Virus, nebo ne? Pomůžeme rozluštit záhadné vyskakovací zprávy v internetu

Android-Malware – náhleďák

Pokud patříte mezi svědomité uživatele nebo návštěvníky naší poslední zastávky Alza Android Roadshow v Praze, jistě víte, že smartphone bez antiviru je velice snadné napadnout. Že o tom nevíte? Tak vězte, že šikovnějšímu hackerovi by stačilo být připojen na stejné Wi-Fi síti a pár minut. Poté by byl obsah vaše smartphonu celý jeho, včetně vašim uložených a nastavených přístupů. Ovšem i pokud máte antivirový program nainstalovaný, může vás zcela nečekaně zaskočit podobná hláška, jako nám mailem zaslal pan Václav Keberdle.

Toto není opravdový virus, nabojte Falešné upozornění od Vaška Keberdleho

Virus? A co s ním? Mám se ho bát?

Tak v první řadě je na místě zastavit veškerou paniku. Podobného okna se po jeho vyskočení bát nemusíte. Může na vás vyskočit prakticky kdekoli, protože vzniká tím, že se nějaký úspěšný hacker nabourá do reklamy na webu, která pak návštěvníka přesměruje na redirect web, který vás následně znovu a automaticky přesměruje na další weby, na kterých jsou tyto výstražné zprávy uloženy. Co můžete v takovém případě udělat?

Rozhodně nepokračujte dle pokynů na obrazovce, vraťte se na domovskou obrazovku a aplikaci násilně ukončete (návrat zpět většinou nefunguje, protože se vrátíte na jednu z redirect stránek, která vás okamžitě přesměruje znovu na to upozornění). Nejčastěji se sice přes pokyny z falešného upozornění dostanete do Obchodu Play, kde by aplikace měly být opravdu bezpečné (nejspíše si takovouto neetickou cestu marketingu vybral sám vývojář a v takovém případě by bylo na místě vývojáře někam nahlásit a nějak ho potrestat. Bohužel oficiálně není kam, alespoň prozatím). Bohužel ne vždy je tomu tak. Občas narazíme na podobné upozornění, která odkazují na nepodepsaný apk balíček, který už představuje opravdu reálné riziko.

Jste stále znepokojeni? Ptáte se například, jak je možné, že stránka s falešným upozorněním ví, jaký máte smartphone? Na to je odpověď jednoduchá. Při každé návštěvě webových stránek váš prohlížeč odesílá webu statistická data o tom, jaký používáte prohlížeč, jaký je váš operační systém, případně jaké zařízení vlastně používáte. A odtud tato informace pochází. Pokud prohlížeč nezjistí model vašeho smartphonu, v oznámení bude uvedeno jednoduché: „Váš telefon…“.

Falešné upozornění na virus Náhodné další falešné upozornění

Aplikace, které jsou na konci přesměrovacího řetězce se časem mění, nebo je jich více. V posledních měsících ale můžete nejčastěji narazit na aplikaci DU Battery Saver (power saver), která se nezdá nijak škodlivá, naopak podle komentářů uživatelů a celkového hodnocení se zdá, že by mohla být i trochu účinná. Ať už je ale aplikace jakákoli, rozhodně se nám propagace aplikace vůbec nelíbí a myslíme si, že vývojář využívá k získání uživatelů doslova podvodné techniky.

Jak poznám, že mám ve smartphonu virus?

Na to jsou dvě odpovědi, podle toho, do jaké skupiny uživatelů patříte. Patříte k těm svědomitým a antivir vám na pozadí běží? Pak nemějte vůbec strach. Antivir proskenuje každou aplikaci, která se k vašemu smartphonu byť jen přiblíží. Jakmile je nějaký virus detekován, ihned vám to dá vědět a navrhne bezpečná řešení. Pokud ale patříte k těm uživatelům, kteří antivir nepoužívají, pak máme špatnou zprávu: virus ve smartphonu dlouhé týdny nepoznáte. Viry pro mobilní systémy totiž často dlouho čekají, chovají se jako běžná aplikace, která plní svůj účel a přitom nenápadně odesílají data, která byste dobrovolně odesílat nechtěli. Nejčastěji to uživatel pozná tak, že mu z ničeho nic dojde limit na jeho internetovém připojení nebo až v měsíčním vyúčtování.

Virus odhalen antivirem Avast Virus odhalen antivirem Avast

Zda antivir používáte nebo ne, je čistě jen vaše záležitost. Přeci jen je ale dobré si uvědomit, že argumenty typu „vím, jaké weby navštěvuji, a tak mi virus nehrozí“ jsou již několik let pasé. Pan Václav Keberdle také věděl, jaký web navštěvuje a že je tento web naprosto důvěryhodný. Agresivita a vynalézavost hackerů totiž stále roste a často jsou schopni upravit reklamní banner ve svůj prospěch v podstatě na jakémkoli webu. Netvrdíme, že je antivir v mobilu nutným doplňkem, protože viry na Androidu se chovají zcela odlišně od virů, které známe z počítačů. Antivir v mobilu ale můžeme považovat jako preventivní nástroj, který dokáže odhalit potenciální nebezpečí. Stále ale zůstává, že hlavní ochranou je rozum a opatrnost při instalaci neznámých aplikací.

Potřebujete antivir v mobilním telefonu? V rozhodování vám mohou pomoci naše články:

Zdroj: Námět Václava Keberdleho

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

Svéhlavý geek, který od dětství digitalizuje svět kolem a přivádí do něj nejnovější technologické prvky a výstřelky. Také zarytý Androiďák, v posledních letech organizátor GUG.cz… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)