V České republice skončí dvouletá záruka – dočkáme se zlevnění smartphonů?

Android-Phones-in-India-under-11000

Příští rok se dočkáme poměrně podstatné změny občanského zákoníku, která zahýbe záruční lhůtou a přidá několik dalších změn. Dvouletá záruka – jak ji dnes známe – přestane existovat. Obchodníci nově budou moci své záruční podmínky měnit a použít je tak ke konkurenčnímu boji. Konec povinné dvouleté záruky na vzniklé vady může srazit cenu výrobků. Bude tomu ale skutečně tak?

Dvouletá záruka nezmizí, bude mít zásadní ale

Nadpis si sice s tímto tvrzením trochu odporuje, ale hned vysvětlíme proč. I nadále bude prodávající poskytovat po dobu 24 měsíců záruku za vady přístroje. Zde ale přichází ten háček – musí se totiž jednat o vady, které měl přístroj již v době prodeje (klidně i skryté). A to dokázat, dámy a pánové, bude velmi složité a bude nejspíše záležet na solidárnosti prodávajícího. Navíc již nemůžeme počítat s tím, že pokud nám televize přestane po roce a půl hrát, že ji půjdeme s klidným svědomím reklamovat. To je minulost – pokud to nebylo způsobeno vadou, kterou již mělo zařízení při prodeji.

Takové poškození vám samozřejmě nevyreklamuje nikdo - pokud vám již telefon takto neprodali :) Takové poškození vám samozřejmě nevyreklamuje nikdo – pokud vám již telefon takto neprodali :)

Prvních šest měsíců jsme v klidu, záruku nám uznají

Trochu to zachraňuje dodatek, který říká, že pokud se do 6 měsíců od převzetí zboží projeví jakákoliv závada, je automaticky chápána jako závada při prodeji zboží a prodávající je povinen reklamaci uznat. Po uplynutí šesti měsících je však dokazování na vás a platí předchozí odstavec.

reklamace2

Záruční podmínky si může každý prodejce vylepšit – místo pro konkurenční boj

Záruční podmínky, které bude obsahovat nový zákoník, jsou dané zákonem – neznamená to ale, že to bude platit pro každý produkt. Je totiž na prodejcích, jaké podmínky si sami zvolí u svého produktu či si s kupujícím vyjednají. Samozřejmě nemůžou být horší, než ukládá  zákon, můžou se však prodloužením záruky odlišit od konkurence. Jednoduše se tak může stát, že dalším kritériem pro nákup výrobku bude kromě ceny také doba záruky, která se může u prodejců lišit.

To je rozhodně pro zákazníka plus, ale  trochu se obáváme, že se prodejci rychle přizpůsobí a záruky srazí z dvou let na novou zákonem stanovenou lhůtu. A pokud ne hned, tak postupně.

Konkurenční-boj

Další drobné změny

Výměnu celého produktu již nelze žádat

Pokud vám vznikne nárok na reklamaci (objevíte vadu do 6 měsíců či se jedná o vadu již při předání zboží), již nemůžete žádat výměnu zboží, ale prodávající se rozhodne sám, zda nestačí výrobek pouze opravit. Nejvíce se toto pravidlo využije na drobné nedostatky, které bude snadné opravit.

Nechce se vám čekat měsíc na reklamaci? Opravte si zboží sami!

Ano, i tak to může při reklamaci vypadat. Pokud totiž prokážete, že je zboží vadné již z výroby, ale jedná se jen o nějakou drobnost, kterou svedete sami opravit, můžete! Je to jen o vaší domluvě s prodejcem, který vám na zboží může dát slevu a uhradit tak náklady spojené s opravou. Oba si tak ušetříte čas a starosti spojené s reklamací.

kutil-tim

Zmizí výmluvy prodejců, proč je u nás vše drahé? Obáváme se, že ne

Modelová situace se zařízeními Nexus – oproti uživatelům z ciziny si za ně na českém trhu pěkně připlatíme. A jaká byla odpověď prodejců na otázku, proč tomu tak je? Máte dvouletou záruku, to jinde nemají, tak si nestěžujte. To však od nového roku končí, a tak by se měla logicky cena zařízení snížit. Ale my víme své a trochu se obáváme, že zde se žádná drastická změna dít nebude. Prodejci nás totiž na vyšší ceny naučili a jen těžko si budou zvykat na to, že vydělají méně. Nechme se ale překvapit.

reklamace

Zhorší se kvalita výrobků? Ano i ne

Pokud to znamená, že přístroj už musí vydržet jenom půl roku, můžeme jej osadit součástkami, které vydrží přibližně 8 měsíců a vyřešeno. Zákazník nebude moci uplatnit záruku a bude si muset koupit nový výrobek. Bohužel i takto by mohlo vypadat smýšlení výrobců a mnohdy to tak bude. Dočkáme se tak daleko více kurvítek v přístrojích, které budou mít za úkol zlikvidovat zařízení po uplynutí této doby. To bude platit zejména pro české výrobky. Stejně tak se budou stále více a více kupovat zařízení z Číny, neboť dnes jediný pádný argument pro koupi v ČR byla dvouletá záruka.

Má to však i druhou stranu mince – obrovská spousta výrobků (zejména mobily a tablety) se vyrábí pro celý svět společně a továrny tak nejspíše nebudou modely pro Českou republiku opatřovat méně trvanlivými kurvítky a my žádnou změnu v kvalitě nepoznáme. V ceně bychom však mohli, pokud se nevyplní naše obavy a prodejci na snížení záruky zareagují i cenou.

galaxy-s-III-broken

Jak změnu v zákoníku vnímáte vy? Bojíte se zhoršení kvality? Myslíte si, že přijde zlevnění výrobků?
zdroj: penize.cz

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikace slevy google play akce zdarma

Slevy na Android aplikace z Google Play

Články Petr Mišák Petr Mišák
4 min. uložit na později

Komentáře (52)