisku. Pod těmito informacemi následují čtyři kruhové ukazatele vyjadřující vlhkost vzduchu (v procentech), rychlost větru (v km/h), oblačnost (v procentech) a tlak vzduchu (v hPa). Informace lze aktualizovat, jak je v současné době zvykem, potažením obsahu obrazovky směrem dolů.

Níže pak nacházíme dlouhodobou předpověď na dalších 14 dnů, vyjádřenou formou ikony, krátkým popiskem, minimální a maximální očekávanou teplotou. Klepnutím na položku lze získat další podrobnosti, jako je rychlost a směr větru, tlak a jeho tendence či množství srážek.

Klepnutím na žlutou ikonu kalendáře vyvoláme hodinovou předpověď na následujících pět dnů. Přesněji řečeno jsou zde zobrazeny údaje ve tříhodinových intervalech (pro 2:00, 5:00, 8:00, 11:00, 14:00, 17:00, 20:00 a 23:00). Opět máme k dispozici nejen grafické a textové vyjádření a nejnižší a nejvyšší očekávanou teplotou, ale i vlhkost vzduchu, rychlost a směr větru, oblačnost, tlak a srážky.

Skrze postranní lze přepínat mezi sledovanými místy, přidávat další lokality a vstoupit do nastavení. Nové místo je možné přidat zadáním jeho názvu, nebo výběrem z mapy, k čemuž slouží kruhová ikona v pravém dolním rohu.

Možnosti nastavení

V nastavení, do kterého se dostanete skrze položku Settings v postranní nabídce, naleznete jen několik málo položek:

 • Update weather on launch – aktualizuje informace o počasí při spuštění aplikace.
 • Update interval – interval automatické aktualizace údajů (program aktualizuje data, ačkoli aplikace neběží).
 • Temperature – volba jednotek teploty: k dispozici jsou stupně Celsia a Fahrenheita.
 • Wind – výběr jednotek rychlosti vzduchu (km/h nebo m/s).
 • Display weather notification – zobrazí v oznámeních aktuální situaci a předpověď na další čtyři dny.
 • Select Location – výběr místa, pro které mají být zobrazovány informace v oznámeních.

Na konci nabídky jsou odkazy na webové stránky autora a OpenWeatherMap.

Resumé

Jedná se o aplikaci, která v přehledné a snadno stravitelné formě prezentuje uživateli to, co ho zajímá: tedy jaké počasí panuje a jak bude v následujících hodinách a dnech. Náročnějším uživatelům sice patrně bude chybět celá řada funkcí, jako je třeba srážkový radar či satelitní snímky obrazovky, nicméně základní údaje jsou předkládány tak, abyste si jedním pohledem udělali dostatečné povědomí o tom, jak bude. 14denní předpověď lze sice považovat jen za orientační, nicméně užitečnou funkci.

Ocenili bychom lokalizaci do češtiny, byť musíme konstatovat, že textových informací nabízí Wemple Weather jen minimum, navíc v případě počasí je význam grafických symbolů dostatečně zřejmý. Autor bohužel neuvádí, ze kterého z mnoha zdrojů čerpá data.

6,8 MB velký program Wemple Weather si dosud nainstalovalo více než pět tisíc uživatelů a jeho průměrná známka v Obchodě Play je 4,2. Instalovat můžete zdarma na zařízení s Androidem 4.0 a vyšším.

[appbox googleplay pl.drobek.krzysztof.wemple]

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

klaran

Aplikace Klara: Počasí jako na dlani

Zprávičky Jiří Štochl Jiří Štochl
2 min. uložit na později

Komentáře (7)