Upthere: 100 GB v cloudu za dvě piva měsíčně

Upthere-100-GB-v-cloudu-za-

Mít svá data uložená pouze v mobilním telefonu čítá řadu rizik. Můžete o ně totiž snadno přijít, a to hned několika způsoby – například odcizením či ztrátou zařízení nebo kvůli poruše. Proto i zde platí známé pravidlo, že základem je pravidelné zálohování. O to se může postarat například mobilní aplikace cloudového úložiště Upthere.

Obsah článku

Proč zálohovat do cloudu?

Proč zálohovat data do cloudu? Jednoduše proto, že je to jedno z nejspolehlivějších řešení. Zálohu vašich dat řeší provozovatel, takže i v případě hardwarové závady na jeho straně by měl být schopen vaše data obnovit. Asi nejsilnějším argumentem je umístění zálohovaných dat mimo vaše obvyklé lokality. Nepřijdete tak o ně ani v případě požáru, záplav, nebo jiné katastrofy, která může zničit počítače, přenosné disky, disková pole a další úložiště. Cloudové disky lze zpravidla používat z více zařízení najednou – typicky například z počítače, notebooku, tabletu i chytrého telefonu.

Záloha dat do cloudu má své výhody Záloha dat do cloudu má své výhody

V minulosti jsme se například věnovali možnostem zálohy a synchronizace pomocí Dropboxu, loni přišel s jednoduchou zálohou dat na svůj Disk také Google. U většiny cloudových platforem přitom platí, že určitý prostor dostanete zdarma, větší kapacita pak je zpoplatněna. Asi nejvíce nabízí v tomto směru cloud MEGA, kde si bezplatně můžete uložit až 50 GB dat.

Podíváme-li se na současnou situaci na poli cloudových úložišť, pak vypadá zhruba následovně:

  • Dropbox nabízí zdarma jen 2 GB prostoru. Nejnižší program, ve kterém dostanete 1 TB úložiště, přijde na 99 eur ročně, což je v přepočtu 2529 Kč, tj. asi 211 Kč/měsíc.
  • Disk Google poskytuje zadarmo 15 GB, do kterého se však započítává i Gmail. 100 GB úložiště tu dostanete za 59,99 Kč/měsíc.
  • U MEGA dostanete bezplatně 50 GB prostoru, což řadě uživatelů bude jistě stačit. 200GB úložný prostor tu pak přijde měsíčně na 4,99 eur, tj. 127 Kč/měsíc.

 

V této recenzi se zabýváme cloudem Upthere, kde zdarma nedostanete vlastně vůbec nic. Proč je zajímavý? Tím, že za cenu 1,99 dolarů tu můžete uložit 100 GB dat, což v přepočtu činí asi 42 korun, což je cena odpovídající ani ne dvěma pivům.

Jak cloud Upthere funguje?

Na oficiálním webu se dočtete, že se jedná o cloud, do kterého si můžete uložit svá data, jako jsou fotky, hudba, dokumenty a další. Ta pak budou uchovávána v bezpečí a soukromí. Silnou stránkou aplikací, které jsou poskytovány pro Windows 10, Mac a Android, má být praktické vyhledávání a intuitivní rozhraní. Upthere automaticky kategorizuje fotografie, videa, hudbu a dokumenty, velmi rychlé vyhledávání umožňuje hledat podle času, umístění nebo typu. K dispozici je samozřejmě i webové rozhraní dostupné z jakéhokoli zařízení s prohlížečem (zde je však k dispozici pouze režim prohlížení).

Introducing Upthere

Introducing Upthere

Další silnou stránkou má být sdílení, kde autoři deklarují nejjednodušší způsob, jak soukromě sdílet něco s přáteli a rodinou, bez ohledu na to, jaká zařízení používají. Sdílet lze libovolnou kombinaci souborů, přičemž nemusíte řešit kolik jich je nebo jak jsou velké. Vše je vždy sdíleno v plné, původní kvalitě.

