Virtuální operátor: Co to vlastně je a jaké známe u nás?

download-picture.php

Virtuální mobilní operátoři působí na zahraničním trhu již řadu let. V našich končinách začal jako první působit BleskMobil, který vstoupil na trh koncem roku 2012 a setkal se s poměrně vřelým přijetím. Nástup dalších na sebe nenechal dlouho čekat a krátce po něm zde začalo působit hned několik jemu podobných. K dnešnímu dni zde najdeme více než 50 společností, které poskytují virtuální hlasové služby. Pokud se však rozhodneme nabídku některého z nich využít, je třeba dát si na některé věci pozor a uvědomit si jak vlastně virtuální operátor funguje.

Co je virtuální operátor?

Virtuální operátor mobil.cz

Virtuální operátor poskytuje stejně jako ten klasický (Vodafone, T-Mobile, o2), telekomunikační a datové služby. Rozdíl je však v tom, že k tomu nevyužívá vlastní komunikační síť a nevlastní volné rádiové frekvence. Spolupracuje totiž s jedním z výše zmíněných operátorů a pro poskytování těchto služeb využívá jeho síť.

Jaké služby virtuální operátor nabízí?

LHR4dd1f5_sim_card

Většina virtuálních operátorů, kteří v současné době působí na našem trhu, nabízejí podobné služby jako ti klasičtí. V jejich nabídce tedy můžeme najít jak klasické předplacené karty tak i ty paušální. Pomocí nich je potom možno uskutečňovat klasické hovory, odesílat SMS nebo využívat datové připojení.

Výhody a nevýhody virtuálních operátorů

1351599987_P201210300528501

Oproti těm klasickým nabízejí virtuální operátoři několik výhod. Mezi ty hlavní patří především ceny jednotlivých služeb. Vzhledem k tomu, že virtuální operátoři si telekomunikační sítě pronajímají za velkoobchodní ceny, může být jejich nabídka mnohdy značně levnější. Přehlednější je také nabídka tarifů a výhodných balíčků, neboť jich u virtuálních operátorů nebývá tak velké množství. Na úkor ceny ovšem můžeme přijít o dostatečnou technickou podporu nebo možnost návštěvy kamenné pobočky.

Co je to tarifikace?

Tarifikace je způsob účtování hlasových hovorů. V dnešní době používají operátoři několik způsobů účtování. Je proto dobré promyslet, jaký způsob je právě pro vás ten nejvýhodnější.

Tarifikace
60+1 Po uplynutí první minuty hovoru je účtována každá vteřina hovoru.
60+30 Po uplynutí první minuty hovoru je účtováno každých 30 sekund.
1+1 Hovor je účtován po vteřinách.

Přehled virtuálních operátorů

Operátor Síť Druh SIM karty Cena hovoru Cena SMS Účtování FUP
BleskMobile O2 Předplacená 2,50 Kč 1,50 Kč 60+1 50/100 MB
Mobil.cz T-Mobile Předplacená/Paušální 2,20 Kč 1,50 Kč 60+1 200 MB
*Air Telecom Vlastní CDMA/T-Mobile Paušální 1,50 Kč 1,50 Kč 60+1 50 MB
Žlutá simka Vodafone Paušální 1,65 Kč 1,25 Kč 60+1 25 MB
Tesco Mobile  O2 Předplacená 2,50 Kč 1,50 Kč 60+1/1+1 100 MB

* Air Telecom je plnohodnotným operátorem s vlastní CDMA sítí, který rovněž působí jako virtuální operátor na GSM síti T-Mobile.

Virtuálních operátorů působících na našem trhu je více než 50, proto vám nabízíme tabulku pro lepší přehled o tom, za jaké ceny někteří z nich nabízejí své služby.

Uvedené ceny se vždy týkají základního tarifu. Bližší informace jsou dostupné na webu daného operátora.

Kuba Drhlík
O Autorovi - Kuba Drhlík

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (40)