Vzestup a pád microSD karet – proč od nich výrobci upouští?

Web

MicroSD karty patří k chytrým telefonům s Androidem jako k rybám voda. Těžko si představit, že nová vlajková loď s vnitřní pamětí 4 GB nebude mít slot pro kartu. Kam bych pak nahrála oblíbenou muziku, filmy nebo fotky, ptám se. Jejich popularita však začala během posledních dvou let klesat a vývojáři inklinují spíš k větší interní paměti a samotný Android pole externího úložiště omezuje. Jak vypadá takový vzestup a pád microSD karet?

 microSD-phone-strap

Šéf to nemá rád

Kdo by udával na poli Androidu větší tempo, než samotný Google. Ten se své opovržení k microSD kartám rozhodně nesnaží nijak zvlášť skrýt, jeho poslední zařízení, které mělo možnost externího úložiště, byl první z rodiny Nexus, jehož výrobce bylo HTC – smartphone Nexus One (kdo by to byl řekl, že šel do prodeje už před 4 lety). Od té doby Google upustil od slotů pro karty i navzdory velké kritice svých fanoušků. Aby podpořil svou snahu o odstranění microSD karet ze zařízení s Androidem, odstranil podporu „Apps2SD“ z JellyBean, aby tak zabránil uživatelům ukládat aplikace jinam, než do interní paměti. Někteří výrobci, jako třeba Samsung, tuto podporu znovu přidali do svých zařízení, na to ale Google odpověděl Androidem 4.4. KitKat.

KitKat se s kartami kamarádit nechce

Nejnovější verze Android 4.4. KitKat, která byla představena v loňském roce v říjnu, je v oběhu už nějakou dobu, přesto se objevují stále nové funkce a oprávnění. A právě okolnosti týkající se microSD karet překvapily nejednoho uživatele. V nižších verzích bylo totiž možné instalovat téměř cokoliv kamkoliv. KitKat má ale zabudovaná oprávnění, které externí paměť na kartě označuje jako „sekundární úložiště“. Problém nastává, pokud chce uživatel manipulovat se soubory, které nemají svou složku přímo ve vnitřní paměti. Aplikace stažené z Google Play si proto na kartu rozhodně neuložíte.

Nook-Tablets-Get-Android-4-4-KitKat-via-N2A-microSD-Cards-422601-2

Proč se Google kartám tolik brání a jak je možné, že jsou stále populární?

Samozřejmě, že omezení oprávnění nedělá Google pro nic za nic. Ohání se především otázkou bezpečnosti dat při sdílení karet, které způsobují problémy právě zmiňovaným aplikacím. Jakmile by se taková aplikace uložila do externího úložiště, po jeho vyjmutí samozřejmě přestane fungovat a to může způsobovat nevítané problémy. Další z problémů je také nedostatečná a nekonzistentní rychlost SD karet. Proč na nich tedy pořád lpíme? Odpovědí je více. Za prvé je to potřeba většího úložiště. Aplikací je stále více, rozlišení fotoaparátů se neustále zvyšuje a s ním i velikost fotek a videosouborů a to vše by se mělo vejít do primárního úložiště, které nejčastěji tvoří 16 GB. Samozřejmě jsou tu i vlajkové lodi, které nabízí paměť ve velikosti 32 GB nebo 64 GB. Porovnejme si ale cenu takového smartphonu oproti relativně levné microSD kartě (když si navíc někteří uživatelé mohou pořídit kartu až s objemem 128 GB).

Web

Cloudové úložiště nasnadě

První náhradní řešení, kterým se především Google ohání, jsou cloudová úložiště. Služby typu Google Drive, Dropbox, iCloud nebo třeba Letecká pošta. Jenže 4G sítě se u nás nešíří nejzávratnější rychlostí a spoléhat se na neustálé připojení k internetu, abyste se dostali k požadovaným souborům není zrovna ideální řešení. Snaha společnosti Google vyzdvihnout cloudová úložiště upadla po vlně nevole, kterou způsobil Nexus 4, který měl pouze modely s pamětí 8 GB nebo 16 GB bez možnosti dalšího rozšíření. Následující generaci Nexus 5 proto lze zakoupit ve verzích 16 GB nebo 32 GB.

26750547-cloud-storage-memory-card-is-surfing-on-cloud-in-sky

Není to dokonalé, ale je to to nejlepší, co máme

Je pravda, že řešení v podobě microSD karet není nejelegantnější, ani nejbezpečnější, rozhodně ale splňuje nejlépe neustále se zvyšující nároky uživatelů, kam umístit svůj obsah. A dokud výrobci nesníží vysokou cenu za zařízení s větším úložištěm, je pravděpodobné, že microSD karty nikam nezmizí.

Co si myslíte vy o používání microSD karet? Podělte se v komentářích.

Zdroje: androidauthority, wikipedia, microe, geeksugar, 123rf.

Barbora Pobříslová
O Autorovi - Barbora Pobříslová

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (64)