Pozor na USB-C kabely, některé umí usmažit zařízení

oneplus 2 USB-C

USB-C je novou technologií, která prozatím čeká na své masové rozšíření. O její růžové budoucnosti svědčí i fakt, že na ni sází samotný Google. V současné době je však náhrada standardních microUSB zdířek a kabelů velmi pomalá. Skutečný problém čerstvé technologie však spočívá v něčem úplně jiném. A to v nekvalitních kabelech.

USB-C a levné kabely, kterým se raději vyhnout

Technologie USB-C, která se od klasicky používaného microUSB neliší pouze oboustranným zakončením, je stále velmi čerstvou záležitostí. Většina loňských ani nadcházejících modelů se s USB-C rozhodně nesetká – jestli je to dobře, nebo špatně není snadné určit. Každá větší změna se zpočátku potýká s menšími, nebo většími problémy.

usb typ C fotka

Nedostatek kvalitních kabelů

Jedním z častých problémů současných uživatelů smartphonů s USB-C zdířkou je tragický nedostatek kvalitních kabelů. Každému se doma válí spousta microUSB kabelů – používají je foťáky, kamerky, tablety, drtivá většina telefonů a mnohá další zařízení. S USB-C je to však potíž – například při zakoupení nejnovějších Nexusů se budete muset smířit s faktem, že v balení nenaleznete kabel s tradiční USB-A koncovkou, který většina uživatelů samozřejmě potřebuje – ať už pro nabíjení v autě, skrze power banku nebo starší nabíječku. Koupě nových kabelů s sebou ale nese riziko.

Nexus 6P - nabíjení USB-C

Zvažte nákup podezřele levných kabelů u čínských výrobců

Ačkoli jsme zvyklí důvěřovat kabelům čínských výrobců a rádi nějakou tu korunu ušetříme, zvlášť při ceně USB-C kabelů, jejich koupi byste měli důkladně zvážit. Nová technologie je náročnější na výrobu a pro nezkušené společnosti, které chtějí okamžitě zaplnit díru na trhu, je to poněkud velké sousto. Své by o tom mohl vyprávět zaměstnanec Googlu, který se podílel na tvorbě tabletu Pixel C. Sám otestoval nespočet kabelů od známých i neznámých výrobců a celkem tři zařízení právě díky kabelům usmažil.

Problémem často bývá ve špatném propojení vodičů uvnitř kabelu, které následně usmaží zařízení nebo poškodí vstup. Problém je více častý u neznámých výrobců s podezřele levným zbožím nebo naopak u „prohazování“ kabelů. Konkrétně se jednalo o použití USB-C kabelu dodávaným s telefonem OnePlus 2 s tabletem Pixel C.

oneplus-2-usb-c-cable-001

Dávejte si pozor a nakupujte u ověřených výrobců

Jak tedy usmažení nebo poškození zařízení předejít? Jednoduchá rada: Ačkoli vás koupě vyjde podstatně dráž, kupujte kabely u ověřených výrobců, nejlépe kabely určeny speciálně pro konkrétní zařízení. Vychytání technologie a masové rozšíření s sebou jistě přinese značnou úlevu a méně restrikcí, prozatím je však lepším řešením investice do kabelu než nefunkční zařízení.

Zdroj: SlashGear.

Johanna Kovaczicz
O Autorovi - Johanna Kovaczicz

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)