Vodafone Smart Ultra 7: čistý Android a dostatek výkonu v hlavní roli (recenze)

Vodafone Smart Ultra 7 titul

Před více než rokem na náš trh přinesl rudý operátor telefon Vodafone Smart Ultra 6, který se díky výbornému poměru cena/výkon stal prakticky ihned prodejním trhákem. Nyní operátor přichází s nástupcem pojmenovaný jednoduše Vodafone Smart Ultra 7. Novinka nabídne podobnou výbavu, líbivější design a stejnou cenu. Bude to ale stačit i napodruhé?

Obsah recenze

Obsah balení

V balení žádné velké překvapení nečekejte. Šedá krabička, která svým půdorysem jen o něco málo přesahuje rozměry samotného telefonu, v sobě ukrývá příslušenství v podobě nabíječky, USB kabelu a sluchátkového headsetu. Sluchátka nás však poměrně mile překvapila, náročnější uživatele sice rozhodně neuspokojí, příležitostným nebo méně náročným posluchačům hudby však budou s přehledem stačit.

Vodafone Smart Ultra 7 obsah balení

Líbivější ale stále laciný

Jednou z mála věcí, za kterou si předešlý model zasloužil kritiku byl jeho strohý a nepříliš atraktivní vzhled. Vodafone Smart Ultra 7 tento nedostatek z části napravuje. Ani tentokrát se sice nejedná o vyloženého krasavce, design telefonu je však o poznání elegantnější. Stejně jako u levnějšího Vodafone Smart Prime 7 i zde se setkáváme s plastovou konstrukcí a jemnou texturou na zadním krytu. Záda telefonu vás pak ještě upoutají výrazným lesklým logem Vodafone a bohužel také velmi vystouplým modulem fotoaparátu. Rámeček telefonu se snaží imitovat kov, ale již při prvním bližším pohledu zjistíte, že se o kov rozhodně nejedná. Na pravém boku se nalézá pohodlně dosažitelné tlačítko napájení a kolébka hlasitosti. Na vrchu přístroje nalezneme 3,5mm jack a naspodu je pak umístěno microUSB a výstup hlasitého reproduktoru.

Vodafone Smart Ultra 7 predni strana

Přední straně pochopitelně dominuje displej, obklopený poměrně tlustými rámečky. Pod displejem se nalézají dvě senzorová tlačítka a mezi nimi je pak umístěno jedno mechanické pro návrat domů. Všechna tlačítka jsou podsvícená, z nějakého důvodu však prostřední mechanické tlačítko svítí jen pokud je podsvícení tlačítek nastaveno na 10 vteřin. Pokud u Vodafone Smart Ultra 7 budete v mechanickém tlačítku očekávat čtečku otisků prstů, budete zklamaní – žádná zde není. Tu ale u telefonů v této cenové kategorii bereme spíš jako velmi příjemný bonus, ne nutnost. Líbilo se nám použití 2,5D skla se zakulacenými hranami, které pomáhalo v lepším držení přístroje.

Vodafone Smart Ultra 7 logo

Bohužel nás Vodafone Smart Ultra 7 příliš nepřesvědčil svým zpracováním. Například v recenzi telefonu Vodafone Smart Prime 7 jsme si stěžovali na chrastící tlačítka na boku přístroje. Ta v tomto případě chrastit neslyšíme, velká vůle v jejich uložení je však patrná na první dotek. Zrovna tak lacině na nás pak působilo již zmíněné domovské tlačítko pod displejem. Drobností, která však na pocitu z dobře zpracovaného přístroje nepřidá, je prosvítání LED diody v rohu telefonu.

Slušný displej a špatný hlasitý reproduktor

Vodafone Smart Ultra 7 disponuje 5,5″ IPS displejem. Ten nabídne, v rámci této cenové kategorie stále nadprůměrné, FullHD rozlišení. Díky tomu se displej může pochlubit jemností obrazu 401 PPI. Displej má také poměrně dobré podání barev, to lze navíc vylepšit v nastavení pomocí několika režimů. Upravit lze například kontrast, sytost či teplotu barev. Škoda jen nižšího maximálního jasu podsvícení, displej totiž není příliš dobře čitelný na slunci.

Vodafone Smart Ultra 7 displej

Vodafone Smart Ultra 7 disponuje jedním hlasitým reproduktorem, umístěném na spodní hraně telefonu. Byť jsme od něj mnoho neočekávali, jeho výkon nás přesto zklamal. Maximální hlasitost je zde mírně podprůměrná, větší problém však představuje špatná kvalita zvuku, která je při vyšších hlasitostech ještě umocněna rezonováním. Výstup přes 3,5mm jack konektor je již na lepší úrovni a pro běžného posluchače bude jeho kvalita dostatečná.

