Veřejná Wi-Fi je nebezpečná Wi-Fi. Potřebujete VPN

WiFi bezpečnost díky VPN

Víte, do jakého nebezpečí se pouštíte, když brouzdáte na veřejné Wi-Fi síti? Stejně jako v Matrixu platilo, že každý neodpojený člověk je potenciálním agentem, tak ve veřejné Wi-Fi platí, že každé připojené zařízení může teoreticky patřit hackerovi, který odposlouchává vaše data šířená Wi-Fi sítí. VPN ve vašem Androidu je řešením.

Internet zdarma za vaši digitální identitu, berete?

Každá mince má 2 strany a nejinak je tomu i v případě veřejných Wi-Fi v kavárnách, restauracích, letištích atp. Ano, sice máte mnohdy přístup k internetu zdarma, ovšem je otázkou, jestli riziko, kterému se vystavujete, stojí za to. Data se v rámci Wi-Fi sítě šíří vzduchem a pro zkušenější uživatele počítače není až takový problém odposlouchávat přenášená data mezi vaším zařízením a routerem.

Samozřejmě to není tak, že je ke každé volně přístupné Wi-Fi připojen i nějaký hacker, který odposlouchává data, nicméně ta šance tu je, jelikož uživatelé připojení k veřejně přístupné Wi-Fi síti jsou jednoduchým cílem útoku.

Naštěstí je v dnešní době většina komunikace s důležitými servery jako Gmail, Seznam, Facebook atd. zabezpečená (skrz protokol HTTPS), ale představte si situaci, kdy se na veřejné Wi-Fi síti připojíte k serveru, který šifrované spojení nepoužívá a kde používáte stejné heslo, jaké používáte i ke svému emailu. Útočník může takové heslo odposlechnout a pak už jen vyzkoušet, jestli se s ním náhodou nedostane do vaší emailové schránky. Tím získá přístup k vaší digitální identitě, neboť s pomocí vašeho emailu může ovládat všechny služby, do nichž jste se pomocí tohoto emailu registrovali.

Jak se chránit? Pomocí VPN

VPN je zkratka pro virtual private network a v podstatě funguje tak, že vytvoří mezi vámi a VPN serverem šifrované spojení (tunel), což znamená, že nikdo, kdo je připojen do stejné sítě jako vy, nemá šanci komunikaci mezi vámi a VPN serverem odposlouchávat. V takovém případě si můžete vesele brouzdat na internetu a nemusíte se obávat, že by vaši aktivitu mohl někdo, kdo je připojen do stejné sítě jako vy, sledovat.

Kromě zašifrování spojení má VPN ještě jednu obrovskou výhodu a tou je fyzická poloha samotného VPN serveru. Mnoho VPN služeb totiž vlastní desítky až stovky serverů rozesetých po celém světě a vy si můžete vybrat, ke kterému se připojíte. Díky tomu komunikujete po internetu skrz jeho IP adresu, což znamená, že pro všechny servery na internetu, které následně navštívíte, se budete tvářit, jako kdybyste byli připojeni ze stejného místa, kde je umístěn VPN server.

Takovým způsobem můžete získat přístup ke službám, které jsou dostupné jen pro určitou zemi. Donedávna to byl i Netflix, než začali mrazit účty připojující se přes VPN připojení.

Platit či neplatit za VPN službu?

Jde-li veškerá vaše komunikace s internetem přes jeden server, je na místě otázka, co když někdo zřídil VPN server a poskytuje ho zdarma jen proto, aby na něm zachytával komunikaci a vaše data? Z tohoto pohledu určitě tedy není bezpečné používat neplacené VPN služby.

Na druhou stranu ale nemáte nikdy záruku, že přesně to samé nedělají i jiné firmy, které si za své služby nechávají zaplatit. Můžete tak jen počítat s tím, že by firmy neriskovaly své renomé a potažmo i svou existenci jen proto, aby bez vědomí svých uživatelů sbíraly jejich data a následně s nimi nějak nakádaly.

Jak to vypadá v praxi

Pro demonstraci jsme z Google Play vybrali službu VyprVPN, která nabízí:

  • 500 MB měsíčně zdarma
  • 2 VPN spojení naráz
  • více než 50 fyzických lokací po světě
  • podporuje Android, iOS a Windows

Po instalaci je nutné vytvořit si účet zadáním emailové adresy a hesla. Emailovou adresu je následně nutné ověřit.

Na základní obrazovce aplikace si můžete tapnutím na znak polohy zvolit, k jakému serveru se chcete připojit. VyprVPN vám sám udělá test rychlosti spojení k jednotlivým serverům, abyste si mohli pohodlně vybrat ten nejrychlejší (s nejkratší odezvou). Pak už jen stačí kliknout na modré tlačítko Connect a odsouhlasit, že spojení důvěřujete.

Po úspěšném připojení vidíte v aplikaci zemi, v jaké je VPN server, a jeho IP adresu, kterou se identifikujete na internetu (v tomto případě je to 31.6.44.188). Že aplikace nelže ověříte třeba přes stránky whatismyipaddress.com, kde je vidět jak IP adresa, tak i přibližná fyzická poloha serveru.

V nastavení aplikace naleznete i přehled zbývajících dat.

VyprVPN limit dat

 

Pakliže by vám nestačilo 500 MB na měsíc, můžete získat 500 MB měsíčně za každého kamaráda, kterého doporučíte, a nebo si samozřejmě předplatit službu za $79,99/rok nebo $9,99/měsíc.

Upozornění na závěr

VPN není všespásné a určitě neznamená, že když se připojíte přes VPN server, nemůže se vám na internetu nic stát. Pořád byste měli používat zdravý selský rozum, protože stejně jako každé jiné zabezpečení se v případě VPN jedná jen o další překážku, kterou by potenciální útočníci museli překonat, pokud by se chtěli dostat k vašim datům.

VyprVPN: Ultra-private VPN
VyprVPN: Ultra-private VPN
Zbyněk Filinger
O Autorovi - Zbyněk Filinger

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (29)