Vyšla MIUI ROM v4 postavená na ICS pro Samsung Galaxy S II a HTC Sensation (minirecenze)

miui hlavní


Právě dnes vydali čínští vývojáři beta verzi komunitní MIUI ROM verze 4 pro dva klíčové telefony. Celkem tak můžete novou verzi MIUI nainstalovat již na telefony Samsung Nexus S, Samsung Galaxy S II a HTC Sensation. Vzápětí budou následovat také verze pro Samsung Galaxy Nexus, Huawei Honor, a další. Beta verze pro zmíněné tři telefony stahujte z oficiálních stránek miui.com.

Doplněno: Pokud nechcete čekat na pomalé stahování z čínských serverů, stahujte z britských miuiandroid.com.

Minirecenze MIUI v4 pro Samsung Galaxy S II

Předem upozorňuji, že minirecenze nové MIUI ROM se bude týkat verze pro Samsung Galaxy S II. To, co v následujících řádcích zazní, tak nemusí, a v mnoha případech ani nebude, platit pro verzi určenou pro HTC Sensation.

Co je tedy nového? Největší změna MIUI ROM pro Galaxy S II se ukrývá tak trochu pod pokličkou. Předešlé verze ROM vycházely z jiné komunitní ROM, a sice Cyanogenmodu. To už neplatí. Nová verze běží nad původním frameworkem od Samsungu. Díky tomu na telefonu spustíte všechny aplikace, které jsou dodávány s oficiální Samsung ROM. Tato zásadní změna má i další výhody. Vzhledem k tomu, že je používán i původní kernel, měla by být ROM stabilnější a jakékoliv bugfixy a aktualizace firmwaru ze strany Samsungu by mělo být možné bez zdlouhavých prodlev promítnout také do MIUI ROM. Na pravdivost tohoto tvzení jsem ovšem sám zvědav.

Když se podíváme na shodné parametry s oficiální ROM Samsungu, ve vývojářské verzi (kterou jsme měli k dispozici) zůstala aplikace pro volání, obsluhu fotoaparátu, FM rádio, pro zadávání textu nechyběla typická klávesnice od Samsungu a na pozadí dokonce běžel i Media Scanner. Původních věcí z originální ROM bude v ne-vývojářské verzi ale zřejmě ještě více. Jak jsem již zmiňoval, díky integraci s aplikačním frameworkem Samsungu není problém doinstalovat jakoukoliv aplikaci, která je obsažená v oficiální prodejní ROM Samsungu Galaxy S II. Zkoušel jsem doinstalovat aplikaci Kies Air pro bezdrátovou správu obsahu telefonu přes prohlížeč počítače a vše fungovalo na jedničku.

Ačkoliv MIUI běží nad oficiálním firmwarem Samsungu, náznak prostředí Touchwiz nikde nenajdete. Naopak MIUI se snaží zachovat design stock Androidu Ice Cream Sandwich, což subjektivně hodnotím také jako velké plus pro uživatele. Stejně jako u předešlých verzí, také čtvrtá verze MIUI nabízí standradně předinstalovaný launcher ve stylu telefonů iPhone. Všechny nainstalované aplikace se tak umistují přímo na virtuální plochy. Je však možné mezi ikony zástupců aplikací umístit také widgety. Pokud by se vám ale klasický launcher nelíbil, není problém z Google Play nainstalovat alternativní, například Go Launcher EX.

Ve vývojářské verzi bylo možné vybrat lokalizaci prostředí pouze v čínském nebo anglickém jazyce. V České republice však působí fanouškovská základna, která se stará o překlady. Dříve či později tak určitě vyjde na miui.cz nová verze ROM také s podporou českého jazyka.

MIUI ROM je známá také vlastními aplikacemi, které nechybí ani v nové verzi. Najdete v ní tyto předinstalované aplikace:

  • Sound recorder (záznam zvuku)
  • Music (hudební přehrávač)
  • Backup (jednoduché zálohování a obnova systému)
  • Monitor (vlastní aplikace pro monitorování množství přenesených dat)
  • Updater (správce aktualizací)
  • File Explorer (správce souborů)
  • Compass (kompas)
  • Notes (jednoduché poznámky formou post-it papírků)
  • Antispam/firewall (filtrování příchozích hovorů, SMS, …)

Kdybych měl zmínit zápory MIUI ROM, byl by to určitě výchozí launcher v iPhone stylu. Ve vývojářské verzi také občas některá z aplikací spadla a pár textů nebylo přeloženo z čínštiny do angličtiny. Také odezva a plynulost přechodů občas někde pokulhává. Víc mne ale opravdu nenapadá. Budu tedy jedině rád, když se jak o negativa, tak pozitiva této ROM s námi podělíte v komentářích.

Jan Šesták
O Autorovi - Jan Šesták

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)