Hardware

Vodafone Smart Ultra 7 v sobě ukrývá chipset MediaTek Helio P10 s procesorem o osmi jádrech Cortex-A53 taktovaných na 1,8 GHz. Grafický výkon zde má na starost čip Mali-T860MP2. Chipsetu pak sekundují 2 GB operační paměti RAM. Interní úložiště má kapacitu 16 GB, z čehož je pro uživatele dostupných necelých 10 GB. Interní úložiště lze rozšířit o microSD kartu a díky použití Androidu 6.0 Marshmallow ji lze nastavit, aby se chovala jako interní úložiště. V benchmarku AnTuTu pak Vodafone Smart Ultra 7 získal skóre 37 tisíc bodů.

Specifikace telefonu Vodafone Smart Ultra 7

[aps_product_sz id=“407181″]

Hry mu nečiní problém

Dvoujádrová Mali-T860 sice nepatří zrovna mezi nejvýkonnější mobilní grafické čipy, se současnými herními tituly pro Android telefony si však bez větších problémů poradí. Na telefonu jsme otestovali tituly, jako například Dead Effect 2, Real Racing 3 či GTA: San Andreas. Všechny zmíněné tituly běžely na telefonu hladce. Větší problém představovalo výrazné zahřívání telefonu. Citelně vyšší teplota chipsetu se u testovaného telefonu projevovala již při pouhém prohlížení webu v prohlížeči, po půlhodině hraní pak byl povrch zad telefonu vyloženě horký.

Vodafone Smart Ultra 7 dead effect 2

Dostatečná konektivita

V oblasti konektivity si Vodafone Smart Ultra 7 vede velmi slušně. Setkáváme se zde pouze s kompromisem v podobě pomalejší Wi-Fi a/b/g/n, který však pravděpodobně nebude většinu uživatelů příliš trápit. Také bychom rádi viděli rychlejší rozšiřování USB-C, budeme si však muset ještě chvíli počkat, než se z tohoto konektoru stane standard i pro telefony střední třídy. Co nás naopak potěšilo, byla přítomnost NFC. Bluetooth 4.1 a LTE na všech v ČR používaných frekvencích pak bereme jako samozřejmost. Přítomno je rovněž FM rádio s RDS. O přesné a rychlé určení vaší polohy se postará GPS s podporou A-GPS, ruský GLONASS však nečekejte.

Jeden den a dost

Použitá baterie nabízí kapacitu 2 960 mAh, což je průměr u podobně vybavených telefonů. Při našem náročném použití nám telefon vydržel jeden pracovní den a večer si již řekl o nabíječku. Denně pak byl displej rozsvícen přibližně 4 hodiny. V tomto používání ovšem není započítáno hraní her, při němž ukazatel stavu baterie připomíná spíš kuchyňskou minutku. Pokud však patříte mezi uživatele, kteří telefon používají k pár minutám telefonování denně doplněnému o občasné procházení internetu či odeslání pár zpráv přes nějakého internetového „kecálka“, můžete se dostat až na dvoudenní výdrž.

Android 6.0 ve vší nahotě

Až na jiný launcher a pár předinstalovaných aplikací se v telefonu Vodafone Smart Ultra 7 nalézá prakticky čistý Android 6.0.1 Marshmallow. Z úprav, které výrobce v systému provedl, vyzdvihněme třeba již zmíněný launcher, který nabídne možnost přepnutí do jednoduchého režimu, ve kterém jsou na třech plochách zobrazeny oblíbené aplikace a kontakty. Další vychytávkou launcheru je pak spuštění přednastavené aplikace po přetažení ploch úplně vlevo – zde se u čistého Androidu standardně nachází obrazovka Google Now.

Z předinstalovaných aplikací zmiňme například ještě povedeného správce souborů. Velmi se nám líbily také uživatelem definované zkratky na obrazovce uzamčení, díky kterým lze velmi snadno a rychle například spustit svítilnu. Chybět nesmí ani aplikace přímo od Vodafonu, jako například Můj Vodafone, který slouží pro přístup do internetové samoobsluhy operátora. Pokud využíváte jiného operátora než Vodafone, některé předinstalované aplikace vám logicky budou k ničemu. Většinou je však můžete buď kompletně odinstalovat, nebo alespoň deaktivovat. Přítomna je také bezpečnostní aplikace Vodafone Protect vyvinutá ve spolupráci s McAfee. Stejně jako naprosté většině podobných aplikací jsme však ani této příliš na chuť nepřišli. Pochopitelně nechybí ani řada vychytávek, které standardně přináší Android 6.0 Marshmallow. Mezi ty patří například propracovaný správce oprávnění.

