Číňané už nebudou jen symbolem levných telefonů – kupují luxusní Vertu

vertu_ico

Zahraniční média v noci na dnešek přišla s informací, že luxusní značku Vertu koupil od švédské investiční skupiny EQT hongkongský fond Godin Holdings spolu s „mezinárodními soukromými investory“.

Vertu jako značka pro zámožné klienty

Značka Vertu, založená původně roku 1998 finským výrobcem mobilů Nokia, je v segmentu telefonů synonymem luxusu. Zařízení jsou ručně vyráběná v Anglii, nabízejí nadstandardní materiály v kombinaci s prémiovými službami pro cestování a společenský život. Původním cílem byla výroba mobilních telefonů pro bohaté zákazníky, kteří jsou ochotni připlatit si za prvotřídní materiály, ale kombinace image a ne právě dobrých technických parametrů, které si dovolíme označit obratem „konkurence nepříliš schopné,“ nepřinesla firmě očekávaný zájem.

Vertu se snaží být symbolem luxusu Vertu se snaží být symbolem luxusu

Vertu začalo s prodejem telefonů roku 2002 – tehdy ještě s operačním systémem Symbian. V roce 2012 převzala firmu švédská EQT, která začala s produkcí smartphonů s OS Android. Ani tento krok však nepřinesl výrazné zlepšení finančních výsledků.

Od roku 2002 do současnosti bylo po celém světě prodáno kolem 450 tisíc zařízení značky Vertu s průměrnou prodejní cenou 5000 britských liber (asi 191 tisíc Kč). Nejnovější řada telefonů Vertu sice přišla s přeci jen zajímavějšími specifikacemi a v zájmu získání nových klientů i nižšími cenami, nicméně ani to ke kýženému úspěchu nestačilo. Z hlediska hardware stejně vybavené mobily standardního provedení se například v Británii prodávaly i za méně než desetinovou cenu.

Nejnovější telefony Vertu stojí 7000 liber (267 000 Kč) v základní verzi, ale cenovka může vzrůst až na 17 000 liber (649 000 Kč) při provedení rámu ve zlaté barvě, nebo barvách na zakázku. Nejdražší mobily této značky se prodávaly za více než 200 000 liber (skoro osm milionů korun).

Telefony Vertu jsou z materiálů, jako je kůže, zlato, ... Telefony Vertu jsou z materiálů, jako je kůže, zlato, …

Prodej Vertu čínským investorům

V návaznosti na uzavřenou dohodu odstoupil po třech letech ze své funkce generální ředitel Massimiliano Pogliani. Svůj odchod komentoval slovy, že „je vhodný čas předat štafetu vedení novému týmu.“

Podrobnosti transakce nebyly zveřejněny, nicméně dle deníku Financial Times zaplatila EQT v roce 2012 za Vertu přes 200 milionů eur a Nokia stále vlastní malý podíl, nicméně, i s ohledem na ekonomické výsledky, lze tentokrát očekávat cenu nižší. Kupci hodlají ponechat původní zaměření značky a výrobní závod v britském Hamsphiru, kde pracuje 450 zaměstnanců. Zatím není jasné, zda vstup čínských investorů bude mít za následek případné propouštění.

Od roku 2012 používají telefony Vertu OS Android Od roku 2012 používají telefony Vertu OS Android

Nabídne Vertu vlastní bezpečný operační systém

Podle informací, které se objevily později, je jedním z investorů relativně mladá společnost Godin Cyberspace Security Technology. Ta v současnosti pracuje na svém vlastním bezpečném mobilním operačním systému s názvem GOS. O této platformě je v současnosti jen málo informací, lze však předpokládat, že vychází z Androidu a mohlo by se jednat o obdobné modifikace, s jakými přichází telefon Blackphone. Nikdo zatím sice ještě oficiálně nepotvrdil, jakou cestou se bude Vertu ubírat dál, nicméně – i s ohledem na cílovou klientelu – by zabezpečený systém GOS mohl být poměrně pochopitelnou volbou. Kromě „nadstandardního prémiového“ vzhledu a materiálů a „nadstandardně vysoké“ ceny by se tak Vertu mohlo stát také symbolem „nadstandardní bezpečnosti.“

Zdroje: Android Central, Android Authority, Hi-Tech.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)