Co je zásadní: ačkoli Upthere nenabízí ani minimální prostor zdarma, můžete ho bezplatně testovat po dobu tří měsíců. To je dostatečně dlouho na to, abyste se rozhodli, zda vám tento cloudový disk vyhovuje, nebo půjdete raději ke konkurenci. Registraci lze provést přímo na webu, kde je požadováno jméno, příjmení, e-mail a heslo, případně můžete použít přihlášení přes Google či Facebook.

Mobilní aplikace Upthere pro Android

Mobilní aplikace pro Android láká na následující funkce:

  • Soukromé sdílení a výměna fotografií a souborů s přáteli a rodinou bez ohledu na to, jaká zařízení používají.
  • Sdílení na oblíbené sociální sítě, jako je Instagram, Facebook a Whatsapp.
  • Super rychlé vyhledávání, kde můžete hledat podle času, umístění nebo typu souboru.
  • Automatické importování fotografií a videí přímo z telefonu.
  • Vše je vždy uloženo v původní kvalitě, takže můžete uvolnit místo v telefonu zabrané originálními soubory.
  • Obsah sdílený s vámi se nepočítá do celkové kvóty úložiště.

 

Po spuštění budete požádáni o přihlášení, které lze provést přes Facebook, účet Google nebo e-mailem a heslem. Hned po přihlášení chce aplikace přístup k souborům v zařízení, v dalším kroku pak můžete manuálně přidat soubory, které se mají nahrát do cloudu. Aplikace vás pak formou překryvné vrstvy s nápovědou seznámí se základními funkcemi.

V nastavení, do kterého se dostanete přes nenápadné tlačítko v pravém horním rohu, najdete jen několik málo položek. Můžete tu například získat kód pro pozvánky. Když se pak někdo z pozvaných přátel zaregistruje, dostanete měsíc užívání služby zdarma. Zásadní jsou přepínače Connect your Gallery, který zajišťuje automatickou zálohu obrázků a videí, a Use celluar data, jímž povolujete/zakazujete přenosy souborů při připojení přes mobilní data. Kromě jiného můžete v této sekci spravovat své předplatné, dvoufaktorové ověření či sdílené odkazy.

Aplikace zobrazuje uložené soubory v několika záložkách podle typů: obrázky, hudba a dokumenty. Poslední sekce Loops nabízí seskupování souborů do virtuálních složek. Ty pak můžete sdílet s ostatními. Jednotlivé soubory lze sdílet, přidávat do virtuálních složek (Loops), stahovat do zařízení a mazat. To je asi vše, co můžete k jejich správě potřebovat.

Resumé

Asi jedním z nejsilnějších argumentů pro cloudové úložiště bude cena. Pokud vám stačí 100 GB prostoru, je nabídka Upthere velice konkurenceschopná. Každých dalších 100 GB navíc pak stojí opět dva dolary, takže pokud potřebujete například 1 TB, bude už vhodnější alternativou Dropbox nebo Disk Google.

Upthere si nehraje na nic, co není – neobsahuje žádné editory obrázků ani dokumentů, sází na jednoduché a moderní uživatelské rozhraní s podporou virtuálních složek. Příjemná je funkce automatické zálohy obrázků a videí z telefonu, takže o ně nepřijdete ani v případě zcizení, ztráty nebo poškození zařízení.

Webové rozhraní služby Upthere Webové rozhraní služby Upthere

Jako negativum vnímáme skutečnost, že aplikace nekomunikuje česky, což bychom s ohledem na to, že na trhu funguje už několik let, předpokládali jako standard.

Upthere pro Android má zatím přes pět tisíc instalací a průměrnou známku 4,4. Instalační balíček velký 32 MB lze použít na zařízeních s Androidem 4.4 a vyšším.

[appbox googleplay com.upthere.skydroid]

A jak zálohujete data z mobilu vy?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)