Už máte Android 8 Oreo? (Víkendová hlasovačka)

Už-máte-Android-8-Oreo-ikona

Počátkem března představil Google novou verzi svého mobilního operačního systému, známou zatím pod označením Android P. Mnozí uživatelé však stále čekají na to, kdy (a zda vůbec) obdrží aktualizaci na loňskou verzi Androidu. Právě na tu se zaměříme v rámci Víkendové hlasovačky a diskuze, ve které se budeme ptát, jestli už máte Android 8 Oreo.

Obsah článku

Historie Androidu 8 Oreo

Pokud se budeme chtít vrátit na samotný počátek Androidu číslo osm, ocitneme se v roce 2017. Nejdůležitějším datem je 21. srpen, kdy při úplném zatmění Slunce došlo k oficiálnímu uvedení. Až do této chvíle vyhledávací gigant bedlivě tajil, jaké bude kódové jméno. Nutno říci, že Oreo bylo nakonec poměrně velkým překvapením, neboť název komerčního produktu použil Google do té doby jen jednou – v roce 2013, kdy verzi 4.4 pojmenoval po čokoládové oplatce KitKat.

Android Oreo – Open Wonder

Android Oreo - Open Wonder

Většina novinek, které stále ještě aktuální verze přinesla, byla známa již několik měsíců před srpnovou premiérou. Od března 2017 totiž Google vydal několik testovacích sestavení, která postupně odhalovala nové funkce a vlastnosti. Tradiční “novinkou” mělo být prodloužení výdrže baterie na jedno nabití omezením aktivity aplikací běžících na pozadí. Asi nejzásadnější změny se odehrály v notifikacích, z dalších novinek pak jmenujme adaptivní ikony, režim obrazu v obraze či přidání API pro automatické vyplňování. Zajímavostí je, že root prvního testovacího sestavení Androidu O zvládl Chainfire během několika desítek hodin od vydání.

V květnu přišla druhá betaverze, slibující především optimalizaci a vylepšení rychlosti systému. V červnu následovalo třetí testovací sestavení, které cílilo především na vývojáře aplikací. Přineslo totiž hned několik nových aplikačních rozhraní. Posledním krokem před finále pak byla verze z konce července, zaměřená primárně na opravu zjištěných a nahlášených chyb a problémů. Potom už přišel zmiňovaný srpen a oficiální představení. Android 8 Oreo byl hned po prezentaci uvolněn pro telefony Nexus 5X, Nexus 6P a Google Pixel.

Jednou z deklarovaných vlastností je delší výdrž baterie Jednou z deklarovaných vlastností je delší výdrž baterie

Souboj aktualizací

Po vydání nové verze systému Android obvykle následují oficiální vyjádření výrobců chytrých telefonů. V nich zpravidla slibují, kdy a které modely se dočkají aktualizace. Mezi společnostmi, které se zavázaly, že budou mít na svých přístrojích Android Oreo, jsou například Essential, General Mobile, HMD Global, Huawei, HTC, LG, Motorola, Samsung, Sharp a Sony.

Jednotlivé společnosti pak postupně testovaly (často i veřejně) Android Oreo na svých smartphonech a postupně vydávaly aktualizace. Zpravidla se jako první dočkali majitelé vlajkových lodí, pak přicházela na řadu “střední třída”. Mnohé zákazníky však čekalo nemilé překvapení v podobě informace, že jejich model aktualizaci “na osmičku” nedostane.

Už máte Android 8 Oreo? Už máte Android 8 Oreo?

Vývoj se však nezastavuje a vývojáři poměrně rychle začali připravovat minoritní aktualizaci s číslem 8.1. První beta vyšla již koncem října, další následovala v listopadu. Novinek, které by mohl zaznamenat uživatel, však bylo minimum. Jmenovat můžeme například automatickou změnu grafického tématu podle zvolené tapety či vyhledávací lištu v nastavení. Užitečná je také “údržbářská vychytávka” v podobě schopnosti automaticky mazat určitá nevýznamná data z mezipaměti aplikací. Finální verze pak byla vypuštěna na začátku prosince, tedy před více než čtyřmi měsíci. Přesto se některá zařízení ještě nedočkala ani verze 8.0.

Protože se situace na poli aktualizací neustále mění, aktualizujeme průběžně na našem webu Seznam telefonů s aktualizací na Android 8 Oreo. Zde byste měli najít kompletní přehled všech telefonů, které update již dostaly, nebo by ho měly v nějakém horizontu obdržet.

Podle posledních oficiálních statistik mělo Oreo jen 1,1% zastoupení Podle posledních oficiálních statistik mělo Oreo jen 1,1% zastoupení

Už máte Android 8 Oreo?

Bohužel je smutným faktem, že podle oficiálních statistik mají verze Android 8.0 a 8.1 skoro sedm měsíců po představení dohromady jen 1,1% zastoupení (data jsou však ze začátku února). Při pohledu na toto číslo nás napadla otázka pro tuto Víkendovou hlasovačku a diskuzi: už máte Android 8 Oreo?
[gravityform id=”191″ title=”true” description=”true”]
V diskuzi pod článkem se můžete rozepsat třeba o tom, jak hodnotíte rychlost vydávání aktualizací na nové verze operačního systému Android. Pokud už máte Android 8 Oreo, budeme rádi, když se podělíte o své dosavadní zkušenosti.
Výsledky k 18. dubnu 9:00.

Už máte Android 8 Oreo? Už máte Android 8 Oreo?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, s jakou navigací pojedete letos na dovolenou. Do ankety se nakonec zapojilo pěkných 301 respondentů, přičemž více než třetina (přesně 35 %) hlasovala pro Waze – GPS, Mapy, Dopravní upozornění a Navigace.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

O stupně vítězů se pak podělily rovnou měrou navigace Mapy Google a Sygic: Navigace GPS a Offline Mapy, které získaly shodně po 16 %. Pomyslná brambora patří aplikaci HERE WeGo se 6 %, 5 % respondentů pak povede na zasloužený odpočinek krabičková a/nebo integrovaná navigace v autě.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (48)