Díky poměrně výkonnému hardwaru a povedené optimalizaci se se systémem telefonu pracovalo velmi dobře. Běh Androidu 6.0 byl naprosto plynulý a nedocházelo ani k žádným pádům aplikací. Menší problémy jsme pak pozorovali jen při větším množství spuštěných aplikací, vedle citelného zahřívání totiž přestávala stačit 2GB operační paměť. Při běžném používání však budou 2 GB RAM pro většinu uživatelů naprosto dostatečné.

Fotoaparát a natáčení videa

Vodafone Smart Ultra 7 disponuje fotoaparátem se 13MPx snímačem. Výrobce se dokonce sám chlubí specifikacemi tohoto fotoaparátu, ty si totiž můžete přečíst v okolí čočky na zádech přístroje. Mimo již zmíněného rozlišení se zde dočteme také že snímač disponuje technologií fázového ostření nebo že objektiv nabídne světelnost f/2.0. Všechny tyto parametry by mohly být příslibem kvalitních fotografií, bohužel tomu tak však není. I za dobrých světelných podmínek se tak dočkáte barevného šumu a slévání detailů. Šum je pak dvojnásobně patrný při aktivním HDR. Fotoaparát měl čas od času problém také s vyvážením bílé a výsledné fotografie pak dostaly výrazný modrý nádech. Ani kvalita FullHD videa nás příliš neoslnila, jeho největší problém spočívá ve slévání detailů.

Vodafone Smart Ultra 7 fotoapp

Fotoaplikace je přehledná a dobře ovladatelná. Nabízí vše, co by od ní uživatel mohl očekávat. Mezi užitečné funkce patří například:

  • HDR.
  • Manuální režim.
  • Rozpoznání úsměvu.
  • Vícenásobná expozice.
  • Scénické režimy.

Fotografie

Video

Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE.

Závěr

Telefon Vodafone Smart Ultra 7 se u nás prodává u rudého operátora, a to za 4 977 Kč s DPH. Jen dodáme, že telefon je neblokovaný a bude tak fungovat i se SIM jiného operátora.

V dané cenové kategorii se pak Vodafone Smart Ultra 7 bude prát o přízeň zákazníků například s Lenovem K5 Plus. Za stejnou cenu Lenovo nabídne zákazníkům kvalitnější konstrukci s kovovým krytem, nepatrně vyšší výkon nebo lepší fotoaparát. Na druhou stranu Vodafone zase boduje prakticky čistým Androidem 6.0 a větším displejem. Dalším potenciálním soupeřem pak může být povedený Honor 7 Lite, který jsme nedávno recenzovali. Zde za příplatek 1000 Kč zákazník obdrží navíc nejen kvalitnější konstrukci, vyšší výkon a lepší fotoaparát, ale také čtečku otisků prstů.

Od nové generace telefonu se logicky očekává jistý posun vpřed, Vodafone Smart Ultra 7 však jakoby zůstal přešlapovat na místě a spoléhá na to, že stejné zbraně, které udělaly z jeho předchůdce bestseller, zafungují i napodruhé. Pokud si ale zrekapitulujeme celou recenzi, zjistíme, že inovací oproti předešlému modelu je zde naprosté minimum. Hardwarové parametry zůstaly prakticky identické a fotoaparát v praxi podává horší výkony. Na druhou stranu Vodafone Smart Ultra 7 napravuje nedostatek loňského modelu a nabídne opravdu kompletní podporu všech LTE frekvencí včetně pásma 2100 MHz. Mnohem líbivější je i design přístroje, škoda jen stále nepříliš oslnivého zpracování. Sečteno a podtrženo, Vodafone Smart Ultra 7 je opět velmi zajímavou volbou pokud hledáte přístroj s velkým displejem, obstojným výkonem a cenou do 5 tisíc Kč. Tentokrát se však již nejedná o tak lákavou nabídku jako tomu bylo před rokem u předchůdce, a to se pravděpodobně projeví i na prodejních číslech.

Klady

+ Cena.
+ Výkon.
+ Čistý Android 6.0 Marshmallow.
+ 5,5″ FullHD displej.
+ LTE a NFC.
+ Až 256GB microSD karta použitelná jako interní úložiště.

Zápory

– Zahřívání telefonu.
– Slabší fotoaparát.
– Horší kvalita zpracování.
– Podprůměrný fotoaparát.
– Špatný hlasitý reproduktor.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Vodafone.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška odjakživa bavilo sledovat novinky z oblasti mobilních telefonů a elektroniky obecně. Po několika letech s tlačítkovými Nokiemi se rozhodl, že nastal čas na změnu… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)