Vzdálená plocha snadno a jednoduše s aplikací AnyDesk

Vzdálená plocha snadno a jednoduše s aplikací AnyDesk.

Je několik způsobů, jak používat vzdálenou plochu v systému Windows. Na nejnovějším systému Windows 10 je bohužel oficiální cesta dostupná pouze v Pro verzi. Vzdálená plocha bude přístupná, pouze když k tomu použijete alternativní cesty. Jednou z nich může být program a aplikace AnyDesk, na kterou se v tomto článku blíže podíváme.

Obsah článku

Vzdálená plocha snadno a jednoduše

První nastavení a spouštění je velice jednoduché, podobně jako v aplikaci SpaceDesk. Ta však sloužila pouze k vytvoření druhého monitoru. Program a aplikace AnyDesk však nabízí plnohodnotný přístup na vzdálenou plochu vašeho operačního systému.

Jestliže jste se rozhodli AnyDesk alespoň vyzkoušet, stáhněte si z oficiálních stránek AnyDesk Free verzi pro váš systém. Free verze pro běžné uživatelské potřeby plně dostačuje. Nabízí klasickou vzdálenou plochu s možností jednoho pracoviště.

Dalším krokem, jestliže chcete k přístupu využívat zařízení Android, je instalace aplikace Dálk. ovlád. AnyDesk Computer z obchodu Google Play. Nyní máte staženou desktopovou verzi na počítači a aplikaci například v telefonu nebo tabletu. V desktopové verzi se stáhl pouze .exe soubor, a proto stačí program jen spustit. Posléze lze program i plně nainstalovat.

Aby vše fungovalo jak má, musí nejprve běžet desktopová verze. Na obrazovce programu vidíte přístupovou adresu. Když spustíte Android aplikaci, vidíte kolonku, do které musíte vepsat právě tuto přístupovou adresu jiného pracoviště. Po zadání adresy ještě v desktopové verzi musíte povolit přístup k PC a případně ještě povolit výjimku ve Firewallu.

vzdalena-plocha-anydesk-plocha-v-aplikaci

Po těchto malých prerekvizitách na svém telefonu vidíte obrazovku svého počítače, ke které budete mít přístup, odkudkoliv chcete. V defaultním nastavení AnyDesk musíte vždy povolit přístup k cílové vzdálené ploše. To se může zdát trochu nepoužitelné v případě, že u svého PC opravdu nesedíte. Lze se však i připojit bez toho, abyste přístup pokaždé museli potvrdit.

vzdalena-plocha-anydesk-aplikace-android

Nastavení přístupu bez potvrzování

První možnost povolování přístupu je určena především pro vzdálenou pomoc. Zde se předpokládá, že PC není vaše a někdo u něj sedí. Jestliže se chcete k PC připojit odkudkoliv bez potvrzení, postupujte následovně.

Pod kolonkou s AnyDesk adresou je možnost nastavení „Změnit heslo pro pracoviště“. V rozhraní přejděte na nadpis „Přístup v nepřítomnosti“ a zde zaškrtněte „Povolit nehlídaný přístup“. Zde budete vyzváni k vytvoření hesla pro pracoviště.

vzdalena-plocha-anydesk-bezpecnost

Heslo následně zadáte v aplikaci a připojíte se bez toho, aniž by někdo na druhém konci musel zakliknout potvrzení přístupu. Vzdálená plocha tak bude bez problému přístupná po celou relaci.

Nastavení ovládacího panelu v aplikaci AnyDesk

Základní rozhraní nastavení aplikace nemusíme dlouze vysvětlovat. Můžeme v něm změnit název našeho Android zařízení, popřípadě volit preference v nastavení vstupu „Input“. Pozornost si zaslouží nastavení funkcí během relace připojení vzdálené plochy. Možnosti nastavení se zobrazí po kliknutí na ikonku AnyDesk nacházející se na pravé straně.

Zde stojí za zmínku nastavení vstupu. Volit můžete mezi „Direct mouce mode“, kdy se vám na obrazovce zobrazuje kurzor myši, nebo „Touchpad mode“, kde vše ovládáte dotykově. První možnost s kurzorem je mnohem lepší, jelikož Windows není příliš konstruován na dotykové ovládání a mnohdy se ukliknete. S kurzorem je tedy vše rychlejší a přesnější.

Měnit nastavení můžete po rozbalení nabídky s ikonou myši a klávesnice. Z nabídky dále využijete ikonku blesku, díky ní budete moci nahrávat soubory, popřípadě přesouvat ikonu nabídky AnyDesk přímo na ploše, aby na pravé straně nezavázela.

Závěr

AnyDesk nabízí kvalitní alternativu vedle aplikací TeamViewer nebo Chrome Remote Desktop. Nedá se však říci, že by byla výrazně lepší. Vzdálená plocha s AnyDesk se však dá nastavit rychleji a jednodušeji, než například u Chrome Remote Desktop. Jestliže budete chtít aplikaci využívat v domácím prostředí a používat ji podobně, jako aplikaci SpaceDesk, přenos a jeho kvalita funguje daleko spolehlivěji a rychleji než u SpaceDesku.

[appbox googleplay Aps com.anydesk.anydeskandroid]

Jakou aplikaci využíváte pro přístup ke vzdálené ploše?

Radek Toman
O Autorovi - Radek Toman

Býval dobrým školitelem jednoho nejmenovaného elektra, ale namísto toho, aby využili jeho znalosti, zabili vášeň k elektru, kterou miloval. Obviněn ze zrady nyní projíždí Světem… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)